Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης κιθαρας αντι για μπασου


Passive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Εχω μια απορια. Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ενισχυτη κιθαρας για να παιξω μπασο ? Θα εχω καποιο προβλημα ? Οτιδηποτε ξερετε περι του θεματος παρακλαω πειτε το . Ευχαριστω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μπασίστας είναι ο καταλληλότερος να σου το απαντήσει αυτό αλλά κατά την άποψή μου θα κάνεις κακό στο ηχείο του ενισχυτή σου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενισχυτή κιθάρας αλλά αν μιλάμε για μεγάλες εντάσεις καλύτερα να έχεις μια καμπίνα μπάσσου (αν μιλάμε για ενισχυτή-head). Κατά τ'άλλα αν το θες μονο για practice και σε εντάσεις που δεν θα σκίσουν το μεγάφωνο του ενισχυτή δεν θα'χεις πρόβλημα - εκτός απ'τον κακό ήχο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εντάσεις που δεν θα σκίσουν το μεγάφωνο του ενισχυτή

 

Ακριβώς εκεί είναι το ζουμί. Ο ενισχυτής δεν πρόκειται να πάθει τίποτα αν του βάλεις μπάσο αντί κιθάρας, το μεγάφωνο όμως (αναλόγως του μεγαφώνου, και της έντασης των χαμηλών συχνοτήτων που θα του στείλεις) μπορεί από το απλά να ζοριστεί λίγο μέχρι και να πάθει ζημιά.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας. Ειχα την απορια γιατι ενα φιλαρακι εχει μονο και μονο τα λεφτα για το μπασσο και επειδη εγς εχω εναν ακομη ενισχυτη κιθαρας τοn MG50 και επειδη σκεφτηκα ειναι αρκετα δυνατος , ε θα κανει λεω και για bedroom practice για μπασσο. Μπορει να γινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς εναλλακτικά να πας να αγοράσεις ένα μεγάφωνο-woofer αυτοκινήτου με ίδια διάσταση του MG50 και με πολύ λίγα λεφτά (κάνα 20ευρο να κανει) και να αλλάξεις το μεγαφωνο του MG50 με αυτο (4 βίδες και δύο καλώδια είναι όλη η δουλειά). Τουλάχιστον αυτό θα αντέχει τις χαμηλές του μπάσου μια χαρά χωρίς πρόβλημα. Και όποτε θες, τον ξανακάνεις για κιθάρα βάζοντας το παλιό μεγάφωνο...

 

(Πρόσεξε μόνο να πάρεις στα ίδια Ωμ με το υπάρχον μεγάφωνο)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

No prob, mate! ;)

 

(Α, και απόφυγε να βάλεις ACTIVE μπάσο γιατί τότε μπορεί να κάνεις ζημιά ΚΑΙ στον ενισχυτή)

 

γιατί δεν διάβασα αυτό το post πριν κανένα χρόνο???

κάλλιο αργά παρά ποτέ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου