Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο cubase sx3 με vst instrument


anaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια…

Έχω πρόβλημα με cubase sx3 και vst instruments.

Όταν στο cubase επιλέγω ως device για ένα midi truck το device της κάρτας μου (δηλαδή τους ήχους που έχει η κάρτα) παίζει κανονικά.

Όταν όμως επιλέγω ένα vst plugin – vst instrument δεν ακούγεται τίποτα.

Τα indicators δείχνουν ότι παίζει κανονικά, άλλα δεν υπάρχει ήχος.

Η κάρτα μου είναι η realtec AC97.

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν έχει σχέση με το cubase, δοκιμάζοντας ένα vst instrument που παίζει standalone πάλι δεν ακούγεται.

Μήπως έχει να κάνει με το ότι έχω surround… δε νομίζω.

Όλες οι ρυθμίσεις της κάρτας μου φαίνονται ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου...στηνω επαγγελματικα pc's για studiods-home stυdios...αν θες μπορεις να με παρεις στο ........... να τα πουμε..οποιοδηποτε προβλημα και να εχεις μπορω να στο λυσω. :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν διάβασες στους κανονισμούς ότι δεν διαφημίζουμε τις υπηρεσίες μας μέσα από το forum? :roll:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Yameth. Αν όντος το έκανες για βοήθεια απλά στείλε του pm, Μην διαφημίζεις δημόσια.

 

Οσο για το πρόβλημα κατεμε φταίνει οι ρυθμίσεις στην κάρτα και στο πρόγραμμα. Οταν φορτώνεις το standalone Πήγαινε στα options και ρύθμισε τις εξόδους (εκεί που επιλέγεις την κάρτα σου) μέχρι να σου δουλέψει και πες μας ποια έξοδος δούλεψε...

Το ίδιο θα κάνεις και στο device options στο cubase, και στο κάθε κανάλι αριστερά θα διαλέγεις σαν input το plugin και σαν output την έξοδο της κάρτας...

Δοκίμασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν ακουγόταν ούτε όταν έκανα import ένα audio file. Τελικά στο asio multimedia setup -> advance δεν ήταν τσεκαρισμένο το full duplex του input. Τώρα είναι όλα τσεκαρισμένα εκεί και δουλεύει.

Thanks παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μην περιμενεις παντως να δουλεψεις ποτε σοβαρα η εστω....λιγο σοβαρα με την ac97...αν για οποιονδηποτε λογο δεν μπορεις να την αλλαξεις κατεβασε τουλαχιστον τους drivers asio4all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου