Προς το περιεχόμενο

Παιδικό Παραμύθι.....


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον το ακουσα πολλες φορες το τραγουδακι και....

 

Και θα ξεκινησω απο τ'αρνητικα

Τα φωνητικα. Στην αρχη με ξενισαν και νομιζα πως εχει να κανει με τον ελληνικο στιχο. Στην πορεια συνειδητοποιησα πως τελικα δε με ξενιζουν αλλα κατι με χαλαει. Οχι παρα πολυ αλλα ειναι εκει.. Δεν εχω εντοπισει τι ακριβως αλλα μαλλον ειναι οτι σε ενα φρεσκο ακουσμα για ελληνοφωνη μπαντα (αυτο το υφος θα ηταν αρκετα οικειο με αγγλικο στιχο αλλα δε νομιζω να εχει ξανακουστει στα ελληνικα) η φωνη ακουγεται καπως παροχυμενη κ "κονσερβοποιημενη" (χωρις παρ'ολα αυτα σε κανενα σημειο να μου ακουστει φαλτση οφειλω να πω).

 

Και παμε και στα θετικα που ειναι κ τα πιο σημαντικα

Για να το ακουσα πολλες φορες σημαινει οτι γουσταρα!!! ;) Τις περισσοτερες φορες ακουω ελληνοφωνες μπαντες να προσπαθουν να παιξουν rock heavy κτλ σε πιο κλασσικες φορμες και μου φαινονται αστειες (γουστα ειναι αυτα κ δυστυχως αυτα τα ειδη τα εχουμε συνηθισει..αλλιως). Εδω δε συνεβει αυτο. Ισα-ισα το αντι8ετο. Απο τη πρωτη στιγμη που μπηκε το κομματι ο ηχος κ τα θεματα με...επεισαν αν μπορω να το πω ετσι κ μου κρατησαν το ενδιαφερον μεχρι το τελος αμειωτο. Μπραβο ρε μαγκες. Αν καταφερετε κατα την αποψη μου α φερετε κ τη φωνη σένα σημειο να ειναι πιο πρωτοτυπη..

 

Μπραβο κ παλι

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο παιδια.Πολυ καλη δουλεια.Ηχητικα.

 

Μεγαλο ΠΡΟΒΛΗΜΑ η φωνη,αλλα και η μελωδικη της γραμμη.

Δεν μου αρεσε καθολου, ειδικα στο κουπλε με εκνευρισε(η φωνη).

 

Η μελωδια πολυ απλοικη.Θελει δουλεια.

 

Κιθαρες πολυ καλες.

 

Με συμπαθεια. Καλη συνεχεια.

 

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω φιλε  εμενα μου αρεσε πολυ! Παντα ειχα την απορια και θελω να σε ρωτησω. πως μπορει καποιος να κανει την φωνη να ακουγεται ετσι οπως στα κουπλε σας? εφφε ειναι ή τιποτε αλλο?

 

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω φιλε  εμενα μου αρεσε πολυ! Παντα ειχα την απορια και θελω να σε ρωτησω. πως μπορει καποιος να κανει την φωνη να ακουγεται ετσι οπως στα κουπλε σας? εφφε ειναι ή τιποτε αλλο?

 

 

ειναι κατι απλο..

με λιγα λογια ειναι κατι που

το πετυχενεις ''σφαζοντας'' τις μπασσες και τις πριμες συχνοτητες στο EQ...

 

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο, ειλικρινα πολυ καλο! Εχω συνηθισει να ακουω απο ελληνικα ροκ συγκροτηματα μετριοτητες, αλλα με εξεπληξατε ευχαριστα.

 

Δυο σημεια μονο να επισημανω που, βεβαια ειναι θεμα γουστου και μπορει να αρεσει σε σας οποτε δε με ακουτε, πρωτον η φωνη στο κουπλε ειναι ρυθμικα πολυ "flat" και φερνει πολυ σε ραπ και δευτερον το break αναμεσα στο πρωτο και στο δευτερο σολο μου εδωσε την εντυπωση πως δεν οδηγουσε πουθενα.

 

Keep on rockin'!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπράβο και απο μένα...

 

Δε με χαλάει πολύ η φωνή και επιτέλους ένα καλό εφέ στη φωνή (κάτι που δεν πολυσυνηθίζεται σε Ελληνικά τραγούδια). Οι στίχοι δε μου λένε τίποτα... σορρυ...  :-[

 

Τώρα για θέματα παραγωγής:

 

1. Θά θελα τα τύμπανα λίγο πιο compessed, ακόμη και ελάχιστα πιο βρόμικα. Φυσικά υπάρχουν στη μίξη, όλα είναι εντάξει, απλά προσωπικό σχόλιο...

 

2. Γενικά σα παραγωγή θα προτιμούσα λιγότερα σόλο (σήμερα, τουλάχιστον σε τέτοιο είδος δε φαίνεται να υπάρχει τόσο πολύ το κιθαριστικό σόλο πιά), και κάποια ηλεκτρονικά στοιχεία να το φέρει το τραγούδι στο σήμερα. Μια φρέσκια ματια στην παραγωγη καθαρά (και όχι στη μίξη απαραιτήτως) θα έκανε το κομμάτι να λάμψει ακόμη πιο πολύ!

 

Αλλά ακόμη και έτσι το κομμάτι λάμπει!

 

ΜΠΡΑΒΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σα παραγωγή θα προτιμούσα λιγότερα σόλο (σήμερα, τουλάχιστον σε τέτοιο είδος δε φαίνεται να υπάρχει τόσο πολύ το κιθαριστικό σόλο πιά)

 

Το σολο θα κανει ενα μεγαλειωδες comeback oποτε οι τυποι ειναι απ'το μελλον!

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου