Προς το περιεχόμενο

Markbass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα noizades μου!!!!

 

Κοίταγα σήμερα στο Thomann αυτό και μου έκατσε....

 

Markbass CMD 102P Bass Combo - 500W/4ohm, 300W/8ohm, 2x 10" neodym speakers (custom made by B&C), tweeter, 40Hz-18kHz frequency response, controls for volume, bass, low and high mid, treble and master volume, variable pre-shape filter, vintage speaker emulator, line output, effects send and return, ultra-light & ultra-compact. Dimensions: 59.5 x 48 x 47.5cm. Weight: 20kg

 

http://www.thomann.de/gr/markbass_cmd_102p.htm

 

Έχει κανέις εμπειρία απο Markbass γενικά ή απο αυτό το μοντέλο??

Στο talkbass.com έχει απίστευτα καλές κριτικές.

Το θέλω για gigs με ένα passive Jazz Bass κυρίως σε μαγαζια που χορανε 150-200 άτομα για funky καταστάσεις.

 

SuperFunk τα φώτα σου!!!! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν θέλεις να κουβαλάς ολόκληρο τον combo στα live, σ'αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις κεφαλή-καμπίνα, και να'χεις και παραπάνω επιλογές καμπινών, όπως π.χ. μια 2x10 και μια 1x15 (κλασσική δοκιμασμένη λύση). Αλλιώς, αν και τον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν τον έχω δοκιμάσει ως combo (νομίζω πως είναι ουσιαστικά ο little mark με μια 2x10... κολλημένη) πιστεύω πως θα σου κάτσει μια χαρά γι'αυτό που θες.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να κοιτάξεις και τους ashdown. Σχετικά οικονομικοί ενισχυτές, αλλά αρκετά υποτιμημένοι κατ'εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν έχω παίξει με τον συγκεκριμένο MarkBass αλλά ΄με 2-3 άλλους που έχω παίξει (ο ένα combo, ο άλλος μονο κεφάλι) ήταν πάρα πολύ καλοί ενισχυτές. Δεν ξέρω αν σε βολεύει η φάση combo βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... Γενικά πάντως αν έχεις τα λεφτά τσίμπα τον...Οι ashdown που λέει ο φίλος μου ο x-minor έχουν ένα πρόβλημα όσον αφορά το service τους (δεν θα βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά) και όπως και οι Orange που είναι handmade και δη στην Αγγλία παίζουν περίεργα κυκλώματα... Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει ο τυπάς στο guitar store... Και από όσο έχω παίξει είναι πιο grunge/stoner. Δεν ξέρω αν είναι ευέλικτη επιλογή και για τον ήχο που θες παρ'όλο που είναι τρομεροί ενισχυτές. Μία πρόταση με λιγότερα λεφτά είναι κεφάλι gallien kruger backline 500s ή backline 750s και καμπίνα 4x10 Hartke με κώνους αλουμινίου το οποίο είναι απίστευτος συνδιασμός και νομίζω πως μόλις ακούσεις τους κώνους αλουμινίου όταν σλαπάρεις θα πάθεις πλάκα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ποιοτικοί ενισχυτές καλοφτιαγμένοι και αξίζουν τα λεφτά τους.

Απλά από τη δική μου εμπειρία πιστεύω πως αποδίδουν τα μέγιστα μόνο με active όργανα.

εχω παίξει με warwick, carvin, spector (τσεχικο) και ritter και τα δύο τελευταία παίζαν απίστευτα !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα φιλε εαν προσεξες καλα ειναι ο little Mark (το κεφαλακι το μικρο) ο οποιος παιζει παρα πολυ καλα. τον εχω παιξει με ανεξαρτητη καμπινα - οχι βεβαια με αυτη που συνδυαζεται ο combo. δεν αποκλειεται να ειναι σουπερ απλα δεν εχω εμπειρια.

 

σαν little mark με βαρος γυρω στα 2 κιλα σκεψη τι ευκολια μεταφορας σε live χωρις να κουβαλας καμπινες.

 

η mark bass γενικα ειναι μια ευρωπαικη εταιρεια (Ιταλια) με ειδικευση μονο στα μπασισιστικα και αφηνει πολυ καλες εντυπωσεις.

 

θα σου προτεινα να δεις τη λυση κεφαλι σκετο και μετα μια αναλογα μικρη ευλελικτη καμπινα με 2χ10 η 1 χ 12

 

καλο ψαξιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys δεν μπορώ να βάλω εξτρα ηχείο αν θέλω στο τερατάκι?

Και απλά μου κάνει εντύπωση τόσα watt σε τόσο μικρό ενισχυτή αξιοποιούνται???'Η θα μπουκώνει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς όταν λέει 300 watt αναφέρεται στα watt των ηχείων και όχι του ενισχυτή οπότε πιθανότατα ο ενισχυτής να είναι 100-150 watt τα οποία δεν είναι rms και έτσι μιλάμε για γύρω στα 70-90 watt rms. Το σύστημα 2x10 είναι καλό (γενικά και σε καμπίνες φοριέται πολύ). Δεν νομίζω να μπουκώνει (δεδομένου πως είναι φτιαγμένο για να παίζει σε αυτά τα watt) αλλά κοίτα μήπως έχει di έτσι ώστε με κάποια μόντα να βάλεις και δεύτερη καμπίνα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον θα πάω για τον

http://www.thomann.de/gr/markbass_little_mark_ii.htm

 

Markbass Little Mark II bass head - 500W @ 4 Ohm, 300W @ 8 Ohm. Gain, bass/low mid/high mid/treble EQ, master volume, variable pre-shape filter, vintage speaker simulator, line out, FX send and return. Lightweight & compact. Optional rack-mounts. Dimensions: 7.1 x 27.6 x 25.6cm. Weight: 2.7kg

Απλα τώρα σκέφτομαι για τα cabinets...

 

Thanks παιδιά!!!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον θα πάω για τον

http://www.thomann.de/gr/markbass_little_mark_ii.htm

 

Markbass Little Mark II bass head - 500W @ 4 Ohm, 300W @ 8 Ohm. Gain, bass/low mid/high mid/treble EQ, master volume, variable pre-shape filter, vintage speaker simulator, line out, FX send and return. Lightweight & compact. Optional rack-mounts. Dimensions: 7.1 x 27.6 x 25.6cm. Weight: 2.7kg

Απλα τώρα σκέφτομαι για τα cabinets...

 

Thanks παιδιά!!!!! ;D

 

Σε λιγο καιρο θα ειναι διαθεσιμος ο LittleMark III. Θα σου προτεινα να περιμενεις λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς όταν λέει 300 watt αναφέρεται στα watt των ηχείων και όχι του ενισχυτή οπότε πιθανότατα ο ενισχυτής να είναι 100-150 watt τα οποία δεν είναι rms και έτσι μιλάμε για γύρω στα 70-90 watt rms. Το σύστημα 2x10 είναι καλό (γενικά και σε καμπίνες φοριέται πολύ). Δεν νομίζω να μπουκώνει (δεδομένου πως είναι φτιαγμένο για να παίζει σε αυτά τα watt) αλλά κοίτα μήπως έχει di έτσι ώστε με κάποια μόντα να βάλεις και δεύτερη καμπίνα...

 

Τα combo της Markbass εχουν την κεφαλη LM2 (συντομα την LM3) που βγαζει 300 watt στα 8Ω και 500 στα 4Ω. Τα ηχεια στα combo ειναι 8Ω. Με ενα extension cab στα 8Ω (χωρις να χρειαζεται καμια μοντα) παιρνεις και τα 500 watt RMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου