Προς το περιεχόμενο

θόρυβος σε distortion fx chain: "bug or feature"?


stanley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω ένα fx chain που στην αρχή του αποτελείται από τα εξής distortion πετάλια (για να ακολουθήσουν στο τέλος διάφορα modulations, delays, κλπ):

guitar > ts9 > octave fuzz > turbo rat > big muff > blue box (fuzz) > ... > amp.

Όταν είναι ενεργά πάνω από 2 εξ´αυτών, ακούγεται γενικά θόρυβος (όταν δεν παίζω την κιθάρα), η στάθμη του οποίου ποικίλει ανάλογα με τους διάφορους συνδυασμούς: με το muff και το blue box, π.χ., είναι σχεδόν ανύπαρκτος - με το screamer και το rat ή το muff, είναι αισθητός - με το screamer, το octave fuzz και το rat, φτάνει στα επίπεδα "μικροφωνισμού" (ανατροφοδοτείται ο θόρυβος, κατά κάποιο τρόπο). Προσωπικά, το ότι υπάρχει αυτός ο θόρυβος στις διάφορες μορφές του, και για αυτά που παίζω εγώ, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα (μπορώ να πω ότι ενίοτε τον "επιδιώκω"). Απλά θα 'θελα να ξέρω, αν αυτό θεωρείται "φυσιολογική" συμπεριφορά σε μια πεταλιέρα ή όχι. Αν όχι, μπορεί να φταίει κάποιο πετάλι, η τροφοδοσία,...? Και πώς διορθώνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι,είναι φυσιολογική συμπεριφορά.

Για απλότητα,,θεωρώντας οτι έχεις δύο πετάλια παραμόρφωσης σε σειρά, τα "1" και "2",συμβαίνει το εξής:

 

Έχοντας το "1" ανοιχτό και ανοίγοντας το "2" παραμορφώνεις το ήδη παραμορφωμένο σήμα και ταυτόχρονα ανεβάζεις την ένταση του υπαρκτού θορύβου.

 

Για να μη συμβαίνει τόσο έντονα,η λύση είναι "το κάθε προηγούμενο πετάλι να έχει την πιο smooth ρύθμιση",δηλ με μια ανακατανομή στο chain σου ξεκινώτας από το πιο απαλό overdrive και καταλήγοντας στο πιο βρώμικο,κατά τη γνώμη μου ο θόρυβος θα γίνει αισθητά λιγότερος.

 

Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση και τίποτα περισσότερο βέβαια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks blue! Πάντως, η σειρά που ανέφερα ακολουθεί σε κάποιο βαθμό αυτή τη λογική που λες (κάθε προηγούμενο και πιο smooth...). Θέμα τροφοδοσίας αποκλείται να είναι, έτσι? (από τη στιγμή που δεν υπάρχει θόρυβος όταν παίζω μεμονωμένα με καθένα από τα distortions αυτά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ :D :wink:

Η σειρά ακολουθεί αυτή τη λογική...αλλά σε ρυθμίσεις ή στο χαρακτήρα του κάθε πεταλιού?

Αν είναι και στις ρυθμίσεις,τότε πρόσθεσε στον κανόνα( :lol: )

"... πιο smooth KAI με το λιγότερο hiss"

 

Για το αν είναι θέμα τροφοδοσίας δεν ξέρω,αλλά δεν το νομίζω.Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με μπαταρίες για να είσαι σιγουρος :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ :D :wink:

Η σειρά ακολουθεί αυτή τη λογική...αλλά σε ρυθμίσεις ή στο χαρακτήρα του κάθε πεταλιού?

Αν είναι και στις ρυθμίσεις' date='τότε πρόσθεσε στον κανόνα( :lol: )

"... πιο smooth KAI με το λιγότερο hiss" [/quote']

α γεια σου... μόνα τους τα ts9 (όπως το 'χω ρυθμίσει, με μηδενικά μπάσα) και octave fuzz (από... χαρακτήρα) βγάζουν αρκετό hiss... το οποίο ανατροφοδοτείται αρκετά όταν ενεργοποιούνται ταυτόχρονα, οπότε γίνεται ολίγον τι κόλαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου