Προς το περιεχόμενο

Κομμένη κοντή χορδή. Υπάρχει λύση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες σε όλους.

 

Είπα σήμερα να αλλάξω χορδές στο μπασάκι μου, αλλα έκανα μια λαλακία. Την τελευταία (ΡΕ) την έκοψα λίγο πιο κοντή απο ότι έπρεπε με αποτέλεσμα όταν αρχίζω να την κουρδίζω να αρχίζει σιγά σιγά να βγαίνει απο την τρύπα του κλειδιού μέχρι που βγαίνει τελείως.

 

Υπάρχει καμια μαγκιά να κάνω και να "κάτσει" τελικά η χορδή ή πάμε για άλλη χορδη?

 

ΥΓ. Το μπάσο είναι ένα MM stingray και τα κλειδιά είναι τα vintage με την τρύπα απο πάνω.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Εχω την εντύπωση οτι δε κατάλαβες ακριβώς ποια κλειδιά έχω. Είναι αυτά που έχουν την τρύπα απο πάνω και προς τον άξονα του κλειδιού.

Κάτι σαν αυτά:

 

PICT0497.JPG

 

Δε μπόρεσα να βρω καλύτερη φωτό. Η χορδή λοιπόν μου φαίνεται είναι λίιιιγο πιο κοντή απο ότι θα έπρεπε. Δηλαδή αν την τεντώσω, ξεπερνάει το κλειδί περίπου 4cm. Όταν αρχίζω να την τυλίγω, αρχίζει να τεντώνει λίγο πριν συμπληρώσει μια ολόκληρη περιέλιξη. Και μετά όσο αυξάνεται η ένταση αρχίζει να γλιστράει σιγά σιγά ωσπου τελικά βγαίνει ολόκληρη.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερώτηση, διότι δεν ξέρω απο μπασσα.  ::) Άμα την κοντη χορδη την δέσεις στο κοντινοτερο κλειδι ;;

 

 

δεν ειναι μονο θεος.. ειναι και ηλιος καλοκαιρινος σετ!!!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμια μαγκιά να κάνω και να "κάτσει" τελικά η χορδή ή πάμε για άλλη χορδη?

 

οχι δεν υπαρχει.παρε μια καινουργια χορδη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν υπαρχει.παρε μια καινουργια χορδη.

 

Την φοβόμουν αυτή την απάντηση! Το κακό είναι οτι έχω ξεμείνει απο χορδές και εδώ που μένω δεν έχει ούτε ένα μουσικό κατάστημα...  :-[

 

Anyway ευχαριστώ

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φοβόμουν αυτή την απάντηση! Το κακό είναι οτι έχω ξεμείνει απο χορδές και εδώ που μένω δεν έχει ούτε ένα μουσικό κατάστημα...  :-[

 

Anyway ευχαριστώ

 

Ρε συ αρχηγέ μου, με το συμπάθιο και τελείως φιλικά, έχεις ένα μπάσσο που κάνει 2 χιλιάρικα (και μπράβο στο γούστο σου BTW  ;) :) ), μην τσιγκουνεύεσαι 2-3 σετάκια χορδές να βρίσκονται.  ;) Μονή χορδή κάνει κάπου 6-10 ευρώ, που μένεις και δεν βρίσκεις?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αρχηγέ μου, με το συμπάθιο και τελείως φιλικά, έχεις ένα μπάσσο που κάνει 2 χιλιάρικα (και μπράβο στο γούστο σου BTW  ;) :) ), μην τσιγκουνεύεσαι 2-3 σετάκια χορδές να βρίσκονται.  ;) Μονή χορδή κάνει κάπου 6-10 ευρώ, που μένεις και δεν βρίσκεις?

 

;D ;D

Δε τσιγκουνεύομαι, αυτό κάνω. Συνήθως παίρνω 7-8 σετάκια απο αμερική. Αλλά δεν είχα προσέξει οτι μου έμεινε ένα μόνο σετάκι. Αφού λοιπόν το κατέστρεψα, μέχρι να μου έρθει καινούργιο σετ είμαι μειον μια χορδή. Επίσης είμαι φοιτητής σε μια μικρή πόλη της Δανίας που δεν έχει ούτε ένα μουσικό κατάστημα οπότε δεν έχω εναλλακτικές.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου