Προς το περιεχόμενο

Υποχρεώσεις των στούντιο πρόβας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε σε όλους, θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που είμαι σίγουρος πως όλοι κάποια στιγμή έχετε αντιμετωπίσει.

Αφορά το επίπεδο των στούντιο και τις ελάχιστες υποχρεώσεις που πρέπει να αναλαμβάνουν.

Χθες με την μπάντα είχαμε την τελική πρόβα για ένα επερχόμενο live.

Κρατήστε οτι είμαστε 6 άτομα με ελάχιστο ελευθερο χρόνο και για να βρεθούμε όλοι κάνουμε θυσίες.

Έκλεισα μια αίθουσα στο στούντιο Hχορύπανση, ζητώντας μια μεγάλη αίθουσα με καλή κονσόλα και μονιτορς.

Διευκρίνισα οτι πέρα απο τα κλασσικά (κιθάρες, μπάσο, ντραμς) θα χρησιμοποιούσαμε 2 laptops για ηλεκτρονικό μέρος του σέτ,

καθώς και φωνές και τσέλλο. Με επιβεβαιώσανε πως όλα αυτά ικανοποιούνται στην αίθουσα.

 

Λοιπόν αρχίζω την απαρίθμιση των προβλημάτων.

 

1. Η κονσόλα είχε τα μαύρα της τα χάλια, με θόρυβο, παραμόρφωση, κακές επαφές στις εισόδους.

2. Τα 2 μονιτορς που είχε ήταν άθλια αυτοσχέδια με απαράδεκτο ήχο. Το ένα δεν δούλευε καν, ήταν εντελώς καμένο. Το δεύτερο ήταν επίσης άθλιο και φανταστείτε πως απο μόνο του έπρεπε να ανταπεξέλθει σε επίπεδα ικανοποιητικά για ισοροπισουν τα ηλεκτρονικά με τα ντράμς. Αυτό δεν έγινε ποτε. Δεν έχω ποτέ στην ζωή μου ξανακούσει τόσο χάλια ήχο. Ηταν αστείο.

3. Η αίθουσα ήταν κανονική αποθήκη με πάνω απο 10 ενισχυτές κιθάρας στοιβαγμένους στους τοίχους που αφήναν ελάχιστο χώρο να κινηθούμε.

4. Ο ενισχυτής του μπασου δεν έβγαζε μπάσα. Απλά δεν είχε μπάσα.

5. Άλλαξα 3 ενισχυτές κιθάρας και στο τέλος απλά απελπίστικα. Ούτε ένας δεν δούλευε σωστά και δεν έχω απαιτήσεις. Ένα καθαρό, ένα crunch κανάλι και ένα footswitch χρειάζομαι. Πραγματικά ήταν όλοι σε άθλια κατάσταση.

6. Ο θόρυβος απο την δίπλανη αίθουσα οπου τα παιδιά παίζαν πολυ δυνατές μουσικές (κανένα πρόβλημα με αυτό φυσικά) μας εμπόδιζε να κάνουμε σωστή δουλειά.

7. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το παιδί απο το στούντιο όταν άνοιξε την κονσόλα έκανε ένα τραγικό λάθος και κατάφερε να δημιουργήσει το πιο εξωφρενικό feedback την στιγμή που το κεφάλι μου ήταν δίπλα στο ηχείο. Ο ήχος με διέλυσε κανονικά τόσο πολύ που δεν άκουγα σωστά για κανα δίωρο.

 

 

Το αποτέλεσμα ήταν όχι μόνο να μην μπορούμε να δουλέψουμε αλλά και όλα αυτά τα προβλήματα μας ξενερώσανε τόσο πολύ που στο τέλος φωνάζαμε ο ένας στον άλλο. Αντί να μας κάνει καλό σχεδόν μας διέλυσε αρκεί αναλογιστείς τις θυσίες που κάνει ο καθένας για να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε και το αγχος του να μας αποζημιώσει με την ομορφιά του.

Στο τέλος της πρόβας μας ζήτησε και 50 ευρώ για τις "υπηρεσίες" του.

Και αναρωτιέμαι εγώ, είναι κάτι τέτοιο αποδεκτό?

Οφείλαμε εμείς να πληρώσουμε αυτόν τον τύπο που ο επαγγελματισμός του ήταν κάτω του μηδέν?

Δηλαδή δεν θα έπρεπε στην τελική να μας αποζιώσει και απο πάνω για τον χαμένο χρόνο και τον εκνευρισμό?

Δεν οφείλουν όσα στούντιο λειτουργούν να έχουν ένα αποδεκτό επίπεδο σε μηχανήματα, εξοπλισμό και ηχομόνωση?

Και εάν δεν έχουν δεν είναι λογικό να αντανακλάται αυτό στις τιμές που χρεώνουν? 15 ευρώ την ώρα για κάτι τόσο άθλιο?

Δεν πρέπει κάπως οι μουσικοί επαγγελματίες και μη να προστατεύονται κάπως απο τέτοιους ανθρώπους?

 

Έτσι απλά ήθελα να τα πω, ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Φίλε μου λυπάμαι ειλικρινά για την ταλαιπωρία που περάσατε. Δυστυχώς τα έχουμε περάσει όλοι λίγο ως πολύ.  :-\ :-\

 

Το μόνο που μπορείς ουσιαστικά να κάνεις, είναι να μην ξαναπατήσεις σ'αυτό το στούντιο και παράλληλα να φροντίσεις να ενημερώσεις για την εμπειρία σου φίλους και γνωστούς, όταν δωθεί η ευκαιρία. Οι αρπακολλατζήδες πρέπει να φύγουν από το χώρο, και σίγουρα υπάρχουν στούντιο με πολύ υψηλού επιπέδου υπηρεσίες που μπορεί κάποιος να προτιμήσει.

 

Είναι δικό σου θέμα αν θέλεις να καταγγείλεις επώνυμα το συγκεκριμένο στούντιο. Όμως σ'αυτές τις περιπτώσεις το "από στόμα σε στόμα" έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαστε σε δημόσιο φόρουμ και αναφέρθηκε το όνομα του στούντιο, η καταγγελία είναι επώνυμη, και όπως επιβάλλεται σε τέτοιες περιπτώσεις (πχ. στα περιοδικά του ειδικού τύπου) η καταγγελία - γράμμα διαμαρτυρίας/παραπόνων κοινοποιείται στον θιγόμενο έτσι ώστε να υπάρχει και αντίλογος, και η δυνατότητα να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να βγάλουμε και εμείς ένα μικρό συμπέρασμα από μακριά για το ποσοστό της αλήθειας που βρίσκεται στην μια και στην άλλη άποψη (δεν λέω βέβαια ότι ο φίλος ψεύδεται, απλά ότι θέλω να δω και μια απάντηση χωρίς να καταδικαστεί κάποιος ερήμην).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού ήταν η τελική σας πρόβα πριν τι λάιβ, γιατί πήγατε κάπου που δεν έχετε ξαναπάει;

 

Χμ.. αυτά συμβαίνουν πολλές φορές πάντως... πάρα πολλές για την ακρίβεια..

 

Το μεγαλύτερο σοκ όμως που έπαθα, είναι που πήγα για πρόβα σε στούντιο και μου έκοψαν απόδειξη...Νόμιμη...!

 

Κουράγιο και βρείτε κανέναν άλλο χώρο για πρόβες!

Καλό λάιβ!

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έυλογο το ερώτημα "γιατί πήγαμε εκεί?"

Πολύ απλά γιατί δεν μπορέσαμε να βρούμε αλλού.

Και το στούντιο το ήξερα, έχω πάει κι άλλες φορές, ομολογώ πως έχει 2 καλές αίθουσες αλλά σε αυτή που μας βάλανε δεν είχα ξαναμπεί.

Το οτι έχει κάποιες αίθουσες καλές δεν σημαίνει κάτι, εαν σέβεσαι τους πελάτες σου αίθουσες σαν αυτή που μπήκαμε ή την κλείνεις ή βάζεις λεφτά και την φτιάχνεις.

Σίγουρα πάντως δεν πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού ήταν η τελική σας πρόβα πριν τι λάιβ, γιατί πήγατε κάπου που δεν έχετε ξαναπάει;

 

Χμ.. αυτά συμβαίνουν πολλές φορές πάντως... πάρα πολλές για την ακρίβεια..

 

Το μεγαλύτερο σοκ όμως που έπαθα, είναι που πήγα για πρόβα σε στούντιο και μου έκοψαν απόδειξη...Νόμιμη...!

 

Κουράγιο και βρείτε κανέναν άλλο χώρο για πρόβες!

Καλό λάιβ!

 

Μηπως ηταν Δεδεμβριος??????

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα επειδη ετσι που το ειχες γραψει ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το εβλεπε καποιος,τονισα στο κειμενο σου το ονομα του στουντιου. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου κάνει κάτι άλλο εντύπωση:

Μπήκες στο ΝΟΙΖ (καλωσόρισες by the way) και με το...καλημέρα, με το πρώτο σου post, τα "χώνεις" σε ένα studio (κατονομάζοντάς το κι όλας);

 

Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τη λογική "πήγα να κάνω πρόβα κάπου, ξενέρωσα για τους Χ, Υ λόγους και έφτιαξα account σε ένα forum για να πω τον πόνο μου"...

 

Συγνώμη δηλαδή, αλλά ακόμη και δίκιο να έχεις, προσωπικά δε μπορώ παρά μόνο να έχω μια καχύποπτη στάση απέναντί σου... ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεοντολογία επιβάλλει τα παρακάτω:

 

α) Άμεσο κλείδωμα του thread.

β) Διαγραφή των ενδιάμεσων ποστ.

γ) Ενημέρωση των ιθυνόντων για το συγκεκριμένο στούντιο.

δ) Αναμονή λίγων ημερών για την απάντησή τους.

ε) Δημοσίευση της απάντησής τους.

στ) Ξεκλείδωμα του thread.

 

Παρακαλώ, ας αναλογιστούμε τις ευθύνες μας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου