Προς το περιεχόμενο

Return Τo Forever - The Mothership Returns


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Good news για τους φιλους της Jazz/Fusion. Νεο live αλμπουμ απο τους θρυλους.

Τριπλο πακετο (2CD+1DVD). :)

Κυκλοφορει αυριο. 8)

 

mothership_returns.jpg

 

The Mothership Returns

Jazz-rock supergroup Return to Forever unveils a special new 3-disc set, The Mothership Returns: two audio CDs filled with over 100 minutes of carefully-selected live music, culled from over 200 performances of RTF’s 2011 planetary tour.

 

Plus, you’ll get a bonus DVD featuring nearly two hours of unique footage, including 2 full length live song performances and a brand new documentary — Return to Forever: Inside the Music.

 

Chick, Stanley and Lenny tell the inside stories behind the music as only they can. RTF’s classic rhythm section — Chick Corea, Stanley Clarke and Lenny White — add Jean-Luc Ponty and Frank Gambale to the powerhouse quintet lineup.

 

The song selection is an RTF fan’s dream: band classics like “After the Cosmic Rain,” “Medieval Overture” and “Spain,” plus Ponty’s classic “Renaissance” and Clarke’s house-rocking “School Days.” The set is beautifully packaged in an 8-panel digipack with exclusive tour photos and essays by the band members.

Track List

 

Disc 1

1. Medieval Overture

2. Señor Mouse

3. The Shadow of Lo / Sorceress

4. Renaissance

 

Disc 2

1. After the Cosmic Rain

2. The Romantic Warrior

3. Spain

4. School Days

5. Beyond the Seventh Galaxy

 

Bonus DVD

1. Inside the Music (documentary)

2. After the Cosmic Rain (performance)

3. The Romantic Warrior (performance)

4. The Story of Return to Forever (sneak peek movie trailer)

 

Inside the Music track titles:

Intro & Titles

Medieval Overture

Señor Mouse

And on Guitar …

The Shadow of Lo / Sorceress

Renaissance

Dayride

After the Cosmic Rain

The Romantic Warrior

Spain

School Days

Credits

 

 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η σοβαρή επαφή μου με την εν λόγω μπάντα, όπως και με τα ''αδέρφια τους'' WEATHER REPORT & MAHAVISHNU ORCHESTRA, ξεκίνησε τον τελευταίο χρόνο, δηλώνω πιστός οπαδός. Ειδικά οι 2 πρώτοι, οριοθέτησαν το Jazz Rock/Fusion, ακολουθώντας βεβαίως, τα χνάρια του Miles Davis, o οποίος υπήρξε, τελικά, επιρροή μεγάλη και στους 3.

 

Επίσης, αν κάποιος μου έλεγε ότι από το τελικό line-up θα απουσιάζει ο DiMeola, θα αδιαφορούσα ελαφρώς, μέχρι φυσικά να μου πει, ότι στη θέση του θα είναι ο Gambale. ;D

Τι να πω; :)

 

Αν και η μπάντα κυκλοφόρησε ήδη ένα φοβερό DVD το 2008 (http://www.progarchives.com/album.asp?id=25663), θα ήθελα πάρα πολύ να τους ακούσω/δω ξανά.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η σοβαρή επαφή μου με την εν λόγω μπάντα, όπως και με τα ''αδέρφια τους'' WEATHER REPORT & MAHAVISHNU ORCHESTRA, ξεκίνησε τον τελευταίο χρόνο, δηλώνω πιστός οπαδός.

Τι ακουγες βρε σ'αυτα τα 26 σου χρονια? εεεε? ;D

Αλλα "καλλιο αργα παρα ποτε" λενε... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακουγες βρε σ'αυτα τα 26 σου χρονια? εεεε? ;D

Αλλα "καλλιο αργα παρα ποτε" λενε... :P

 

Μη με μαλώνεις.. :'( ;D

Είπα σοβαρή ενασχόληση, καθώς είχα ακούσματα περιστασιακά, χωρίς να μελετήσω δισκογραφίες.  ;)

 

βέβαια για να πω και του στραβού το δίκιο, πάντα είχα ''άρνηση'' (ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί ;D) στο να ακούσω ''νεότερη'' jazz με όλα της τα παρακλάδια. Al Di Meola, Chick Korea, , Jaco Pastorius και ειδικά Avishai Kohen, κ.α., τους θεωρούσα ''πολύ αργότερα''. Τι να πεις; Κάλλος στον εγκέφαλο, παιδί μου. ;D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν κάποιος μου έλεγε ότι από το τελικό line-up θα απουσιάζει ο DiMeola, θα αδιαφορούσα ελαφρώς, μέχρι φυσικά να μου πει, ότι στη θέση του θα είναι ο Gambale. ;D

Τι να πω; :)

 

...να πεις πως είναι ένα supergroup που πρέπει να κάνεις τα πάντα για να το δεις λάιβ κάπου. Εγώ τους είδα πέρισυ (με Gambale) και το θεώρησα σπάνια εμπειρία. Σχεδόν... εξωσωματική.  ;D Δεν είναι απλά θρυλικοί παίχτες-τέρατα όλοι τους, αλλά η χημεία, το swing και η επικοινωνία τους στους επί σκηνής αυτοσχεδιασμούς της στιγμής είναι άπιαστη για κοινούς θνητούς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να πεις πως είναι ένα supergroup που πρέπει να κάνεις τα πάντα για να το δεις λάιβ κάπου. Εγώ τους είδα πέρισυ (με Gambale) και το θεώρησα σπάνια εμπειρία.

 

Σπύρο, δεν ξέρεις πόσο καιρό παρακαλώ να έρθουν εδώ στη μακαρονοχώρα  ;D και να μπορώ να πάω. Πραγματικά, περιμένω πώς και πώς. Μακάρι...μακάρι... ::) :(

 

Για να δούμε, υπάρχει και για μας ελπίδα; ;D

 

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θα γουσταρα σαν τρελος να δω live τους RTF, μακαρι να περασουν απο Ελλαδα καποτε. Αλλα ευτυχως τουλαχιστον εχω δει κατι αναλογο, τον Corea δηλαδη αλλα με την Elektric Band στον Λυκαβηττο το 2003. Με Gambale / Weckl / Marienthal / Pope.

"Αντε γεια live", τι μπανταρα Θεε μου.... ;D ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου