Προς το περιεχόμενο

EMG, DiMarzio, SD και EMG-AfterBurner


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι blackouts δώσανε την αφορμη αλλά το εύρος των X είναι πιο μεγάλο αφου πέρα απο τα 3 γνωστά μοντέλα είναι και οι S,SA.

 

Επ ευκαιρίας τους έχει ακούσει κανένας;Και ρωτάω πιο πολύ για τους μονους.Αν τους βάλεις 2η μπαταρια αλλάζουν καθόλου; 

 

Με δεύτερη μπαταρία έρχονται λίγο πιο κοντά σε passive.Στους κανονικούς θα καταλάβεις μεγαλύτερη διαφορά βέβαια  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω ακούσει ζωντανά τους EMG-X.Αλλά έχω κάνει το περίφημο τέστ EMG 81 VS EMG 85 VS SD-Blackout σε ισάξια περίπου όργανα και μπορώ να σου πώ με σιγουριά ότι : EMG 81 (old school κομπρεσάρισμα, όπως είπε ο janick,καλύπτεις low profile παιξίματα), EMG 85 (θα έλεγα πιο "αληθινός"-"ζωντανός" με καθαρότατα γκάζια, περισσότερο εναλλακτικός από 81) και τέλος ο SD ((μεγάλος fan SD pu's),σβήνει σε γκάζια και sustain τον 81 και είναι κοντά στον 85 αλλά λιγο πιο γεμάτος, μου φάνηκε επίσης ότι πιάνει καλύτερα τα ψηλά και χαμηλά σημεία συχνοτήτων).Δυστυχώς όμως ο τελευταίος παραδίδει την σκύτάλη στα καθαρά.

 

...btw θα  με ενδιέφερε να ακούσω σχόλια για τους EMG-X από άτομο που δοκίμασε.Ίσως βοηθήσει και τον φιλο μας. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μπορώ να πω οτι είναι άκρως ενδιαφέρουσες οι γνώμες σας.

Ακόμα δεν έχω βρεί μια αξιόπιστη πηγή να ακούσω τους καινούργιους EMG X, αλλά και μόνο το οτι λέτε οτι είναι πιο κοντά στους SD τους κάνει ενδιαφέρων.

Pinhead, μόντα με 18V δεν έχω κάνει σε κανένα όργανο, οπότε θα κρατήσω αυτό το καλό που είπες, οτι έρχονται πιο κοντά σε passive.

Wolvie, όλα καλά μου τα είπες, αλλά χαλάστηκα με αυτό που είπες για τα καθαρά του SD. Επίσης πολύ σωστά ο 81 είναι πολύ κομπρεσαρισμένος για τα γούστα μου, μιας και το μόνο πράγμα που δεν θέλω να χάσω στο παίξιμό μου, είναι οι δυναμικές.

Οι blackouts δώσανε την αφορμη αλλά το εύρος των X είναι πιο μεγάλο αφου πέρα απο τα 3 γνωστά μοντέλα είναι και οι S,SA.

Στη σειρά Χ εννοείς;

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το ξέθαψα, μιάς και δεν έχω καταλήξει ακόμα με τους μαγνήτες.

Θα ήθελα να μου πείτε πιά είναι η διαφορά μεταξύ EMG SA και SV, ξέρω οτι και οι δύο είναι active, στους μεν είναι με rail κάτω απ'το flat καπάκι και στους δε (SV) είναι με Pole Pieces.

Και επίσης, οι SA & SV είναι τύπου stacked humbuckers ή μονοί? Δηλαδή έχουν το θόρυβο των μονών?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου