Προς το περιεχόμενο

Seymour Duncan vs Di Marzio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω χρονια αυτη την απορια.... ενω τα περισσοτερα μουσικα μαγαζια προτεινουν ανεπιφυλακτα duncan και οχι di marzio (ετσι εχω καταλαβει εγω δλδ) γιατι οι di marzio εχουν μεγαλυτερη απηχηση σε μεγαλους κιθαριστες (satriani, vai, timmons, gilbert, malmsteen) κλπ? ειναι μονο θεμα promotion της εταιριας? και γιατι δεν γινεται κατι αντιστοιχο και απο την πλευρα της duncan?

δεν ξερω μπορει να σας φαινεται χαζη η απορια μου αλλα οποιος εχει περισσοτερη εμπειρια και με τις δυο εταιριες ας μου καποια γνωμη......... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι θέμα απήχησης. Είναι θέμα marketing. Ο Dimarzio θεωρεί ότι χρειάζεται promotion και σκάει τα ανάλογα ποσοστά ο SD όχι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E και η SD έχει τον Jeff Beck που τους τρώει για πρωινό όλους αυτούς που λες  ;D ;D ;D

 

Κατα τη γνώμη μου οι SD είναι πιο "μουσικοί" μαγνήτες απο τους Dimarzio.

Επιπλέον ο JB είναι ο πιο μοσχοπουλημένος μαγνήτης.Η Dιmarzio μπορεί να έχει "ονόματα" αλλά δεν έχει έναν δικό της JB.

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πουμε εχεις δικιο ο jb ειναι παισγνωστος και πολυ προτεινομενος για διπλος...επισης στους μονους για strat παιζουν οι sl-1 κλπ....απο di marzio ας πουμε απο διπλο ποιος εχει την φημη και την χαρη και ποιος μονος.....?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να θυσιαζει ο καθε κιθαριστας το 50% του ηχου απλα και μονο λογω επειδη τον πλησιασε πρωτος ο Larry ή ο Mcloud(duncan) !

Δεν εχει να κανει με κατι ασαφες οπως τα κουρδισμενα ξυλα , το brown sound κτλ

 

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ !!!

 

Στα αυτια μου για ιδioυ τυπου μαγνητες ( ceramic, alnico κτλ ) και  για το ιδιο output μου φαινεται οτι οι Dimarzio ειναι πιο κελαηδιστοι και οι Duncan πιο γεματομπασοι.

 

Παραδειγμα σχετικο

Παλια ο Parker πρωτου βαλει ss ταστα ειχε dimarzio μαγνητες. Οταν εκανε αλλαγες στην ταστιερα του , το αποτελεσμα με του Dmz δεν ηταν το αντιστοιχο και το γυρισε σε Duncan

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πουμε εχεις δικιο ο jb ειναι παισγνωστος και πολυ προτεινομενος για διπλος...επισης στους μονους για strat παιζουν οι sl-1 κλπ....απο di marzio ας πουμε απο διπλο ποιος εχει την φημη και την χαρη και ποιος μονος.....?

 

Εγω ενα ξερω: Τον Dimarzio PAF...

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενα ξερω..οταν βγηκε ο DP 100 (Super Distortion) της Dimarzio οι υπολοιποι κατασκευαστες μαγνητών ακομα παιζαν με τις μπιλιες....και να θυμαστε οτι σ αυτη την ζωη τπτ δεν ειναι τυχαιο(αυτο για την ερωτηση του φιλου που ειπε αν ειναι τυχαιο το οτι οι περισσοτεροι μεγαλοι μουσικοι παιζουν με Dimarzio)...Thanks

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να θυσιαζει ο καθε κιθαριστας το 50% του ηχου απλα και μονο λογω επειδη τον πλησιασε πρωτος ο Larry ή ο Mcloud(duncan) !

Δεν εχει να κανει με κατι ασαφες οπως τα κουρδισμενα ξυλα , το brown sound κτλ

 

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ !!!

 

Στα αυτια μου για ιδioυ τυπου μαγνητες ( ceramic, alnico κτλ ) και  για το ιδιο output μου φαινεται οτι οι Dimarzio ειναι πιο κελαηδιστοι και οι Duncan πιο γεματομπασοι.

 

Παραδειγμα σχετικο

Παλια ο Parker πρωτου βαλει ss ταστα ειχε dimarzio μαγνητες. Οταν εκανε αλλαγες στην ταστιερα του , το αποτελεσμα με του Dmz δεν ηταν το αντιστοιχο και το γυρισε σε Duncan

 

Πιστεύεις ότι είτε ο DM είτε ο SD δεν μπορούν να σου φτιάξουν ακριβώς αυτό που θέλεις στον ήχο της κιθάρας; Πιστεύεις ότι θα τους έλεγε ο Vai "το θέλω έτσι κι έτσι" και δεν θα μπορούσαν να κατασκευάσουν ακριβώς τον ήχο που θέλει, είτε ο ένας, είτε ο άλλος, είτε ένας από τους δεκάδες άλλους κατασκευαστές;;; ΤΑ ΜΠΙΚΙΚΙΝΙΑ ΜΕΤΡΑΝΕΕΕΕΕ FILOOOOSSSS!!!! :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επιστρέψουμε στην αρχική ερώτηση: βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί και πώς τίθεται θέμα σύγκρισης... το artist roster της S. Duncan είναι κολοσσιαίο, όπως επίσης μεγάλο είναι και αυτό της DiMarzio. Για κάθε ένα μεγάλο κιθαρίστα που χρησιμοποιεί DM θα υπάρχει κι ένας άλλος με SD. Eπίσης, και οι δυο εταιρίες διαφημίζονται πολύ.

 

To promotion και η απήχηση δεν βλέπω πώς μπορούν να συγκριθούν, παρά μόνο αν καταφέρουμε να δούμε νούμερα εκατομμυρίων μονάδων που έχουν πουληθεί μέχρι σήμερα, και ποσά που δαπανώνται ανά έτος για διαφήμιση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου