Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για συνδεσμολογια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πιο λογο σε καποιες κιθαρες εχουν και στα 2 tone pots πυκνωτες?Ειναι χρησιμο ή υπερβολη?υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις  διαφορετικου μεγεθους πυκνωτη σε καθε ποτενσιομετρο? και αν ναι τι διαφορα θα εχει στον ηχο?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη δεν χρησιμοποιω ποτε τον middle μονο του, γινετε να κανω στην τριτη θεση του επιλογεα να δουλευει ο neck με τον bridge?αλλα να μην χασω των 2 και 4 που παιζουν ο bridge με τον middle και neck αντιστοιχα......για δοκιμη, να δω τι ηχος θα βγει......... μιλαμε παντα για stratocaster με μονους μαγνητες.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πυ θες να κάνεις στην θεση 3 της κιθάρα σου ειναι η μεσαία θέση στις les paul και και τις άλλες με την ίδια λογική. Θα θυμίζει και μεσαία θέση σε telecaster λόγω μονών μαγνητών. Πρέπει να γίνεται αλλά τώρα πως....

Δεν έχω ιδέα!

;D

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λογο σε καποιες κιθαρες εχουν και στα 2 tone pots πυκνωτες?Ειναι χρησιμο ή υπερβολη?υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις  διαφορετικου μεγεθους πυκνωτη σε καθε ποτενσιομετρο? και αν ναι τι διαφορα θα εχει στον ηχο?

 

Χρησιμοποιουν διαφορετικη ρυθμιση tone... δεν ειναι υπερβολη... απλα ειναι "διαφορετικο".

Αν βαλεις διαφορετικο μεγεθος πυκνωτη απλα θα αλλαξει ο τροπος ρυθμισης του tone... θα εχει διαφορα στον ηχο αναλογα τον πυκνωτη... γιατι δεν δοκιμαζεις να δεις?  ;D

 

Επειδη δεν χρησιμοποιω ποτε τον middle μονο του, γινετε να κανω στην τριτη θεση του επιλογεα να δουλευει ο neck με τον bridge?αλλα να μην χασω των 2 και 4 που παιζουν ο bridge με τον middle και neck αντιστοιχα......για δοκιμη, να δω τι ηχος θα βγει......... μιλαμε παντα για stratocaster με μονους μαγνητες.

 

Με τον απλο 5 θεσεων διακοπτη δεν γινεται.... εκτος και αν δεν εχεις προβλημα να "χασεις" μια απο τις θεσεις 2 ή 4...

Αλλιως, με ενα διακοπτακι πανω στο pickguard ή ακομη καλυτερα ενα pot with Push/Pull switch...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιουν διαφορετικη ρυθμιση tone... δεν ειναι υπερβολη... απλα ειναι "διαφορετικο".

Αν βαλεις διαφορετικο μεγεθος πυκνωτη απλα θα αλλαξει ο τροπος ρυθμισης του tone... θα εχει διαφορα στον ηχο αναλογα τον πυκνωτη... γιατι δεν δοκιμαζεις να δεις?  ;D

 

Ναι αλλα γιατι εχει και στο tone για τους middle +bridge αλλα και στο tone για τον  neck.Μηπως για να εχει ο καθε μαγνητης διαφορετικο πυκνωτη?δεν ξερω,απλως ρωταω..... αλλαξα τον πυκνωτη της κιθαρας μου με ενα μικροτερου "μεγεθους" και οντως εχει διαφορα.τωρα εγινε λιγο πιο πριμαριστη απ οτι πριν!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για να επαναποκτήσεις hum-cancelling στις θέση bridge+middle, (και επειδή απ'ότι κατάλαβα δεν έχεις προβλήματα φάσης) απλά αντάλλαξε τις θέσεις του μεσσαίου και του neck μαγνήτη (και πάνω στο pickguard αλλά και στον πενταθέσιο επιλογέα) και θα είναι όλα οκ. Απλά, ελπίζω να φτάνει το καλώδιο του μεσσαίου για την θέση neck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω πολυ φιλε μου, δεν το ειχα σκεφτει αυτο.........

Οσο για το "περι φασης" να πω την αληθεια ποτε δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι και ουτε ξερω πως μπορω να καταλαβω αν εχω τετοιο προβλημα ή οχι.

 

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω πολυ φιλε μου, δεν το ειχα σκεφτει αυτο.........

Οσο για το "περι φασης" να πω την αληθεια ποτε δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι και ουτε ξερω πως μπορω να καταλαβω αν εχω τετοιο προβλημα ή οχι.

 

 

Αν εχεις προβληματα με hum θα το καταλαβεις! Οσο δεν εχεις μην δινεις σημασια....

 

Ναι αλλα γιατι εχει και στο tone για τους middle +bridge αλλα και στο tone για τον  neck.Μηπως για να εχει ο καθε μαγνητης διαφορετικο πυκνωτη?

 

ναι ειναι ενα διαφορετικο tone control. πχ δεν εχουν ολοι οι ενισχυτες τις ιδιες ρυθμισεις στα tone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου