Προς το περιεχόμενο

My LP rewired!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

 

Σήμερα παρέλαβα απο τον συμφορουμιτη Sottos την Epi LP Std '02 με ένα wiring upgrade που σκεφτήκαμε μαζί (αυτός το σκέφτηκε δλδ  ;D )..

 

Πρόσφατα τσίμπησα απ το νοιζ έναν classic 57 εναν JB 4c...και σκεφτόμουν τι μπορεί να γίνει με αυτό το combo μιας και ο 57 είναι πολύ low και ο JB αρκετά hot...

 

Το πρώτο πράγμα που σκεφτόμουν είναι να καλμάρουμε κάπως τον jb...KAI να κάνουμε κάτι με το bridge tone pot που μου ήταν άχρηστο...ακόμα από τους δυο προηγούμενους μαγνητες μου είχαν μείνει 2 push pull pot 500aria..

 

Η ιδέα ήταν η εξής:

 

Νeck VOLUME PUSH PULL / bass cut filter

Neck Tone / MASTER TONE

Bridge VOLUME PUSH PULL / Series-Parallel

Bridge Tone / Variable Split...

 

Επίσης ένας από τους δυο μαγνητες ειχε αναποδογυρισμένο "μαγνήτη" οπότε στην μεσσαια θέση εχω και την δυνατότητα out-of-phase...

 

Έφτιαξα ενα πολύ πρόχειρο βιντεακι σε hd που σιγα σιγά ανεβαίνει στο youtube...όποτε σε λίγα λεπτά το ποσταρω να μου πείτε εντυπώσεις... :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία όλα αυτά όντως.Την απογείωσες την κιθάρα από άποψη ευελιξίας.Μόνο να μη χαθείς με τόσες επιλογές.Εύγε,περιμένουμε το κλιπ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου