Προς το περιεχόμενο

Nine Inch Nails και λογοκρισία από Apple και WalMart


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη ένα κεφάλαιο στην υποκριτική λογοκρισία που συμπεριφέρεται με δυο μέτρα και δυο σταθμά, χωρίς έστω μια συνέπεια και σταθερότητα στην εφαρμογή της...

 

http://new.music.yahoo.com/blogs/heard/2773/apple-makes-nin-hurt/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκριτική δε θα έλεγα (είναι σχετικά βαρύς όρος), σπασμωδική και αμήχανη/ανοργάνωτη ίσως τέτοιο είδους λογοκρισία (kate beckinsale - IMHO)  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "υποκριτική" και "με δυο μέτρα και δυο σταθμά" το είπα kate moss κυρίως για αυτό:

My reasoning was this: I can understand if you want the moral posturing of not having any "indecent" material for sale--but you could literally turn around 180 degrees from where the NIN record would be and purchase the film 'Scarface' completely uncensored, or buy a copy of Grand Theft Auto where you can be rewarded for beating up prostitutes. How does that make sense?

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κατάλαβα ότι εκεί είναι το θέμα. Βασική διαφορά ότι στην Αμερική τα dvd και τα games έχουν age rating και τυπικά ενας 12χρονος δεν μπορεί να αγοράσει μόνος του το Scarface ή το GTA θα του βάλουν χέρι στο ταμείο ενώ τα άλμπουμ μουσικής απλά έχουν το parental advisory (μιλώντας για το Walmart που είναι περσινή ιστορία). Όσον αφορά την τρελή απαίτηση να εκδοθούν "καθαρές" versions θεωρώ ότι προέκυψε κατόπιν ανωρίμου σκέψεως σαν σπασμωδική αντίδραση σε πιέσεις από κάποιες goody-two-shoes, holier-than-thou οργανώσεις γονέων/υπερ-θρησκευούμενων/σουξουμουξουτου. Δεν τους δικαιολογώ, αντίθετα τους θεωρώ απίστευτα ανίκανους με βάση αυτήν την κίνηση αλλά όχι υποκριτές μιας και θα έπρεπε να υπάρχει δόλος.

 

Τώρα με την Apple σηκώνω ψηλά τα χέρια μιας και την αφήνω για πιο θαρραλέους ανθρώπους π.χ. marathon  ;D

 

Έχοντας φάει αρκετά στη μάπα την Αμερικάνικη λογοκρισία/censoring μαζί με τις διάφορες χαζομάρες (ten kate) του περίφημου Bible belt, είμαι της άποψης ότι τέτοιες ενέργειες συμπεριλαμβάνουν αποφάσεις πολλών ανθρώπων τους οποίους θα πρέπει να αποδεχτούμε ως συνομώτες ή διεστραμμένους για να πούμε ότι δρουν υποκριτικά.

 

Καταταλλα από μόνη της είναι χαζή η κίνηση της Apple αλλά τι να πεις, ακόμα πιστεύουν ότι φτιάχνουν υπολογιστές οπότε...  ;D

 

edit: το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ που ξέχασα είναι ότι η Αμερική είναι η χώρα του lawsuit! Μιας και υπάρχει το νομικό κενό με τα άλμπουμ που δεν καλύπτει τους πωλητές όπως με τα dvd και τα παιχνίδια, ο επιχειρηματίας πρέπει να προφυλαχθεί όπως μπορεί απέναντι σε πιθανά δικαστικά τραβήγματα τύπου Weird Al:

 

 

ειδικά το Walmart έχει δεινοπαθήσει τα τελευταία 15 χρόνια απ΄αυτά οπότε φυσάνε και το γιαούρτι που λένε  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, ίσως να υπάρχει ελπίδα για την εφαρμογή. Πρόσφατα, η Apple απέρριψε μια εφαρμογή για τον ίδιο λόγο. Η εφαρμογή Newspaper(s) που επέτρεπε την ανάγνωση 50 εθνικών εφημερίδων απορρίφθηκε διότι σε μια σελίδα μιας εφήμεριδας απεικονίζονταν γυμνόστηθες γυναίκες. Στο γράμμα απόρριψης η Apple σημείωσε ότι τα Parental Controls έχουν ήδη ανακοινωθεί για την έκδοση 3.0 και πρόσθεσε ότι θα ήταν συνετό να ξανα-εισάγουν την εφαρμογή για επανεξέταση όταν το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό θα είναι διαθέσιμο. Φαίνεται ότι με τα Parental Controls η Apple θα βρει το ''παραθυράκι'' ώστε να επανεξετάσει το ζήτημα των εφαρμογών που έχει απορρίψει κατά καιρούς λόγω του ''αμφιλεγόμενου περιεχομένου''

 

Πηγή: macrumors

 

The full story: http://is.gd/wHRz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με την Apple σηκώνω ψηλά τα χέρια μιας και την αφήνω για πιο θαρραλέους ανθρώπους π.χ. marathon  ;D

Βασικά δεν είμαι επίσημος δικηγόρος της Apple σε αυτό το forum. Το κάνω μόνο απέναντι στον Eyeprotocol (ακόμα και όταν έχω άδικο), γιατί είμαι σπορτσμαν.

 

Ακόμη ένα κεφάλαιο στην υποκριτική λογοκρισία που συμπεριφέρεται με δυο μέτρα και δυο σταθμά, χωρίς έστω μια συνέπεια και σταθερότητα στην εφαρμογή της.../

Φαντάζομαι ότι εσείς που κρίνετε, είστε άριστοι γνώστες του νομικού συστήματος της Αμερικής...που επιτρέπει στον...ας πούμε...χωριάτη από την Αϊόβα να τραβήξει μια μήνυση στην Apple (Procter, Philip Morris), διεκδικώντας αρκετά εκατομμύρια $$$ (με πολλές πιθανότητες μάλιστα να τα εισπράξει).

Επειδή εγώ δεν είμαι, δεν έχω άποψη, αλλα΄η πολυετής μου πείρα λέει ότι τέτοιες εταιρίες ξέρουν να φυλάγονται από κακοτοπίες.

Στο κάτω κάτω, εδώ μάθαμε να ζούμε με το κάρμα...αυτό θα μας πειράξει?

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άριστοι γνώστες του νομικού συστήματος της Αμερικής δεν είμεθα, αλλά όταν πατέρας και αδελφή έχουν συνολική νομική πείρα 60 ετών και όταν μπαίνουμε στον κόπο να ενημερωνόμαστε για το τι έχουν τραβήξει οι μεγάλες αλυσίδες του στυλ -mart στην Αμερική από νομικές περιπέτειες, είναι επόμενο να έχουμε μια γνώμη, είτε αυτή έχει την παραμικρή σχέση με το κάρμα είτε με το γεγονός ότι βαριέμαι το ψάρεμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άριστοι γνώστες του νομικού συστήματος της Αμερικής δεν είμεθα, αλλά όταν πατέρας και αδελφή έχουν συνολική νομική πείρα 60 ετών και όταν μπαίνουμε στον κόπο να ενημερωνόμαστε για το τι έχουν τραβήξει οι μεγάλες αλυσίδες του στυλ -mart στην Αμερική από νομικές περιπέτειες, είναι επόμενο να έχουμε μια γνώμη...

Προφανώς, τρώς εδώ και (35?...) χρόνια, αυτό δεν σε κάνει και σεφ. Λόγω πατέρα και αδελφής λοιπόν, νομίζω ότι συμφωνείς μαζί μου...

 

είτε αυτή έχει την παραμικρή σχέση με το κάρμα...

 

Ακόμη ένα κεφάλαιο στην υποκριτική λογοκρισία που συμπεριφέρεται με δυο μέτρα και δυο σταθμά

και αυτό ένα είδους κάρμα που επιβάλλει η Apple (και ο admin Steve) είναι...σε κάποιους αρέσει σε κάποιους άλλους όχι, αλλά επειδή είναι δικό του το μαγαζί...περί ορέξεως...αλήθεια τι ψάρια πιάνετε στο Βέλγιο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαραθώνιε ελπίζω στην προκείμενη να μην γράφει ο σπορτσμαν μέσα σου  :P

Απλά εάν στο Βέλγιο, πιάνουν αθερίνα...τον καταλαβαίνω απόλυτα...και ναι ΚΑΙ το ψάρεμα είναι σπορ!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου