Προς το περιεχόμενο

Roland jp 8000, korg ms 2000, nord lead 2x για house;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ και πάλι!!!είπα να μπω στο site να ρωτήσω κάποια πράγματα και μόνο πόλεμος δεν έγινε...αχαχαχαχαχ!!κάτι τελευταίο για να μην σας κουράζω.Πολύ ωραίο το jp 8000 ειδικά για trance μιας και έχω αγάπη για αυτό το είδος με τα φοβερά party και το feeling όπως επίσης και κάθε είδος electronica.μπορείς να γράψεις house όμως???το ίδιο έχω να ρωτήσω και για το ms 2000...όσο για το nord lead 2x to ξέρω ότι θεωρείται classic και must have synth για ηλεκτρονική μουσική πλέον αλλά αμέσως πάμε στα 1000 ευρώ που δεν διαθέτω αυτή τη στιγμή.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 3 μηχανήματα που αναφέρεις έχουν δυνατότητες επεξεργασίας του προσωπικού τους ήχου.

Στα JP8000 & MS2000 (και καλύτερα η έκδοση Β) θα βρεις καλούδια στα εφέ τους μέχρι και delay.

Ως πρώην κάτοχος του 2x μαζί με ένα εφέ alesis, έφτιαχνα τον ήχο που ήθελα.

Έχεις δυνατότητα να τα ακούσεις από κοντά; Αυτό είναι που πρέπει να κάνεις.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα ήταν πολλά τα 1000 για ενα nord lead 2x, αλλά θύμησε μου αν θες ποσα διαθέτεις.

 

Σε μορφή ρακ, και για ότι μουσική θες, θα προτεινα το V synth της Roland (keyboard ή ΧΤ που ειναι η rack μορφή). Mπορεί με λίγη υπομονη και ψαξιμο να το βρεις στα 800 περίπου (αν και προσωπικά το θεωρω χαμηλή τιμή για τέτοιο όργανο, ωστόσο εκεί παιζει στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή). Για trance φαντάζομαι θα είναι μανούλα, με το 4κάναλο step modulator που εχει και τη supersaw κυματομορφή.

 

Κατα τη γνώμη μου, είναι το πιο ευελικτο και πληρες VA στην αγορα (με καθε επιφυλαξη, δε γνωρίζω τα πάντα). Και καλύπτεις όλα τα προαναφερθέντα συνθς.

 

Πιο κάτω ίσως βρεις καποιο παλαιότερο μοντελο access virus σε rack ή keyboard.

 

Yπάρχει ακόμα το Roland Sh-201, που θα το βρεις αρκετά φθηνά, ή το πιο συγχρονο Gaia.

 

Οσο για το jp ή το ms, γιατι να μη μπορείς να γράψεις house? Και αυτή η μουσική από συνθς αποτελείται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....αλλά θύμησε μου αν θες ποσα διαθέτεις.

600 ευρω διαθετει.

 

Οποτε:

Αγορασε το Roland Gaia και τελειωσες. Απο 573 ευρω στην Ελλαδα, περιεργως φθηνοτερα απ'οτι στο Thomann...

 

http://alturl.com/xehz2

 

Και, εναλλακτικα, το Novation Ultranova. Απο 547 ευρω στην Ελλαδα, ξανα περιεργως πιο φτηνα απο Thomann.

 

http://alturl.com/2az9b

 

Ακουσε τα, δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε καλυψουν σ'αυτο που θελεις να κανεις.

Και τα 2 ειναι εξαιρετικα synths με φανταστικο ηχο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ενα blofeld δεν θαταν κακη ιδεα αμα υπαρχει οικονομικη στενοτητα...

 

ειναι ενας πιτσιρικας στο youtube εν ονοματι vinyljunkie07 που ανεβαζει μικρες ιδεες του συνηθως προς deep-house.

 

φιλε  Filippas_Juno303 δες τα διαφορα βιντεακια του αν εχεις ωρα... απο οτι εχω δει εχει blofeld και SH32 μεταξυ αλλων

παραδειγμα...

[flash=200,200]

 

[flash=200,200]

 

εχει και ενα mpc επισης αλλα to functionality απο κατι τετοιο μπορεις να το βρεις απο ενα Maschine η Maschine micro. ;)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To blofeld θέλει ένταση και ρύθμιση στις δικές του ισοσταθμίσεις ανάλογα τα monitors που έχεις.

Το είχα σε λευκό και το έχω σε μαύρο. Στα δικά μου συνθετικά projects με βοηθά πολύ σε lead μελωδίες.

 

3 αστεράκια  ;)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.μπορείς να γράψεις house όμως???

 

Φίλιππα ξεκινάς λάθος.

Ηλεκτρονική μουσική, house οπως την λες, μπορείς να γράψεις και με τα 3 όργανα που αναφέρεις, αλλά και με εκατοντάδες άλλα, είτε soft είτε hard.

Mουσική δεν γράφει κανένα όργανο από μόνο του.Εσύ θα την γράψεις.

Αυτή είναι η πιο κρίσιμη απόφαση.Να γράψεις μουσική.Όχι ποιο όργανο θα πάρεις.

Καλή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου