Προς το περιεχόμενο

kurzweil k2600x με korg m3 module.τη βοηθεια σας σε θεμα χειρισμου σε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι!θα χρησιμοποιω σε live το kurzweil k2600x και το korg m3 module και θελω να με βοηθησετε πως μπορω να χρησιμοποιω ηχους και των δυο με το κλαβιε μονο του kurzweil.οπως για παραδειγμα χειριζοταν ο rudess μαζι με το k2600x και το korg karma και το triton rack και αλλα synths realtime αλλα και το k2600x.δηλαδη να μππορω να εχω ενα patch με ηχους και απο το ενα synth και απο το αλλο.γινεται?κατι παιζει με τα midi channels?το να χρησιμοποιω μονο το ενα κατεβαζοντας την ενταση του αλλου δεν μου φτανει.ευχαριστω πολυ!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου με midi δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνεις κάτι περισσότερο.

Δηλαδή από τη στιγμή που συγχρονίζεις τα δύο όργανα In>Out σε ένα midi channel (1,2,3....16) απλώς ακούγονται και τα δύο όργανα ταυτόχρονα και παίζεις με τις εντάσεις των οργάνων στο main mix out.

 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα προγραμματισμού assignable sliders.

 

Το m3 είναι περίπλοκο module με πολλές παράμετρους καθώς εμπλέκεται η χρήση drum track, karma σε κάθε Prog/Cobi κάτι που δυσκολεύει τη χρήση του ακόμα περισσότερο.

Το να αγοράσεις ακόμη ένα midi controller αποκλειστικά για το m3 module είναι πιστεύω μονόδρομος και για 100% χειρισμό δυνατοτήτων πρέπει να πας στο κλαβιέ του ίδιου του m3

 

Ίσως κάποιοι με περισσότερη εμπειρία σε θέματα midi να πρότειναν κάποια καλύτερη και πολυπλοκότερη λύση?

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλεις γίνεται. Ορίζεις διαφορετικό out prg channel του όποιου zone στο kurzweil, το οποίο θα αντιστοιχεί σε κάποιο programm του combination στο korg το οποίο θα "ακούει" σε αυτό το κανάλι  ;)

 

Καλό λιώσιμο στα manual    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως ελυσα το προβλημα μου.εκανα ακριβως αυτο που ειπες φιλε manox.εφτιαξα στο setup mode του kurzweil ενα patch με εναν ηχο απο το kurzweil (zone 1)και εναν απο το korg(zone 2).εχω το midi channel 16 αποκλειστικα για το korg.στο midi bank εχω βαλει την μπανκα U-A του korg και στο midi program τον αριθμο που θελω απο το korg.ολα αυτα τα χειριζομαι απο το kurzweil.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να'σαι καλα φιλε korgious!εγω παιζω κατι σαν alternative pop-rock με αρκετα progressive στοιχεια με την μπαντα μου στη συγκεκριμενη φαση.

 

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να'σαι καλα φιλε korgious!εγω παιζω κατι σαν alternative pop-rock με αρκετα progressive στοιχεια με την μπαντα μου στη συγκεκριμενη φαση.

 

Ρωτάω..και αναρρώτιέμαι..πως θα τα συνδιαζεις παικτικα..ταυτοχρονα..είτε μεμονωμένα.... σε ενα κλαβιε..Μάλλον παίζεις έντονα 1ο ρόλο στην μπάντα με μελωδιες και ριφ.

Εσυ ξέρεις φυσικα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι τα πληκτρα παιζουν σημαντικο ρολο και στην αρμονια και στη μελωδια του group.παντοτε γουσταρα ενα controller με βαρυκεντρισμενα πληκτρα να σου πω την αληθεια και να χειριζομαι οτιδηποτε αλλο extra με αυτο.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου