Προς το περιεχόμενο

Προηχογραφημενα όργανα σε live προβα


Come_Clarity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχην καλησπερα σε ολους

 

Είμαι νέος στο forum κ απο τον λίγο καιρό που το διαβάζω πιστεύω πως είναι το κατάλληλο μέρος για να πάρω μια απάντηση στην παρακάτω ερώτηση...

 

θέλω να μάθω πως μπορώ κατα την διάρκεια μιας πρόβας σε κάποιο studio ενώ το συγκρότημα παίζει να ακούμε απο τα ηχεία προηχογραφημένα μέρη απο το κομμάτι που παίζουμε απο συγκεκριμένα όργανα που δεν υπάρχουν στο συγκρότημα.

 

Περα απο ένα laptop που λογικά θα χρειάζεται..... τι προγράμματα πρέπει να έχω???τα μέρη που θα ακούμε απο το laptop θα είναι σε midi μορφή ή υπάρχει δυνατότητα για κάτι διαφορετικό???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προηχογραφημενα οργανα θα παιζουν λογικα απο ενα daw προγραμμα (cubase, logic κτλ). Αν ειναι σε midi μορφη θα πρεπει να στελνουν αυτες τις εντολες midi σε καποιο software οργανο για να παραγεται ο ηχος. Αλλα καλυτερα σε wav, mp3 κτλ μρφη, audio δηλαδη.

 

Αυτο που ειναι το δυσκολο μερος αν δε μιλαμε απλα για εισαγωγες, είναι ο συγχρονισμος της μπαντας με τα προηχογραφημενα. Αυτο γίνεται με μετρονομο σε ακουστικα στον ντραμερ.

 

Για να γίνει όμως αυτό, χρειάζεται μια καρτα ήχου με δυο εξοδους, οπου απο τη μια θα βγαίνουν τα οργανα στα ηχεια και απο την αλλη ο μετρονομος στον ντραμερ, μια και δε γίνεται να ακουει ο κοσμος ενα τικ τακ τακ τακ ολη την ωρα. Εκτος αν είστε του fluxus κι εσεις :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια τεχνικα η ακρη βρίσκεται. Το δυσκολο θα είναι να γκρουβαρει καλα το πραμα με εναν ντραμερ να ακουει μετρονομο συνεχεια. Αλλα με εξασκηση ολα γίνονται :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να ρωτήσω κάτι επ' αυτού σε άλλο thread, αλλά αφού με πρόλαβε ο φίλος, θα ρωτήσω εδώ:

 

Με τη μπάντα μας κάνουμε, εδώ και κάποιες εβδομάδες, πρόβα με ακουστικά και μετρονόμο. Ομολογώ ότι στο θέμα του συγχρονισμού τα πάμε ανέλπιστα καλά*, προέκυψε όμως το εξής πρόβλημα:

 

Ο ντράμερ απομονωνόταν από το υπόλοιπο ηχητικό περιβάλλον σε επίπεδο δυναμικών, με αποτέλεσμα να παίζει πολύ δυνατά, και το χειρότερο, "φλατ". Το παίξιμό του έχασε δυναμικές και έκφραση, γιατί πολύ απλά δεν μας άκουγε όσο θα έπρεπε.

 

Αυτό που κάναμε ήταν να βγάλει το ένα από τα δύο ακουστικά σπό το αυτί του και το αποτέλεσμα βελτιώθηκε κατακόρυφα.

 

Θέλω να ρωτήσω αν η "τακτική" αυτή συνηθίζεται ή αν είναι μπακαλίστικη πατέντα που πιθανότατα μας "κρεμάσει" τη στιγμή που δεν πρέπει (γλιστρύσει και το άλλο ακουστικό ας πούμε).

 

Ποιες άλλες επιλογές έχουμε και ποια θα προτείνατε από δική σας πείρα;

- "Μονό" ακουστικό (κάτι σαν αυτό, χωρίς το μικρόφωνο προφανώς);

- Ψείρες;

- Κάποια ακουστικά πιο ανοιχτού τύπου ίσως; Δεν ξέρω αν υπάρχουν, σκέφτομαι κάτι σαν τα κλασικά ακουστικά που παίζουν οι ντράμερ, που να απομονώνουν όμως λιγότερο το περιβάλλον...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε ιδέα/πρόταση!

 

 

* να σημειώσω όμως ότι αυτό που γράφτηκε προηγουμένως περί "θυσίας" στο γκρουβ, ισχύει απόλυτα. Θέλει πολλή δουλειά για να βελτιωθεί η κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω φιλε Απο οτι τις λυσεις στο προβλημα σας τις εχεις σκεφτει ήδη. Μπορειτε να δοκιμασετε με δανεικο εξοπλισμο για την καλυτερη.

 

Να πω επισης ότι το μπακαλιστικο είναι κατι πολυ σημαντικο στη ζωντανη μουσικη. Για μενα είναι μερος της. Αν δεν μπακαλισεις, δε το λαλας καλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κι άδικο...

Απλά πέρα από τις "ψείρες", μονά ακουστικά δεν μπορώ να βρω για να δανειστώ, ενώ για την τρίτη περίπτωση δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι τέτοιο που ψάχνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη, έχω να προτείνω αυτά τα ακουστικά.

Υποτίθεται ότι είναι σχεδιασμένα για DJ-use και έχουν το ωραίο χαρακτηριστικό ότι το ένα ακουστικό "σπάει" στα πλάγια και επιτρέπει την ακρόαση από το ένα αυτί, όμως η στήριξη των ακουστικών στο κεφάλι εξακολουθεί να υφίσταται από τον βραχίονα.

 

Από φίλους που τα έχουν, έχω ακούσει τα καλύτερα για τον ήχο και τη γενικότερη αίσθηση των συγκεκριμένων. Η τιμή τους μάλιστα δεν είναι καθόλου απαγορευτική. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου