Προς το περιεχόμενο

Playground - οι πρώτες μας ηχογραφήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

+1 Πολύ ωραίο αποτέλεσμα!

Καλή συνέχεια!

 

(Σε πρώτο άκουσμα μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το delmi)

Συμφωνώ απόλυτα. Βρήκατε ταυτότητα και ήχο! Ο τραγουδιστής λέει το delmi πολύ καλά και με σωστά αγγλικά. Ωραίο!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραία δουλειά guys! Μπράβο και πάλι μπράβο! :)

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το Killer, με το You 've seen να ακολουθεί από κοντά.

 

Άντε να τα ακούσουμε και live τώρα... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Αποστόλη και λοιποί!

Συμφωνώ με τον yameth, ότι βρήκατε ταυτότητα ;)

Μου αρέσει ο τσαμπουκάς των κομματιών, η φωνή/προφορά/ερμηνεία του τραγουδιστή.

Πιστεύω ότι έχετε άνετα τα κομμάτια σας θα μπορούσαν να σταθούν και στο εξωτερικό ;)

ΕΥΓΕ!

 

ΥΓ: όταν βρεις χρόνο (σε αυτό ή σε άλλο thread) πες μας και μερικές inside info: πού/πώς ηχογραφήθηκαν τα κομμάτια, ιστορίες από το studio κλπ. Μου αρέσουν πολύ αυτά ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά λόγια!

Το πιο "κολακευτικό" σχόλιο που θα μπορούσε να αποκομίσει μία μπάντα που "το ψάχνει" ακόμα, είναι ότι έχει βρει ταυτότητα και ήχο, και χαιρόμαστε ιδιαίτερα αν κάτι τέτοιο ακούγεται σε τρίτους.

 

Το να βρεις ηχητική ταυτότητα είναι τελικά μια διαδικασία πολύ πιο επίπονη από ότι φαντάζεται κανείς όταν αρχίζει να "στήνει" τα κομμάτια του για πρώτη φορά και το συνειδητοποιήσαμε (και φυσικά, ακόμα το συνειδητοποιούμε σε κάθε πρόβα)... από την καλή και από την ανάποδη!  :) :)

 

Ηλία, θα το βραδάκι που θα έχω λίγο χρόνο, θα γίνει το θέλημά σου!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα κι εγώ τα κομμάτια σας. Μπράβο ρε παιδιά. Επαγγελματικότατη δουλειά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: όταν βρεις χρόνο (σε αυτό ή σε άλλο thread) πες μας και μερικές inside info: πού/πώς ηχογραφήθηκαν τα κομμάτια, ιστορίες από το studio κλπ. Μου αρέσουν πολύ αυτά ;)

 

Απαντώ ως άλλο 1/5 των Playground, και πιο χωμένος στα κουμπάκια και στα Cubasια...

Τα τύμπανα ηχογραφήθηκαν στο www.thelounge-recordings.com, ενώ όλα τα υπόλοιπα στο σπίτι.

Γράψαμε σε cubase. H κονσόλα που έχουμε είναι η YAMAHA MG166cx. Για τις κιθάρες, είτε χρησιμοποιήσαμε την Tonelab του Apos κατευθείαν στην κονσόλα, είτε ενισχυτή (Αποστόλη τι ενισχυτή έχεις;;; Ένας μπεζ με λάμπες είναι!)

Και για τις κιθάρες και για τη φωνή χρησιμοποιήσαμε ένα SHURE SM58.

Aπο synthια το αγαπημένο μου Nord σε 1ο πλάνο και όλα τ' άλλα ακολουθούν...

 

H μίξη και το mastering έγινε στο home studio ενός φίλου!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβε ο Βαγγέλης την ώρα που έγραφα τα ίδια, οπότε απλά συμπληρώνω ότι ο μπεζ ενισχυτής είναι ο Peavey Classic 30  ;D ;D (Α, και το μικρόφωνο για τις κιθάρες ήταν το SM57)!

 

Τα killer και let me go γράφτηκαν με amp + mic και τα άλλα 2 κατευθειαν από την Tonelab SE στην κοσνσόλα με τις καμπίνες on.

 

Η αλήθεια είναι ότι η ηχογράφηση κιθάρας με μικρόφωνο μας ψιλοαπογοήτευσε. Ήθελε πολύ ψάξιμο στην τοποθέτηση προκειμένου να περάσει σχετικά αξιόπιστα ο ήχος.

Επειδή βέβαια με το συγκεκριμένο τρόπο έχουν γραφτεί εκατοντάδες δίσκοι, μάλλον δικό μας ήταν το πρόβλημα, και συγκεκριμένα υποθέτω η διαμόρφωση του χώρου ηχογράφησης.

 

Σε κάθε περίπτωση, το direct recording της Tonelab ήταν αξιοπρεπέστατο. Χρειάστηκε μπόλικο "πείραγμα" στη μίξη βέβαια, αλλά οι βάσεις ήταν καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, το direct recording της Tonelab ήταν αξιοπρεπέστατο. Χρειάστηκε μπόλικο "πείραγμα" στη μίξη βέβαια, αλλά οι βάσεις ήταν καλές.

 

Πώς έγραψες όμως drive με την TL direct; Εγώ ΟΣΕΣ φορές κι αν το έχω δοκιμάσει, ο ήχος ήταν απαίσιος... :(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, το λέω καθαρά για λόγους "αρχείου" αφού πιστεύω ότι η πλειοψηφεία έτσι γράφει direct  με TL, είχα καμπίνες στο ON και τη ρύθμιση εξόδου στο "Line" (ή όπως το λέει, δεν θυμάμαι).

 

Καθαρά και overdrives έγραφε από την πρώτη στιγμή καταπληκτικά. Ειδικά ήχους με ελαφρύ gain, μπορώ να πω ότι τους έγραφε καλύτερα από το συνδυασμό amp + mic (τον οποίο βέβαια, όπως είπα και πριν, δεν κατέχουμε σαν "τεχνική").

 

Σε πιο distrorted ήχους, και ειδικά με τη stratocaster, η αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίαζε το αποτέλεσμα. Όχι ότι ήταν κάτι το χάλια, απλά δεν συγκρινόταν με την απόδοση που είχε στο overdrive. Ο ήχος δεν ήταν σε καμία περίπτωση digi, αλλά σίγουρα ήταν λίγο πιο πρίμος και με λιγότερο όγκο από αυτό που θα ήθελα.

 

Εν μέρει το πρόβλημα λύνεται στη μίξη, αλλά αυτό που μου βελτίωσε θεαματικά την "πηγή" (μιλάω κυρίως για distortion και κυρίως για μονοπήνιους) ήταν ένα JAM dynassor το οποίο  κομπρέσαρε αρκετά το σήμα και "έκοψε" ουρές με αποτέλεσμα το γκάζι να γίνει πιο γεμάτο και πιο "smooth". Και στην Epi έκανε δουλειά, απλά στην strato η διαφορά ήταν μέρα με νύχτα.

 

Επίσης, σε όλους τους ήχους που παίζω με ενισχυτή, στο direct εκτός του να ανοίγω την καμπίνα, συνήθως αφαιρώ λίγα πρίμα. Βέβαια αυτό είναι πιο πολύ θέμα γούστου, στα δικά μου αυτιά ακούγεται καλύτερα.

 

Αλήθεια, εσύ δεν είσαι ευχαριστημένος με το direct recording γενικά ή με οριμένους ήχους και κιθάρες όπως εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου