Προς το περιεχόμενο

Korg MicroX vS Alessis Micron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες αγόρια και κορίτσια(;;)

 

Ιδου το θεματακι μου...

 

Εχω ενα KURZWEIL pc1x το οποιο υπερλατρευω κ προφανως για οσους ξερουν, δεν ειναι οτι καλυτερο στην συνθ πλευρα του.

Τελευταια χρειαζομαι συνθοηχους κ η λυση λαπτοπ και βι ες τι δε με ψηνει ιδιαιτερα.

Οπότε έπειτα απο ενδελεχη έρευνα στο διαδικτυο και απειρες ωρες στα σαιτ εταιρειων κ στο γιου τ(ι)ουμπ κατεληξα σε αυτα τα 2.

Παρακαλω για εντυπωσεις, ει δυνατον στειλτε καποιο ντεμο με ηχους απο αλλες προτασεις που εχετε, ιδεες κ γενικα ελεειστε τον απορο πλην "ταλαντουχο" πληκτρα να ενδυναμωσει τον ηχο του.

Σκεφτηκα τη λυση να πουλησω το κουρτς κ να παρω κανενα τριτονα να τελειωνω αλλα... δεν μπορω... δεν το αντεχω, ιδρωσα πραγματικα για να παρω το κουρτς, ασε που δεν το μπορω το κλαβιε της Κοργκ...(κολληματα ειναι αυτα...)

Παντως κλεινω περισσοτερο στο κοργκ...

το μπατζετ ειναι σχετικα περιορισμενο... 500 ευρω το πολυ...

 

Ευχαριστω θερμα οποιον ασχοληθει εστω και λιγο!

θενκς!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι το ειδος που θα χρησιμοποιησω ενα απο τα 2, ειναι ελληνικο ποπ-ροκ

αλλα και ινστρουμενταλ πειραματιλες!!!!!! ευτυχως, ως αναφορα τις πειραματιλες ο κιθαριστας ειναι μανουλα σε νοιζις κ διαφορα εφε οποτε ενα απο τα 2 παραπανω, ειναι αρκετο μαλλον!!!

 

θενκς εγκαιν! xD

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα το Micron. Εχω την εντυπωση οτι το micro x χρησιμοποιει την ΗΙ μηχανη που εχει η σειρά Τρίτον, οπότε αν θελεις analog modeling μαλλον ειναι μονοδρομος το micron.

 

Το korg δεν το εχω ακουσει (βεβαια εχω πολλα χρονια το τριτον) αλλα το micron το ειχα ρημαξει και είναι πραγματικά ενα σπουδαιο συνθ στα λεφτα του. Λιγα controllers είναι η αληθεια αλλα ευχρηστες συντομευσεις.

 

Οποτε η δικη μου ψήφος για γλυκους ηλεκτρονικους ήχους και πολυ ωραία φίλτρα είναι το Alesis :)

 

 

Προσωπικη γνωμη 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταξυ των 2 κι εγώ θα σου έλεγα το alesis

τσέκαρε και το καινούριο microkorg παντως

στα λεφτά που ζητάς είναι και το Use-Audio Plugiator καθώς και το Waldorf Blofeld.

φυσικά αν ανεβάσεις λίγο τα λεφτά μπορείς να βρείς και το nord lead 2X  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για virtual analog καταστάσεις: alesis micron

Έχω και τα 2 synths, το micron σε αυτό το τομέα είναι σκάλες ανώτερο απο το microX.

Το δε micron προσομειώνει τις κλασσικές αναλογικές γενήτριες ήχου.

Το δε microX είναι απλά ένα rombler (sample + synthesis με πιανάκια, βιολιά, κιθάρες κτλ.), έχει αρκετά καλά αλλά, αν θες virtual analog δεν νομίζω να σου κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

...και εγω ψηφιζω δαγκωτο.....alesis!!!.....εχω πολυ ακριβοτερα analogue modelling οργανα και.....οχι απλα δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο θεμα ηχου αλλα θεωρω οτι πολλες φορες υπερτερει....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου