Προς το περιεχόμενο

Hard Rock ήχος κιθάρας και τα συστατικά του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα topic που φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουμε κάνει αέναες κουβέντες με τις μουσικές παρέες μας…

 

Για ήχο σαν Firehouse, Gothard, Jaded Heart, Lynch Mob κτλ, ποια είναι η «καλύτερη» προσέγγιση;

Full rack, κεφαλή με rack εφέ, κεφαλή με πεταλάκια, combo με…;

 

Είχα πριν καιρό τον Framus Cobra και ομολογώ ότι μου άρεσε αρκετά αλλά παίζοντας με έναν ENGL Special edition με 6L6 ομολογώ πως μου άρεσε πάρα πολύ.

Παίζω κιθάρες με Floyd και μαγνήτες σε στυλ JΒ, Fastrack, Τonezone κτλ.

Χρησιμοποιώ delay, reverb, compressor και chorus.

 

Πως θα μπορούσα να προσεγγίσω τον ήχο των παραπάνω;

Να πω ότι σπάνια παίζω live και μένω σε πολυκατοικία.

 

Αυτήν την στιγμή παίζω με ένα Pod αλλά από τότε που έπαιξα/είχα λαμπάτο, όλα τα υπόλοιπα (όσα έχω καταφέρει να ακούσω και δεν είναι πολλά) μου ακούγονται ψεύτικα…

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προτεραιότητα της προσέγγισης δεν είναι ο ήχος που θες να βγάλεις αλλά το μπάτζετ σε απαραίτητη συνάρτηση με συναυλιακές/στουντιακές/σπιτικές προοπτικές. Αυτό πρέπει να κοιτάς πρώτο, εκτός βεβαίως αν είσαι μερακλής/ιδιότροπος και προτίθεσαι να αποκτήσεις εξοπλισμό όπως κεφαλές, καμπίνες και ολόκληρα rack-"ψυγεία" που θα κάθονται στο σπίτι χωρίς να αξιοποιηθούν όπως πρέπει...

 

To pod και η Ακατανόμαστη επάνω σε λαμπάτο πιστεύω προσωπικά ότι είναι η καταλληλότερη λύση, μονάχα όμως αν μελετήσεις καλά τα μάνιουαλ κι έχεις υπομονή κι αυτί για τον προγραμματισμό τους! Από κει και πέρα αν δεν σου αρέσει το κόνσεπτ της πεταλιέρας, πας μακριά και σε υψηλότερα μπάτζετ... Πάντως, αυτόν τον συγκεκριμένο Engl δεν τον έχω ακούσει (έχω ακούσει όλους τους άλλους) αλλά πιστεύω ότι αποκλείεται να χρειαζόσουν κάτι παραπάνω για τα "βρώμικα" που θες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιωτη, επειδη τον ηχο που θελεις τον ξερω καλα (ειναι κι εμενα απο τους αγαπημενους μου ηχους αυτος των Gotthard, ειδικα του αλμπουμ Dial Up) θα σου πω οτι για να τον βγαλεις αυτο τον ηχο και να ειναι αυτο που γουσταρεις (-ουμε) απλα ΔΕΝ γινεται χωρις 4x12.

Ολα τα αλλα ειναι απλες "λυσεις".

ΑΝ εχεις 4x12 τοτε μια ωραια ΚΕΦΑΛΑ ΑΝΤΡΙΚΙΑ (τυπου JCM) και καποια πεταλια απο μπρος και humbuckers (οπως πολυ ωραια λες για Tonezone) και εισαι σε ΠΟΛΥ καλο δρομο.

 

ΥΓ το βραδυ θα δω τον Michael Bormann (των Jaded Heart), θες να του πω κατι? ;) Δεν κανω πλακα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για hard rock ήχο χρησιμοποιώ πολύ απλα ένα vox satchurator και ένα peavey classic 30.ειδικά αν τον ανεβάσεις και ένταση είναι φοβερός ο ήχος.Θα έλεγα οτι ίσως είναι ένα κλικ πιο "μοντέρνος" αλλά καλύτερα κατ'εμέ.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιωτη, επειδη τον ηχο που θελεις τον ξερω καλα (ειναι κι εμενα απο τους αγαπημενους μου ηχους αυτος των Gotthard, ειδικα του αλμπουμ Dial Up) θα σου πω οτι για να τον βγαλεις αυτο τον ηχο και να ειναι αυτο που γουσταρεις (-ουμε) απλα ΔΕΝ γινεται χωρις 4x12.

Ολα τα αλλα ειναι απλες "λυσεις".

ΑΝ εχεις 4x12 τοτε μια ωραια ΚΕΦΑΛΑ ΑΝΤΡΙΚΙΑ (τυπου JCM) και καποια πεταλια απο μπρος και humbuckers (οπως πολυ ωραια λες για Tonezone) και εισαι σε ΠΟΛΥ καλο δρομο.

 

ΥΓ το βραδυ θα δω τον Michael Bormann (των Jaded Heart), θες να του πω κατι? ;) Δεν κανω πλακα

+1  και μη ξεχνιόμαστε, ενα απο τα must αυτού του είδους το ADA MP1.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ το βραδυ θα δω τον Michael Bormann (των Jaded Heart), θες να του πω κατι? ;) Δεν κανω πλακα

 

Τον είχα δει με τους Redrum όταν έπαιξαν με τους Danger Danger, πολύ φωνάρα και κορυφή οι Redrum (με ωραίο ήχο).

 

Σχετικά με το budget ως γνωστόν, τα πάθη, λάθη και οι μ@λ@κίες πληρώνονται, αλλά δεν θα ήθελα να πάω over the top.

 

Φανταζόμουν κάνα 2Χ12, μια κεφαλή maximum 50άρα με 6L6, ένα G major, ένα attenuator και ότι προκύψει.

 

Απλά επειδή δεν έχω past experience έλεγα μήπως κάποιος μας έχει κάνει την προσπάθεια για κάτι παρόμοιο...

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1  και μη ξεχνιόμαστε, ενα απο τα must αυτού του είδους το ADA MP1.

 

Δυστυχώς το ADA δεν βγαίνει πλέον...έπαιζε και η μεγάλη παιχτούρα Vito Bratta με τέτοιο.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη, το ADA με λίγη προσπάθεια και τύχη το βρίσκεις, κατα καιρους  στο ebay.

 

Oσο για τους ήχους του Vito Bratta, τους έχω ρε  8) ...έτσι, να ζηλεύετε  ;D.

 

 

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50άρι κεφάλη προτείνεται κάποιο;

Ακούγοντας τον Lonestar σε video μπορώ να πω πως ακούγεται μια χαρά για αυτό που φαντάζομαι. Προτείνεται κάποιο άλλο; Βέβαια δεν κολάω αυστηρά σε λίγα watt μιας και ούτως η άλλος θα έχω attenuator.

 

Αντί του G-Major τι άλλο θα μπορούσα να δω ώστε να έχω τα εφέ μου;

 

Μου φαίνεται πρέπει να έρθω Θεσσαλονίκη καμιά βόλτα…  ;)

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου