Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Fender Jazz Bass σε MusicMan?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα να κάνω μία μόντα στο jazz bass μου... Λέω να ξυλώσω τον κάτω j μαγνήτη και να του βάλω έναν hambucker musicman style. Αυτό βέβαια σημαίνει πως πρέπει να σκάψω το μπάσσο ώστε να χωράει... Και εδώ ρωτάω... Πόσο θα πάρει αυτή η δουλειά? Αν πάει κάνα 200άρι μαζί με την αγορά του μαγνήτη είναι καλά ή να περιμένω κάνα κοστούμι Armani? Το μέγεθος του hambucker θα αφήνει κενά? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με hambucker και θα ήθελα γνώμες για αυτό... Υπόσχομαι πως αν τα καταφέρω θα δημοσιεύσω φωτογραφίες!!!! Thanx....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ένα 200άρι θα σου φτάσει, δεν είναι δα και καμιά τρομερή δουλειά το routing, αλλά σαφέστατα πρέπει να γίνει σωστά, γιατί στο jazz δεν κρύβεται στη θέση που θες (απ'όσο κατάλαβα bridge, έτσι?). Κενά δε νομίζω ν'αφήνει μια και ο jazz είναι πιο "στενός", αλλά κατά μήκος ίσως έχει λίγο, δεν είμαι 100% Έσίγουρος γι'αυτό.

 

Αν θες τη γνώμη μου όμως, δεν θα σ'το πρότεινα. Οι humbuckers έχουν συνήθως μεγαλύτερο output από τους SC Jazz μαγνήτες και κάπου χάνεται η ισορροπία μεταξύ τους. Αλλά και γι'αυτό υπάρχουν πατέντες, οπότε αν είσαι σίγουρος go ahead! Ένα Cort (GB94) που είχα ακούσει με τέτοιο setup (MM bridge + jazz neck) σκότωνε!

 

Παρεμπιπτόντως, για τι μαγνήτη λες? Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα τους basslines (Duncan) MM. Αν και ομολογώ πως δεν τους έχω ακούσει σε passive...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.seymourduncan.com/products/basslines/progressive-1/smb4a_5a_alnico/

Αυτούς τους duncan σκεφτόμουν... και σκεφτόμουν αν βάλω hambucker μήπως τον σπλιτάρω κιόλας (δεν ξέρω αν γίνεται στον συγκεκριμένο μαγνήτη) και έτσι θα έχω γύρω στους 5 διαφορετικούς ήχους...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα πρεπει να κανεις μια τετοια αλλαγη..Μετα απλα θα σκοτωνει το μπασακι.. ;D ;D ;D

Αυτους σκεφτομαι να βαλω κι γω στο ταπεινο μου Cort Artisan :) :) να γινει ελαφρως καλυτερο..

Οσο για το σκαψιμο μην ανυσηχεις..Αν ο μαστορας ειναι καλος δεν θα εχεις προβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο είναι το setup του warwick μου (humbucker bridge/single neck και ο hum splitαρει) και γενικα νομιζω οτι ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν! Να το κάνεις απλά προσεχε να ισορροπησεις τα outputs...

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.seymourduncan.com/products/basslines/progressive-1/smb4a_5a_alnico/

Αυτούς τους duncan σκεφτόμουν... και σκεφτόμουν αν βάλω hambucker μήπως τον σπλιτάρω κιόλας (δεν ξέρω αν γίνεται στον συγκεκριμένο μαγνήτη) και έτσι θα έχω γύρω στους 5 διαφορετικούς ήχους...

Ναι, θα μπορείς να τον σπλιτάρεις απλά θα πρέπει να βάλεις ένα διακόπτη κάπου, πχ στο μεταλλικό καπάκι που είναι τα volume & tone. Και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις προενισχυση, μπορεις να τον δουλέψεις και passive  ;)

Θεωρώ οτι το μόνο πρόβλημα είναι να γίνει σωστή δουλειά στο routing.

Αν δεν έχεις δικό σου μάστορα, μπορώ να σου προτείνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια παρόμοια mod στο Τζαζ 5χορδο που έχω αλλα τα κατάφερα χωρίς routing κλπ.

Απλά έβαλα τον musicman στη θέση του neck μονού κι αφησα τον bridge ως έχει. Μετά, με κατάλληλα ηλεκτρικά(κατά προτίμηση active) είχε ό,τι ήχο ήθελα.

Ο διπλός είναι γενικά πιο δυνατός από το τζαζ μονό. Στη θεση γέφυρας που τον είχα ακούσει σε ένα dean μπάσσο δεν απέδιδε σωστά τις χαμηλές, μαλλον ακουγόταν με πολλές μεσσαίες και χωρίς πολύ βαθος. Στην neck θέση,o musicman έκανε το μπάσσο μου να αποκτήσει περισσότερες χαμηλές και punch, ενώ έφυγε και το hum, επιτέλους!...

Ο μονός, ως πιο πρίμος, με βολευει στη γέφυρα για σλαπ και τέτοια.

Αν θέλεις άλλες πληροφορίες ή βοήθεια για τη μόντα, μη διστάσεις να μου στείλεις ενα πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις παράγγειλα τον duncan smb-4d ο οποίος λόγω 4wire σπλιτάρει...88 ευρώ έκανε από το thomann

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_smb4d.htm

μαζί με τον μαγνήτη το κόστος πάει στα 200 ευρώ...το πήγα βέβαια σε δικό μου μάστορα οπότε δεν ξέρω αν είναι αντικειμενική η τιμή διότι εγώ γλίτωσα τα μεταφορικά του thomann... οπότε σε 2-3 βδομάδες θα επανέλθω με φώτος και samples...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου