Προς το περιεχόμενο

Hard Rock ήχος κιθάρας και τα συστατικά του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

To pod και η Ακατανόμαστη επάνω σε λαμπάτο πιστεύω προσωπικά ότι είναι η καταλληλότερη λύση, μονάχα όμως αν μελετήσεις καλά τα μάνιουαλ κι έχεις υπομονή κι αυτί για τον προγραμματισμό τους!

 

δεν ξερω αλλα εγω ειλικρινα εχω χαρει την ακατανομαστη.....(και πολυ πιθανον και το pod να ειναι ετσι) ειδικα στη λουπα του deluxe ζωγραφιζει.....δεν λεω δεν ειναι και ο bogner αλλα δεν ειμαι και ο satriani για να εχω τετοιες απαιτησεις εξαλου στο κουβαλημα ειναι μια χαρα και δεν με ταλαιπωρει.....ασε που ειμαι σιγουρος οτι και τον bogner να ειχα δεν θα τον ευχαριστιομουνα τις περισσοτερες φορες αφου ολο στο σπιτι παιζω και λιγοτερο σε live -studio.......οποτε μια χαρα......

με εναν ορο βεβαια ....ειτε ο ενισχυτης να εχει καλα καθαρα ειτε να εχει πολυ καλη λουπα.......θυμαμαι σε ενα studio την ειχα βαλει την μια φορα σε εναν jcm 900 στο input και το αποτελεσμα ηταν τραγωδια (μπορει να εφταιγα και εγω βεβαια ..αλλα οτι και εαν δοκιμασα δεν) και αλλη μια με εναν mesa boogie οπου παλι δεν εκατσε το παντρεμα......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια να βγαλεις ηχο με α&%@δια δεν πας και αγοραζεις ολο το σετ-απ με την μια. Μπορει να παρει μεχρι και χρονια.

Το πρωτο βημα ειναι νε παρεις ενα πολυ καλο ενυσχητη. Για αυτο το στυλ οι Marshall(TSL100,1987,1959,JMP-01, κτλ) ειναι παρα πολυ καλη.

Συγουρα καμπινα 4x12 και κυριος με greenbacks ηχεια για να βγαλεις τα απειρα μεσαια της εποχης. Τουλαχιστον 1500ευρο......

 

Μετα χρειαζεσαι καλη κιθαρα, και μετα σιγα σιγα δοκιμαζεις effect, ενα ενα την φορα το οποια παντα τα χρησημοποιεις απο το effect loop του ενυσχητη(παντα ομως) για να βγαινουν μετα το overdrive και οχι 'ME' overdrive.

 

Γενικα και εγω ψαχνω ενα ηχο να μοιαζει πολυ με Malmsteen 80's, εχω τον JCM2000 TSL100(τελειος) αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω τον ηχο γιατι χρησημοποιουσε 50ρια κεφαλια του τοτε (1959...). Φαντασου ποσο συμαντικος ειναι ο ενυσχητης. Ειναι η πηγη του ηχου που πρεπει να ειναι τελεια.

 

Βεβαια πρεπει να μπορεις να παιξεις για να βγει ο ηχος σωστα. O Malmsteen εχει τον καλητερο ηχο πενας που εχω ακουσει, σε οτι ενυσχητη και να τον βαλεις Malmsteen θα ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, του περιγράψατε το λάιβ σετάπ του Γουέμπλεϊ... αν ήταν να αρχίσω να συστήνω κεφαλάρες, καμπινάρες, ρακάρες, κοντέινερ, λάιτ σόου, καμαρίνια, σουίτες, λιμουζίνες και δεκάδες χιλιάδες κόσμο να παραληρεί θα μιλούσα για το σετάπ των... ΑCDC. Απαραίτητη σημείωση: ένας attenuator ΔΕΝ φέρνει την άνοιξη, πολύ περισσότερο με γραφικές προτάσεις του στυλ "πάρε κεφάλι & καμπίνα 4x12 να'χεις".

 

Tα "50ρια κεφάλια του τότε (1959)" δεν ήταν ούτε 50ρια oύτε του "τότε" (δεν υπήρχε ακόμη η Μάρσαλ)... ήταν metalface 100ρια και εποχής τουλάχιστον '70s. Ούτε με την ίδια λογική οι 50ρες κεφαλές 1987 που επίσης χρησιμοποιεί είναι του '87 - είναι μοντέλα του 72-73. Κατά τα άλλα, σε όσους πιστεύουν ότι ο "'ήχος Μάλμστιν" (ή "ήχος Μετάλικα", "ήχος Ντριμ Θίατερ" κλπ) βγαίνει μόνο με τον ίδιο εξοπλισμό, τους εύχομαι καλή τύχη! ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και εγώ έγραψα «να προσεγγίσω» τους εν λόγω ήχους.

Καταλαβαίνω πως η καλύτερη προσέγγιση είναι πιθανόν το 4Χ12 και η τέρας κεφαλή, αλλά όντως είναι όπως λες και εσύ για Wembley.

 

Οπότε σε ένα πιο real life scenario, είμαι σωστός λέγοντας maximum 50watt, 2Χ12 και κάνα-δυο πράγματα ακόμα για να έχω ένα καλό Hard Rock oriented σύνολο;

 

Λέγοντος hard rock να πω ότι με συγκινεί πιο πολύ ο 90’s ήχος των συγκροτημάτων που έγραψα στο πρώτο post (χωρίς να σημαίνει αυτό πως στην pre 90’s era δεν ήταν respect ο ήχος των τότε συγκροτημάτων).

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50άρι κεφάλη προτείνεται κάποιο;

Ακούγοντας τον Lonestar σε video μπορώ να πω πως ακούγεται μια χαρά για αυτό που φαντάζομαι. Προτείνεται κάποιο άλλο; Βέβαια δεν κολάω αυστηρά σε λίγα watt μιας και ούτως η άλλος θα έχω attenuator.

 

Αντί του G-Major τι άλλο θα μπορούσα να δω ώστε να έχω τα εφέ μου;

 

Μου φαίνεται πρέπει να έρθω Θεσσαλονίκη καμιά βόλτα…  ;)

 

Το ποιό σημαντικό είναι τι λένε οι γείτονες σου  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα, με τον Framus κόντευαν να φύγουν οι κάσες από τις μπαλκονόπορτες…

Θα νοικιάσω το διπλανό σου διαμέρισμα για να μην έχω θέμα!!!  ;D ;D ;D (ούτως η άλλος κοντά μένουμε)

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα, με τον Framus κόντευαν να φύγουν οι κάσες από τις μπαλκονόπορτες…

Θα νοικιάσω το διπλανό σου διαμέρισμα για να μην έχω θέμα!!!  ;D ;D ;D (ούτως η άλλος κοντά μένουμε)

 

 

Το από κάτω να νοικιάσεις όταν παίζω χορεύει το πάτωμα  ;)

Πιστεύω να βρώ την λύση στο πρόβλημα μου με το Torpedo

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον φαίνεται το Torpedo…

 

Μάκη λαμβάνοντας υπόψη πως έχεις αρκετό εξοπλισμό και ότι έχει περάσει από τα χέρια σου αρκετό υλικό, τι λες για το θέμα;

 

Τι θα πρότεινες για set-up με hard rock απαιτήσεις;

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον φαίνεται το Torpedo…

 

Μάκη λαμβάνοντας υπόψη πως έχεις αρκετό εξοπλισμό και ότι έχει περάσει από τα χέρια σου αρκετό υλικό, τι λες για το θέμα;

 

Τι θα πρότεινες για set-up με hard rock απαιτήσεις;

 

 

Παναγιώτη έχω τον κορυφαίο προενισχυτή κιθάρας με τελικό.

Εαν δεν έχεις χώρο να παίζεις πάνε όλα χαμένα.

Εκτός και αν τα παίρνεις μαζί σου σε προβάδικο.

Πιστεύω ότι αυτό είναι ότι πρέπει για διαμέρισμα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168502.0

 

Το δοκιμάζεις και αν δεν σου κάνει το στέλνεις πίσω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου