Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για Ibanez JEM


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογω του οτι ειμαι καινουργιος στον χωρο της ηλεκτρικης κιθαρας, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις τεχνικης φυσεως οσον αφορα την Ibanez Jem 7vwh, την οποια αγορασα καινουργια εδω και εναν χρονο.

 

α) ο bridge και ο neck μαγνητης δεν ειναι εντελως παραλληλοι προς τις χορδες αλλα "γερνουν" πολυ λιγο προς τα δεξια ( οταν κοιταμε την κιθαρα σε θεση παιξιματος). Ειναι αυτο φυσιολογικο? αν οχι πως διορθωνεται?

 

β) οταν κανω slide με το δαχτυλο στην χορδη σολ, ιδιως απο το 12 ταστο και μετα ( π.χ ξεκινω απο το 9ο και καταληγω στο 15ο), παραγεται ο ηχος συνοδευομενος απο καποιους παλμους. Σημειωνω οτι ο "παλμος" παραγεται οταν σταματω στο 15ο ταστο. Επισης, η κατασταση αυτη παρατηρηται μονο με distortion Ηχο και όχι με καθαρό. Σίγουρα δεν οφείλεται στον ενισχυτή αφού έχω παίξει την κιθάρα με pocket pod ( με ακουστικά).

 

Υπάρχει κάποια εξήγηση? πως μπορεί να διορθωθεί? Μήπως το β) οφείλεται στο α)??

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαγνήτες μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, με τις βιδούλες που έχουν στις δύο πλευρές. Αυτές ανεβοκατεβάζουν τον μαγνήτη.

 

Όσο τον περίεργο "παλμό" που λες ότι βγαίνει, πιθανολογώ ότι παίζει να'ναι κανένα dead spot, ή αν όχι το πολύ να θέλει ένα fret levelling η κιθάρα, εκτός από ένα σεταρισματάκι. Καλύτερα όμως να την πας σε κάποιο μάστορα, μια που από μακριά κανένας δεν θα σου πεί τι παίζει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα πηγε το μυαλο μου οταν ειπε οτι δεν ειναι παραλληλοι οι μαγνητες στο δεξια - αριστερα και οχι στο πανω κατω, αλλα μαλλον εχεις δικαιο!!!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σετάρει ποτέ την κιθάρα σου;

Αυτός ο παλμός που λες οφείλεται  - αν καταλαβαίνω σωστά - σε ταστάρισμα όπως λέει και ο Χ από πάνω.

Αν εννοείς ότι οι μαγνήτες γέρνουν - όπως κοιτάμε την κιθάρα από πάνω - προς τη γέφυρα, δοκίμασε να τους διορθώσεις με το χέρι σου. Αν δεν διορθώνονται, μάλλον σκαλώνουν στο καλώδιο τους. Πάντως δεν τρέχει και τίποτα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παλμός πιθανότατα είναι τα ελατήρια της από πίσω, τώρα για τους μαγνήτες.... έμενα παει το μυαλό μου στο κακό... πολλές απομιμήσεις κυκλοφορούν και...

 

 

Ανέβασε μερικές καλές φώτο.. θα φανεί...

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του οτι ειμαι καινουργιος στον χωρο της ηλεκτρικης κιθαρας, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις τεχνικης φυσεως οσον αφορα την Ibanez Jem 7vwh, την οποια αγορασα καινουργια εδω και εναν χρονο.

 

α) ο bridge και ο neck μαγνητης δεν ειναι εντελως παραλληλοι προς τις χορδες αλλα "γερνουν" πολυ λιγο προς τα δεξια ( οταν κοιταμε την κιθαρα σε θεση παιξιματος). Ειναι αυτο φυσιολογικο? αν οχι πως διορθωνεται?

 

β) οταν κανω slide με το δαχτυλο στην χορδη σολ, ιδιως απο το 12 ταστο και μετα ( π.χ ξεκινω απο το 9ο και καταληγω στο 15ο), παραγεται ο ηχος συνοδευομενος απο καποιους παλμους. Σημειωνω οτι ο "παλμος" παραγεται οταν σταματω στο 15ο ταστο. Επισης, η κατασταση αυτη παρατηρηται μονο με distortion Ηχο και όχι με καθαρό. Σίγουρα δεν οφείλεται στον ενισχυτή αφού έχω παίξει την κιθάρα με pocket pod ( με ακουστικά).

 

Υπάρχει κάποια εξήγηση? πως μπορεί να διορθωθεί? Μήπως το β) οφείλεται στο α)??

 

Ευχαριστώ

 

α. Δεν πειράζει ιδιαίτερα, κούνα τους λίγο με το χέρι -απαλα- και θα έρθουν ίσια.

 

β. Δεν είναι και πολυ σαφές τι εννοείς παλμό. Αλλα ας δούμε το σετάρισμα πρώτα.

 

Πάτα την χαμηλή ΜΙ στο 1ο και στο τελευταίο τάστο και κοίτα το 9 ταστο. Η χορδή θα πρέπει να απέχει απο το τάστο όσο μια πολυ λεπτή πένα. Αν η χορδή πατάει στο τάστο θελει ρύθμιση η βέργα. Αυτό πιθανόν θα σου συμβαίνει κάθε άνοιξη και φθινόπωρο.

 

Είναι εξαιρετική κιθάρα, αλλα πρέπει να μάθεις να την ρυθμίζεις ... εχω μία πάνω απο 15 χρόνια και είναι ακόμα άψογη. Αν δεν την έχεις ρυθμίσει απο τότε που την πήρες, έφτασε ο καιρός να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου