Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση μαγνητών σε μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες!!!

Σκέφτομαι να αλλάξω τους Delano (http://www.bestbassgear.com/delano-5-string-pickups.htm#delanosbc5hes) του μπάσου μου με

Nordstrand Fat stacks (http://www.bestbassgear.com/nordstrand-pickups.htm#nordstrandfs)

ή Nordstrand Dual Coils (http://www.bestbassgear.com/nordstrand-pickups.htm#nordstranddc)

Έχει κάποιος εμπειρια με τους παραπάνω μαγνήτες? Υπάρχουν λόγοι γιατί να διαλέξεις τον ΄έναν έναντι του άλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άσε ήσυχους τους Delano βρε συ! Τι σου κάνανε? Γιατί δεν σου αρέσουνε?

Δεν έχει ασχημο ήχο αν παίξεις μόνος σου, αλλά χάνω πάντα το μπάσο μέσα στη μπάντα. Οι Nordstrand (ειδικα οι Fat Stacks) υποτίθεται ότι είναι εξέλιξη των Jazz μαγνητών με καλή παρουσία στη μπάντα και γεμάτο ήχο.

Το άλλο που δε μου αρέσει στους Delano, είναι οτι ότι μπάσο και να χω πιασει με Delano (εχω παίξει γύρω στα 12 διαφορετικά, και με άλλο μοντέλο Delano το καθένα), έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο. Ειτε το όργανο κόστιζε 800€, είτε 3000€, ότι ξύλα και να χε, ο ήχος μου φαινόταν πανομοιότυπος σε όλα.

Θα θελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, και από την ερευνα που έχω κάνει, τα δυο μοντέλα της Nordstrand μου φαίνονται οι δυο καλύτερες επιλογες. Το κακό είναι ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία με αυτούς, και ειπα να ρωτήσω και στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο που δε μου αρέσει στους Delano, είναι οτι ότι μπάσο και να χω πιασει με Delano (εχω παίξει γύρω στα 12 διαφορετικά, και με άλλο μοντέλο Delano το καθένα), έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο. Ειτε το όργανο κόστιζε 800€, είτε 3000€, ότι ξύλα και να χε, ο ήχος μου φαινόταν πανομοιότυπος σε όλα.

Το ξαναλές αυτό...γιατί δεν το άκουσα καλά? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναλές αυτό...γιατί δεν το άκουσα καλά? ;D ;D

Εσύ σους...

 

Δεν έχει ασχημο ήχο αν παίξεις μόνος σου, αλλά χάνω πάντα το μπάσο μέσα στη μπάντα. Οι Nordstrand (ειδικα οι Fat Stacks) υποτίθεται ότι είναι εξέλιξη των Jazz μαγνητών με καλή παρουσία στη μπάντα και γεμάτο ήχο.

Το άλλο που δε μου αρέσει στους Delano, είναι οτι ότι μπάσο και να χω πιασει με Delano (εχω παίξει γύρω στα 12 διαφορετικά, και με άλλο μοντέλο Delano το καθένα), έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο. Ειτε το όργανο κόστιζε 800€, είτε 3000€, ότι ξύλα και να χε, ο ήχος μου φαινόταν πανομοιότυπος σε όλα.

Θα θελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, και από την ερευνα που έχω κάνει, τα δυο μοντέλα της Nordstrand μου φαίνονται οι δυο καλύτερες επιλογες. Το κακό είναι ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία με αυτούς, και ειπα να ρωτήσω και στο forum.

Αφού λοιπόν θες αλλαγή οπωσδήποτε κοίτα και τους EMGhz (passive και πολλοί ωραίοι ειδικά μέσα σε μπάντα) καθώς και τους Bartolini MK1 (όχι και τόσο ωραίοι για τα δικά μου αυτιά αλλά πολλοί πίνουν νερό στο όνομά τους, ειδικά drummer)... Οι Nordstand για εμένα είναι ακριβώς ότι περιέγραψες και για τους Delano (χωρίς όμως να έχω πολλές διαφορετικές εμπειρίες παρά μόνο 2-3)... Τι pre έχεις πάνω?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ασχημο ήχο αν παίξεις μόνος σου, αλλά χάνω πάντα το μπάσο μέσα στη μπάντα.

 

Αυτο εισαι σιγουρος πως δεν οφειλεται σε καποιο αλλο μερος του setup σου; Η στο πως ρυθμιζεις το EQ σου; Το "ο ηχος γ@μ@ει οταν παιζω μονος μου αλλα χανεται στη μπαντα" διορθωνεται συνηθως προσθετοντας μεσαια.

 

Το άλλο που δε μου αρέσει στους Delano, είναι οτι ότι μπάσο και να χω πιασει με Delano (εχω παίξει γύρω στα 12 διαφορετικά, και με άλλο μοντέλο Delano το καθένα), έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο. Ειτε το όργανο κόστιζε 800€, είτε 3000€, ότι ξύλα και να χε, ο ήχος μου φαινόταν πανομοιότυπος σε όλα.

 

Οι Delano μπορει να εχουν δικο τους ηχο, αλλα το ιδιο ισχυει λιγο ως πολυ και για τους διαφορους Nordstrand. Και τους Bartolini και τους Fralin και τους EMG κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναλές αυτό...γιατί δεν το άκουσα καλά? ;D ;D

Για να εισαι ειρωνικός, να φανταστώ ότι έχεις διαφορετική εμπειρία με τους Delano? Θα θελες να τη μοιραστείς μαζί μας?

 

Τι pre έχεις πάνω?

Έχω την OBP-3 της Aguilar....

 

Αυτο εισαι σιγουρος πως δεν οφειλεται σε καποιο αλλο μερος του setup σου; Η στο πως ρυθμιζεις το EQ σου; Το "ο ηχος γ@μ@ει οταν παιζω μονος μου αλλα χανεται στη μπαντα" διορθωνεται συνηθως προσθετοντας μεσαια.

Δε μου συμβαίνει ούτε με το Fender μου, ούτε με το Yamaha μου. Μόνο με τα μπάσα που έχουν Delano.

 

Οι Delano μπορει να εχουν δικο τους ηχο, αλλα το ιδιο ισχυει λιγο ως πολυ και για τους διαφορους Nordstrand. Και τους Bartolini και τους Fralin και τους EMG κλπ κλπ...

Χμ, δεν έχω αποψη για τους Fralin και τους EMG, αλλα για τους Bartolini που εχω παιξει σε πολλά μπασα μπορώ να πω ότι άν και είχαν ένα δικό τους χαρακτήρα, η πλήρης ηχητική εικόνα ήταν συνάρτηση και του οργάνου. Σε αντίθεση με τους Delano, που όπως ειπα και πριν, ακούω το ένα και το αυτό όπου και να τους έχω παιξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εισαι ειρωνικός, να φανταστώ ότι έχεις διαφορετική εμπειρία με τους Delano?

Δεν είμαι καθόλου ειρωνικός και ειδικά μαζί σου...απλά είναι ένα inside joke του forum...καμμιά φορά ξεχνάω ότι κάποιοι από εσάς έχετε 50 posts...

Toυς δε Delano τους αγνοώ...ρώτα τον Τέρρυ, αυτός τα ξέρει όλα για τα μπάσα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την OBP-3 της Aguilar....

Εμένα (αν και δεν περίμενα ΠΟΤΕ να το πω αυτό) η πρώτη μου επιλογή θα ήταν οι EMGhz... Σου ξαναλέω πως οι Nordstand είναι κι αυτοί τόσο δυνατοί μαγνήτες που και σε ΜΑΡΜΑΡΟ να τους βάλεις το ίδιο πράγμα θα ακούς... Έτσι ένοιωσα εγώ τουλάχιστον...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ τους Nordstrand αλλά δεν έχει να κάνει...

Αφού έχεις και preamp στο μπάσο και δεν κάνεις σωστό blend στη μπάντα, συγγνώμη που στο λέω αλλά κάτι λάθος κάνεις εσύ και όχι οι Delano που είναι αξιοπρεπέστατοι μαγνήτες.

Με τι ενισχυτικά καμπίνες παίζεις;

Ζήτησε από την μπάντα να τζαμάρει για 5-6 λεπτά και παίξε με τις ρυθμίσεις και το blend των μαγνητών σου για να δεις που έρχεσαι στ ίσα σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου