Προς το περιεχόμενο

EMG, DiMarzio, SD και EMG-AfterBurner


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Με την ευκαιρία κατασκευής της καινούργιας-moded κιθάρας μου (http://www.noiz.gr/index.php?topic=171222.0), άρχισα να ψάχνω για μαγνήτες.

Βρίσκομαι ανάμεσα σε 3 επιλογές.

1η επιλογή: EMG85 Bridge & DiMarzio HS-3 + EMG AfterBurner Neck (μόνο στο Neck)

2η επιλογή: HS-3 Bridge & DiMarzio HS-3 Neck + EMG AfterBurner (και στους δύο)

3η επιλογή: EMG85 Bridge & EMG SA

 

Εναλακτικά των EMG θα μπορούσε να είναι και Seymour Duncan LiveWires (ή όπως τους λένε τώρα), αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία στον ήχο τους, σε σχέση πάντα με τους EMG. Οπότε θα ήθελα και εδώ τη γνώμη σας.

 

Στην περίπτωση που καταλήξω στις λύσεις με EMG AfterBurner το tone control θα είναι ένα και για τους δύο, ενώ χωρίς AF θα έχω 1 tone pot για κάθε μαγνήτη.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε EMG προτίμισε τα μοντέλα Χ(EMG-85-X)που είναι καινούρια.

Αν πας σε SD πάνε στους Blackouts

 

Τώρα έχω έναν ενδιασμό αν μπορούν να δουλέψουν μαζί οι EMG με τους DiMarzio μια και ο πρώτος χρειάζεται μπαταρία και άλλης αντίστασης ποτενσιόμετρο.

 

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα η λύση Νο1 που προτείνεις είναι η προτιμότερη.Αν βάλεις στον 85 ΑΒ είναι υπερβολή στην υερβολή  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους EMG-85X δεν τους ξέρω ηχητικά, το ίδιο όμως και με τους SD που ανέφερα πρίν, αν κάποιος έχει ακούσει τους active της seymour duncan και μπορεί να πει κάτι σε σχέση με τους  emg θα ήμουν ευγνώμων.

Το AfterBurner θα μπεί στην περίπτωση που υπάρχει παθητικός μαγνήτης μαζί με active για να μπορώ να φέρνω την ένταση εκεί που θέλω, χωρίς να χορεύω καλαματιανούς on stage πανω σε volume pedal και άλλα κουμπάκια  ;D(για άλλο preset εννοώ).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EMG X είναι σαν τους κανονικούς απλώς ηχούν πιο φυσικοί.

 

Οι SD(για τους blackouts που έσω ακούσει) σε σχέση με τους κανονικούς EMG ακούγονται πιο φυσικοί και λιγότερο κομπρεσαρισμένοι αλλά με τα ίδια γκάζια  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καθαρό τους οι blackout πώς είναι? Αν μπορείς να το συγκρίνεις με κάποιο άλλο καθαρό γνωστού μανγήτη για να καταλάβω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metalmike ευχαριστώ για το βίντεο.

Στα δικά μου αυτιά βάση αυτού του βίντεο SD-EMG=1-0.

Βέβαια το συγκρητικό ήταν με τον EMG81, μαγνήτη που ποτέ δεν θα έβαζα πάνω σε κιθάρα μου, οι 85 είναι πολύ πιο ισοροπημένοι και πιο μαλακοί σε σχέση με τους 81.

 

 

Άλλος? ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταξύ μας τώρα ποιος θα παιξει καθαρα στη γέφυρα και ειδικά με τους συγκεκριμμένους;Μια παράμετρος που θα πρέπει ολοι να σκεφτόμαστε είναι και το περιβάλλον μπάντας που πολλά απο αυτά που ακούμε στα κλιπς με τις κιθάρες μονες τους απλά παίζουν άλλο ρόλο.Ο 81 πχ υποτίθεται οτι είναι έτσι ρυθμισμένος ωστε να ξεχωρίζει κάπως καλύτερα σε τέτοιο περιβάλλον.Ο blackout είναι ωραίος αλλά είναι τοσο γεματος και δυνατός που προσωπικά νοιώθω οτι με περιορίζει σε μοντέρνο ήχο αλλά soulfly,trivium κτλ. ενώ ο 81 έχει μια δόση ,και ως πιο παλιος, απο 80's με τα πιο πολλά μεσσαία πρίμα που ακούγαμε στις μπάντες εκείνης της εποχης κυρίως hard rock.

 

Πάντως για γέφυρα λένε οτι είναι πολύ καλός ο 85.o Lukather χρησιμοποιεί τέτοιον και ακούγεται αρκετά πιο "στρόγγυλος" απο τον 81.πιο μαλακος ο 85 εξαρτάται πως το εννοεις σίγουρα είναι πιο δυνατός πάντως.Κάνει πάντως θαυματα αν παιζεις και το volume.Δες και την σειρά X πάντως.Θεωρητικά είναι πιο κοντά σε passive απο τους κλασσικούς της εταιρίας.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι blackouts δώσανε την αφορμη αλλά το εύρος των X είναι πιο μεγάλο αφου πέρα απο τα 3 γνωστά μοντέλα είναι και οι S,SA.

 

Επ ευκαιρίας τους έχει ακούσει κανένας;Και ρωτάω πιο πολύ για τους μονους.Αν τους βάλεις 2η μπαταρια αλλάζουν καθόλου; 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου