Προς το περιεχόμενο

Τι εφέ χρησιμοποιεί ο Duff McKagan ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν εννοω για το κλασικο rack της Yamaha που χρησιμοποιει το chorus απο εκει, ρωταω γι αυτο το βιντεο:

 

Στο wiki λεει οτι τα εφφε που χρησιμοποιει ειναι τo Yamaha SPX-90 ή περιστασιακα το Boss για chorus,το

Z-vex Wooley Mammoth fuzz, και το MXR M-80. Δεν γνωριζω αν ειναι ανακριβιες αυτα που γράφουν.

Παντως για MXR- M-80 σ' αυτο το cover δεν μου κολλαει καλά στα αυτια.Εχει κανεις υποψη του;

Ψαχνω πολυ καιρο για παρομοιο ηχο και δεν ξερω με τι εφφε να τον δημιουργησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοψεις καπως (η αρκετα) τα μεσαια και κοπανας δυνατα τις φρεσκιες roundwound χορδες με μια πενα ωστε να χτυπανε στα ταστα εισαι κατα 80% μεσα. Fuzz, η αλλου ειδους βρωμια δεν ακουω στο συγκεκριμενο κλιπακι παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοψεις καπως (η αρκετα) τα μεσαια και κοπανας δυνατα τις φρεσκιες roundwound χορδες με μια πενα ωστε να χτυπανε στα ταστα εισαι κατα 80% μεσα. Fuzz, η αλλου ειδους βρωμια δεν ακουω στο συγκεκριμενο κλιπακι παντως...

 

+1

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες δοκιμαζα με το MXR M-80 και νομιζω προσεγγισα αρκετα τον ηχο ,παρολο που στο πρωτο ποστ γραφω οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιει το Μ-80, επαναδιατυπωνω γιατι μαλλον εβγαλα βιαστικο συμπερασμα. Οσοι εχουν χρησιμοποιησει το Μ-80 γνωριζουν οτι υπαρχει ενα mode στο πεταλι που λεγετε colour και βγαζει ομοιο ηχο με "φρεσκιες" rotosound και φυσικα χρειάζεται να χρησιμοποιεις πενα.

Για το Fuzz νομιζω οτι ελαφρα το βρωμιζει λιγο πριν το σολο,δεν μπορω να διακρινω ομως. Θα συμφωνουσα περισσοτερο με την αποψη σας οτι ειναι καθαρο.

Το κακο ειναι οτι εχω αυτο το πεταλι και αυτο το mode δεν μου αρεσε καθολου στην αρχη και ουτε καν μου περασε απο το μυαλο οτι θα εβγαζε τετοιο ηχο. ::)

 

Edit:

Εδω παλι δεν ξερω αν ειναι το original bass track αλλα βρωμιζει.

http://www.youtube.com/watch?v=bdxC8htzIvQ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "colour" στο MXR δεν κανει τιποτα παραπανω απο το να κοβει τα μεσαια, οποτε λογικο ειναι να προσεγγιζει τον ηχο. ;)

 

Οσο για το track που ποσταρες τωρα μου κανει για "ανοιγμενο" λαμπατο ενισχυτη (η καποιο overdrive που να πλησιαζει τετοιο ηχο), πιθανοτατα blended με ενα καθαρο σημα. Στα υπ'οψιν οτι στο studio γινονται διαφορα "μαγικα" οποτε κατα πασα πιθανοτητα ουτε ο ιδιος ο McKagan θα πετυχαινει ακριβως τον ηχο αυτο στα live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα για JB με χαμηλό action και overdrive μου κάνει. ;D

O Duff δεν χρησιμοποιει JB, δεν ξερω στην ηχογραφηση τι εκανε,ειχε μια αγαπη μονο στα PJ  ;D

Αν και με JB εχει περιπου ιδια χροια.H επιλογη του colour στο MXR δινει την αισθηση στον ηχο του χαμηλου action.

Θα μου επιτρεψετε να συμφωνησω με την αποψη του φιλου Nikoubis περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πέραν της πλάκας, ο Duff έχει παίξει με aerodyne, κάνα δυό φορές τον έχουν πετύχει και με jazz, κι άπειρες άλλες χρησιμοποιεί ένα 80's fender P/J (αν θυμάμαι καλά power jazz ή κάτι τέτοιο), και το γνωστό rack μαζί με GK. Από 'κει και πέρα, αυτό που ακούω στο bass track δεν μου κάνει για "αρπαγμένο" ενισχυτή, αλλά για overdrive πεταλάκι ή post εφφέ. Με μια πενούλα πάντως, λίγο πιο δυνατά χτυπήματα και ελάχιστο overdrive και chorus πιστεύω θα το πετύχεις. Για το MXR δεν γνωρίζω τίποτα, πάντως.

 

edit: Στο πρώτο βίντεο μου κάνει άνετα για ψιλοαρπαγμένο ενισχυτή, αν και ουσιαστικά η πένα κάνει τη διαφορά, δεν παίζει με πολύ gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου