Προς το περιεχόμενο

Πως να ηχογραφησω 4 κιθαρες και 3-4 μικροφωνα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας δεν ξερω αν γραφω στην σωστη κατηγορια αλλα οποιος μπορει ασ με βοηθησει η να μου πει που μπορω να μπω για να γραψω

 

1.Εχω αγορασει 1 μεικτη ashton mxl124DFX και θελω να μου πειτε πως μπορω να ηχογραφησω 3-4 μικροφωνα και 4 κιθαρες οι 3 ηλεκτρικες και 1 ακουστικη.Επειδη θελω να εχουν εφε οι ηλεκτρικες κιθαρες σκεφτηκα να συνδεσω την καθε κιθαρα στον ενισχυτη της και απο τα ακουστικα του ενισχυτη να συνδεσω τον ενισχυτη στον μεικτη αλλα επειδη ο ενας απο αυτους δεν εχει θυρα για ακουστικα(ειναι ο fender Super Champ XD) δεν μπορω να τον συνδεσω στον μεικτη.Τι να κανω?

 

2.Πως θα ηχογραφησω την ακουστικη?Εχω ακουσει πως μπορω να κανω την ακουστικη ηλεκτροακουστικη βαζωντας εναν μαγνητη.Αν ναι σε τι τιμη μπορω να το κανω?

 

Ψαχνω για οικονομικες λυσεις και αν ειναι δυνατον να ηχογραφησω απο υπολογιστη η με καποιον αλλο φτηνο τροπο(εκτος απο studio).Αν χρησιμοποιησω υπολογιστη ,θελω να μου πειτε τι προγραμμα να χρησιμοποιησω και αν γινεται με ποιο τροπο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες ταυτόχρονη ηχογράφηση προφανώς ε?

 

είδα στο ίντερνετ πως ο μίκτης σου είναι 12κάναλος...

που είναι το πρόβλημα?

οι εισόδοί του είναι ύπεραρκετές για τα όργανα που θέλεις να γράψεις....

την ακουστική μπορείς να τη γράψεις με μικρόφωνο μπροστά της, απλά πειραματίσου λίγο για να δεις που την πιάνει καλύτερα....

για πιο πολλές λεπτομέρειες...αναμονή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις τα άρθρα πάνω αριστερά στη σελίδα θα σε βοηθήσουν πολύ όπως αυτό για την ακουστική..........

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=245

και αυτό για τα mics

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=172

στον fender Super Champ μικρόφωνο

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=2

Υπάρχουν και φτηνα μεταχειρισμένα 8καναλα kai μπορείς να αποφύγεις το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θελω ταυτόχρονη ηχογράφηση το προβλημα ειναι στον ενισχυτη τον fender Super Champ XD πως θα τον ηχογράφησω και γενικα με το pc θα ηχογράφησω και αν ναι πως?

θα προτημουσα να μου λεγατε πχ (κιθαρα-> ενισχυτης ->μικτης ->pc)και αν γινεται πειτε μου και τι καλωδια να βαλω και που γιατι εχω πελαγωσει

με 1 mic για ακουστικη και 1 για τον fender Super Champ δεν ειμαι ok?

θα ηθελα μια λυση που να περιεχει τον μικτης γιατι ειναι καινουριος και θελω να τον χρησιμοποιήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το mixerάκι που έχεις δεν είναι και ότι πιο κατάλληλο για αυτό που θέλεις να κάνεις .... παρ'όλα αυτά γίνεται .

 

Θα χρειαστεί κάποιο Daw πρόγραμμα . Υπάρχουν κάποιες εκδόσεις του reaper δωρεάν στο net αν δεν κάνω λάθος . Απο τον fender θα πάρεις αναγκαστικά σήμα απο μικρόφωνο , ένα shure sm57 ίσως .

 

Η δυσκολία που θα συναντήσεις είναι ότι θα πρέπει να βρείς τη χρυσή τομή στις εντάσεις ηχογράφησης καθώς ο mixer σου βγάζει μία stereo έξοδο , συνεπώς δεν θα μπορείς να επέμβεις μετά στις στάθμες .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν θες να τα ηχογραφησεις πολυκαναλα (ωστε να μιξαρεις μετα) θα χρειαστεις για καθε οργανο μια line εισοδο στην καρτα ηχου (δεδομενου οτι προενισχυεις απο κονσολα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ok πρεπει να βαλω το καθε οργανο ξεχωριστα τον fenter να τον βαλω με το  mic και απο την εξωδο για τα ηχεια να συνδεσω το pc?Τι προγραμμα να βαλω και το προγραμμα που θα βαλω θα τα βλεπει ξεχωριστα για να μιξαρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαγνητες για ακουστικη απο τι τιμη ξεκινανε?

έχει και κινέζικους με 20-30$...το ερώτημα σου είναι λάθος. Ποιοί μαγνήτες έχουν καλό αποτέλεσμα με ακουστική θα έπρεπε να ρωτήσεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προγραμμα που θα βαλω θα τα βλεπει ξεχωριστα για να μιξαρω?

 

Όχι ... γι'αυτό σου είπα όλα παραπάνω . Ένα mixer είναι το ashton , δεν είναι κάρτα ήχου .

Για να κάνεις αυτό που θέλεις θα χρειαζόσουν κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/tascam_us_1800.htm

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου