Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για συνδεσμολογια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης προβλημα και επειδη δεν εχω και πολλες γνωσεις στα ηλεκτρικα της κιθαρας,θα ηθελα μια βοηθεια. Στην κιθαρα μου το ενα tone pot ελεγχει τον neck μγνητη και το αλλο τον middle μαγνητη. Τι να κανω για να ελεγχω και τον bridge μαζι μετον middle? ::)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι κιθάρα έχεις, τι μαγνήτες φοράει πάνω (μονοι-διπλοί κλπ) και πως δουλεύει τώρα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το εξης προβλημα και επειδη δεν εχω και πολλες γνωσεις στα ηλεκτρικα της κιθαρας,θα ηθελα μια βοηθεια. Στην κιθαρα μου το ενα tone pot ελεγχει τον neck μγνητη και το αλλο τον middle μαγνητη. Τι να κανω για να ελεγχω και τον bridge μαζι μετον middle? ::)

 

Αν η κιθάρα σου είναι τύπου Strat η επέμβαση είναι απλούστατη:

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=tone_f_bp

 

;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι γιατι δεν θελω να ανοιξω τζαμπα καινουριο θεμα.....

Λοιπον, οπως ειχα πει σε αλλα post μου, ψαχνω μαγνητες για να αναβαθμισω την cort μου. Ειχα καταληξει δεν διαφορους τροπους σωστους ή οχι, οτι ηθελα τον seymour duncan ssl-5. Τελικα ανακαλυπτω οτι δεν τον φερνει ο αντιπροσωπος.....(τι περιεργο >:(

Και τελικα βρηκα τον ssl-1 που ειχα ακουσει τα καλυτερα γι αυτον(αλλα προτιμουσα τον ssl-5 λογο μεγαλυτερης εξοδος) σε τρελη ευκαιρια και τον τζιμπησα!!! Αποφασισα να τον περασω μονος μου, αν και δεν εχω καμια απολυτως ιδεα,αγοραζω κολλητηρι,καλαι και αρκετη υπομονη :) και ξεκιναω. τα καταφερα μια χαρα και σχετικα ευκολα με την βοηθεια τη δικια σας και του internet. Ομως, οπως και το περιμενα τα ηλεκτρικα της cort ηταν παραπανω απο χαλια, και βαζω ως στοχο σιγα σιγα να τα αλλαξω ολα. Επειδη ετυχε και ειχα σε ενα συρταρι ενα ποτενσιομετρο 500Κ λεω να το βαλω στη θεση του volume. το κανω και ανακαλυπτω οτι η κιθαρα ακουγεται πολυ κομπρεσαρισμενη και φυσικα με πολυ περισσοτερο θορυβο. Ετσι το εβγαλα και εβαλα το μανησιο και επανηλθε. Για πιο λογο μπορει να εγινε αυτο??? ???Δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν πιστευω για volume να ειχε πενω η cort μικροτερο απο 500Κ ποτενσιομετρο,απο τη στιγμη που και τα tone της ειναι 5ΟΟΚ. ή ετσι τουλαχιστον γραφουν πανω,δεν εχω μετρητη για να τα μετρησω..........και ενα ακομα "προβλημα" που δημηουργηθηκε ειναι οτι με τον ssl-1 (τον οποιο εχω για bridge) στην θεση 2 , δηλαδη εκει που παιζει μαζι με τον middle, δεν κανει hum cancel............γιατι? Παρεπιπτοντος ο SSL-1  ειναι απιστευτος μαγνητης!!!!!! ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Κοίτα ξανά γειώσεις και κολλήσεις

β) ο μεσαίος πρέπει να είναι αντίστροφης πολικότητας για να ακυρώνει τον θόρυβο στο 2 & 5

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μεσαίος πρέπει να είναι RW/RP σε σχέση με τον SSL-1

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου