Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση μαγνητών σε μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδιαίτερα τα νέα passive (ναι, passive preamp του), έχουν τα καλύτερα και ποιο ευδιάκριτα μεσαία, με φανταστικό «δάγκωμα».     

Και αυτό με το passive preamp μην το πολυφωνάζεις.  ;)

Δεν γίνεται preamp με passive εξαρτήματα. Κάνει το ίδιο κολπάκι με το Varitone της Gibson (υπάρχει και ένας τύπος στο ebay που φτιάχνει ωραία bass plates με varitone).

Απλώς το κάνει με συνεχή τρόπο και όχι διακοπτικά. Κόβει χαμηλά και ψηλά και δίνει την εντύπωση ότι μπουστάρει τα μεσαία. Εντάξει, δεν ανακάλυψαν και την φωτιά.

 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός βέβαια ότι είναι πάρα πολύ καλοί μαγνήτες.

:-*

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Και αυτό με το passive preamp μην το πολυφωνάζεις.  ;)

Δεν γίνεται preamp με passive εξαρτήματα. Κάνει το ίδιο κολπάκι με το Varitone της Gibson (υπάρχει και ένας τύπος στο ebay που φτιάχνει ωραία bass plates με varitone).

Απλώς το κάνει με συνεχή τρόπο και όχι διακοπτικά. Κόβει χαμηλά και ψηλά και δίνει την εντύπωση ότι μπουστάρει τα μεσαία. Εντάξει, δεν ανακάλυψαν και την φωτιά.

 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός βέβαια ότι είναι πάρα πολύ καλοί μαγνήτες.

:-*

 

Κώστα μου το ξέρω, ακούγεται απίθανο και εγώ θα το αντιμετώπιζα με δυσπιστία, αλλά καλά να είμαστε, όταν θα ξαναγίνει κάποιο noiz event θα το φέρω αυτό το μπάσο για να το ακούσουμε και να το γρατζουνίσουμε- και απλά δεν θα το πιστεύεις.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παίζει καταληκτικά δεν είναι καθόλου απίθανο. Αλλά προενισχυτής σήματος με παθητικά εξαρτήματα, ναι είναι αδύνατον. ;)

Αυτό εξηγω. Και σου εξηγω και το πως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς εν ολίγοις δεν τους πολυσυνηστά τους Nordstrand ε? Αν εβαζα μονοπήνιους μαγνήτες jazz bass στη θέση των humbucker?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς εν ολίγοις δεν τους πολυσυνηστά τους Nordstrand ε? Αν εβαζα μονοπήνιους μαγνήτες jazz bass στη θέση των humbucker?

 

Λοιπον, κρινοντας απο οτι σου αρεσει το πως ακουγονται το Yamaha JP και το Jazz σου, μου δημιουργειται η εντυπωση πως θες τονισμενα πριμομεσαια, κατι που πραγματι σε φερνει μπροστα στη μπαντα. Το JP απο το λιγο που το εχω ακουσει εχει αυτο το χαρακτηριστικο (με την προενισχυση μπορεις ειτε να το τονισεις ειτε να το κουμανταρεις). Tο Jazz επισης το εχει, λογω του οτι ο bridge μαγνητης στα 70s Jazz ειναι πιο κοντα στη γεφυρα.

 

ΑΝ η υποθεση μου ειναι σωστη (και ενδεχεται να ειναι way off), οσοι απο τους Bartolini εχουν την "bright tone" περιγραφη θα σου δωσουν ακριβως αυτο. Αν θυμαμαι καλα ομως, δεν εχει bright tone μαγνητες στις διαστασεις των EMG 40. Οι deep tone ειναι πιο σκοτεινοι με τονισμενα χαμηλομεσαια, ενω οι classic bass περισσοτερο μοντερνοι/flat με πιο ανοιχτα πριμα απο τους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου