Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση μαγνητών σε μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά προτιμώ τους Nordstrand αλλά δεν έχει να κάνει...

Γιατί? Σόρρυ αλλά έχω μεγάλη περιέργεια... Εμένα μου φαίνονται τόσο flat και μουντοί... :-X

Edit:

Μπορεί βέβαια σε 5 χρόνια να μεταβληθούν τα γούστα μου και τελικά να μου αρέσουν πολύ... Το ίδιο έπαθα και με τους EMG που τους έβρισκα άθλιους πριν 4-5 χρόνια... Αν και μιλάμε για τους EMGhz αλλά και πάλι είναι EMG...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου ρε Μανώλη...  ;)

http://www.nordstrandpickups.com/bass-pickups/index.shtml

Μια τέτοια γκάμα ενός, κατα γενική ομολογία, ποιοτικότατου κατασκευαστή περιληπτικά και συλλήβδην αποδώθηκε ως flat και μουντοί. οκ. Και οι Κινέζοι βρε παιδί μου, ένα πράμα όλοι τους.

 

Αλλά οχι, δεν είναι. Ούτε flat ούτε μουντοί. Ακόμα και με flat, μουντες χορδές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τέτοια γκάμα ενός, κατα γενική ομολογία, ποιοτικότατου κατασκευαστή περιληπτικά αποδώθηκε ως flat και μουντοί. οκ. Και οι Κινέζοι βρε παιδί μου, ένα πράμα όλοι τους.

Μα δεν είπα ότι δεν είναι ποιοτικοί... Αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν... Και τα P είναι τα ποιο γνωστά μπάσα ever και η Fender ο ποιος γνωστός κατασκευαστής... Αλλά ξέρεις την άποψή μου για αυτά... ;) Κάτσε να το πω καλύτερα:

Έχω δοκιμάσει 2 μπάσα με nordstand... Επίσης έχω ακούσει 1-2 ακόμα... Στα χέρια μου μου φαινόταν no manipulated sound και όταν έπαιζαν άλλοι ήταν ο ήχος του μπάσου που ΔΕΝ μου αρέσει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τέτοια γκάμα ενός, κατα γενική ομολογία, ποιοτικότατου κατασκευαστή περιληπτικά και συλλήβδην αποδώθηκε ως flat και μουντοί.

 

Εδω κοτζαμ Bartolini εχουμε πειστει πως εχουν "οικογενειακως" εναν συγκεκριμενο ηχο, ενω υπαρχουν τουλαχιστον 3 διακριτες παραλλαγες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ότι δεν είναι ποιοτικοί... Αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσουν... Και τα P είναι τα ποιο γνωστά μπάσα ever και η Fender ο ποιος γνωστός κατασκευαστής... Αλλά ξέρεις την άποψή μου για αυτά... ;) Κάτσε να το πω καλύτερα:

Έχω δοκιμάσει 2 μπάσα με nordstand... Επίσης έχω ακούσει 1-2 ακόμα... Στα χέρια μου μου φαινόταν no manipulated sound και όταν έπαιζαν άλλοι ήταν ο ήχος του μπάσου που ΔΕΝ μου αρέσει...

Ας μην πιάσουμε το θέμα "P-Bass και η θέση του στη σύγχρονη μουσική" και ευτυχώς λείπει και ο Νίκος..

Ο παραμετροποιήσιμος όμως ήχος (manipulated sound ???) με Jazz Nordstrand (ή Delano) και Aguilar pre και έναν καλό amp, ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΣ. Από κει και πέρα φίλτατε μου Μανώλη, είναι τι κάνεις με τα δαχτυλάκια σου. Και όπως ξέρεις, το γκλανκα γκλουνκα που προτιμάς εσύ σαν ήχο, απέχει πολύ από το να κερδίσει μια θέση στο top 3 των δικών μου προτιμήσεών.

Horses for courses... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως ξέρεις, το γκλανκα γκλουνκα που προτιμάς εσύ σαν ήχο, απέχει πολύ από το να κερδίσει μια θέση στο top 3 των δικών μου προτιμήσεών.

Horses for courses... ;)

That's my point exactly!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις και preamp στο μπάσο και δεν κάνεις σωστό blend στη μπάντα, συγγνώμη που στο λέω αλλά κάτι λάθος κάνεις εσύ και όχι οι Delano που είναι αξιοπρεπέστατοι μαγνήτες.

Με τι ενισχυτικά καμπίνες παίζεις;

Ζήτησε από την μπάντα να τζαμάρει για 5-6 λεπτά και παίξε με τις ρυθμίσεις και το blend των μαγνητών σου για να δεις που έρχεσαι στ ίσα σου.

Και το λάθος το κάνω μόνο όταν πιανω μπάσο με Delano? Γιατί όταν παίζω με το Yamaha (patitucci model) ή το Fender (vintage 75) δεν έχω κανένα τετοιο πρόβλημα. Μαλιστα το Fender είναι και passive. Στο Yamaha δε, που εχει προενισχυτή, η νότα είναι όπως πρέπει, είτε ο προενισχυτής χρησιμοποιείται είτε όχι. Είμαι σίγουρος ότι φταίνε Delano. Οι ενισχυτές και καμπίνες μου ειναι Markbass F1 και 2Χ10 αντίστοιχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει άραγε να κάνει το υλικό του μαγνήτη, ή το γεγονός ότι στους Delano μιλάμε για humbucker? Γιατι και στο Yamaha και στο Fender (νομίζω), το υλικό του μαγνήτη ειναι Alnivo V. Στην περιπτωση του Delano αγνοώ τι ειναι το υλικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχει ασχημο ήχο αν παίξεις μόνος σου, αλλά χάνω πάντα το μπάσο μέσα στη μπάντα. Οι Nordstrand (ειδικα οι Fat Stacks) υποτίθεται ότι είναι εξέλιξη των Jazz μαγνητών με καλή παρουσία στη μπάντα και γεμάτο ήχο.

 

 

Για αυτό λοιπόν θα κάνεις ένα σετάκι παραγγελία στον Villex.  ;)

 

Ωραίοι οι μπόλικοι και εφετζίδικοι ήχοι (όταν ακούς το μπάσο μόνο του), αλλά όταν έρθει το όργανο στην μπάντα πάει για τσάι  ;D

 

Μεσαία κύριοι, η συχνότητα που αν δεν την έχεις δεν θα ακουστείς πουθενά- και όπως λέει και ένας φίλος μου, «στην μάχη μόνο η... καραμούζα ακούγεται)  ;D

 

Και θα ξανα πω για τους Villex γιατί έχουν αυτήν την λατρεμένη συχνότητα που σου επιτρέπει να ακούγεσαι χωρίς να χαλάς τον κόσμο. Ιδιαίτερα τα νέα passive (ναι, passive preamp του), έχουν τα καλύτερα και ποιο ευδιάκριτα μεσαία, με φανταστικό «δάγκωμα».   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό λοιπόν θα κάνεις ένα σετάκι παραγγελία στον Villex.  ;)

Έλεος .........

Σαν τον άλλο γέρο με τα Mac έχεις γίνει.

 

-Ρε παιδιά με πονάει η μέση μου

-Ε, βάλε Villex στο μπάσο σου και να δεις πως θα σιάξει

-Μα κιθάρα παίζω

-Ε, τότε ή το γυρνάς στο μπάσο ή ρουτάρεις τη κιθάρα για μπασομαγνήτες Villex. Δεν βλέπω άλλη λύση

-Δηλαδή να μην πάω στο γιατρό;

-Δεν πουλάνε Villex οι γιατροί. Εγώ τους πήρα από Αμερική.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου