Προς το περιεχόμενο

Βήματα τοποθέτησης σουρτίνας


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθεια των πιο εμπειρων εδω μέσα σχετικα με την αλλαγή σουρτινας ή χορδιέρας ή snare wires ετσι για να μη μπερδευομαστε...

 

Τα ερωτήματα που εχω ειναι τα εξής :

 

1.Το ταμπουρο στο snare off κατα την αλλαγη .Παντα ?

2.Παιζει ρόλο απο ποια μεριά ξεκινάμε ?

3.Σφιγγω απο τη μια μεριά πρώτα και ποια ?

4.Το tension απο το throw off ( δεν ξερω στα Ελληνικα πως λέγεται) που πρεπει να ειναι ? Σφικτα / χαλαρα ? Σφιγγω μετα σταδιακα ?

5.Υπάρχει ουσιώδη διαφορα σε μαρκες ? Tα puresound πχ τι παραπανω εχουν.Και με το buzz τι γινεται , παιζει ρολο ?

 

 

Ψαχνω ουσιαστικα τα βηματα και τι να προσέξω περισσότερο δεδομένου οτι θεωρώ την σωστη τοποθέτηση σουρτίνας ισως πιο σημαντικη και απο τα δερματα

 

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ναι

2-3.Καλυτερα απο την αντιθετη του μηχανισμου

4. Σχετικα χαλαρα . Ναεχει περιθωριο για ρυθμιση μετα

5.Δε ξερω

 

Εχει ενα ωραιο βιντεακι ο Gatzen για κουρδισμα ταμπουρου που τα εξηγει πολυ αναλυτικα κα απανταει ολες τις ερωτησεις σου

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι πρέπει να πας λίγο ψάχνοντας στην αρχή και θα καταλάβεις οτι τελείωσες όταν ακούσεις τον ήχο που θέλεις. Προσεκτικά όμως....

Οι συμβουλές μου είναι 1ον να προτιμίσεις τα σχοινάκια απο την πλαστική ταινία γιατί αμα πειραματιστείς πολύ με την ταινία θα την χαλάσεις και 2ον να προσέξεις όταν είναι στο on η χορδιέρα τα άκρα της να ισαπέχουν απο τα στεφάνια για να ναι κεντραρισμένη.

Όσο για την αγορά υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές που έχουν να κάνουν με την ποιότητα και τον ήχο [ψάξτο λίγο αυτό πρίν αγοράσεις]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και τα σχοινακια εκτος της πλαστικης ταινιας σπανε και δυστυχως αυτο γινεται σε live και οχι σε προβα. :P

Αυτο που ειδα και κανω ειναι να τα αντικαταστησω με ενα κομματι πανιου(σαν τα κορδονια που εχουν οι αθλητικες φορμες που δενουν στην μεση), κατι τετοιο , οπου και δεν κοβεται ευκολα και εχει μια καλυτερη ελαστικοτητα και δεν με εχει αγησει καιρο τωρα.

Θα βαλω φωτο στην πρωτη ευκαιρια να δειτε.

 

Hampis οσον αφορα το πως βαζεις την σουρτινα , εγω δενω πρωτα απο την σταθερη μερια του μηχανισμου και εχω χαλαρο και κατω τον μηχανισμο ετσι ωστε να μπορω να τσιτωσω η να χαλαρωσω αν χρειαστει.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, γενικά συμφωνώ με τις απαντήσεις που έδωσαν τα παιδιά. Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι πως, όποια διαδικασία κι αν ακολουθήσεις, φρόντιζε να έχεις αρκετό "headroom" στην τάση των χορδών, έτσι ώστε να έχεις πάντοτε περιθώριο να την αλλάξεις, χωρίς να "τερματίζει" ο μηχανισμός.

 

Οι Puresound έχουν όντως διαφορά, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι και τόσο τρομερή.  Προσωπικά είμαι καλυμμένος και με ένα generic ταϊβανέζικο σετ. Επίσης δεν έχω δει και σημαντικές διαφορές μεταξύ κορδονιών και ταινίας. Μάλλον παραείμαι καλόβολος… ;D (αν και το πλαστικό έλασμα που δίνουν με τις φτηνές χορδές δε λέει).  

 

Για το buzz, τι εννοείς αν παίζει ρόλο;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου