Προς το περιεχόμενο

Απορία για εφέ σε τραγούδι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όποιος έχει ακούσει το Boulevard of broken dreams απο Greenday ξέρει τι εφέ είναι αυτό στην εισαγωγή;Tremolo ή Pan;¶ντε το Tremolo υπάρχει σε πετάλι με το Pan τι παίζει;

 

Υ.Γ Εχω στην πεταλιέρα μου(ΖοοM GFX707)και τα δύο αυτά εφέ και ακούγονται ακριβώς το ίδιο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, ειναι 2 κιθαρες! Η μια απλα χτυπαει τη 5η της συγχορδιας και την αφηνει μεχρι να χαθει! Τωρα, απο πισω, βαζει μια κιθαρα η οποια κανει μια ρυθμικη κινηση! Αυτο μπορει να γινει με ενα Step Filter ή με ενα effect που ονομαζεται Gate! Δηλαδη σε συγκεκριμενους χρονους, το effect, "ανοιγει" τον ηχο και στους υπολοιπους το κλεινει! Ετσι, απλα εσυ παιζεις μια συγχορδια, και αυτο κοβει και ανοιγει τον ηχο, οπως το ακους! Τωρα εαν σε πεταλιερες, μπορεις να παραγεις τον ιδιο ηχο..δεν γνωριζω...Δεν ειμαι κιθαριστας. Μπορει να ειναι βεβαια και ενα sync tremolo, ομως δεν γνωριζω πως μπορει να γινει με μια πεταλιερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tremolo ή Pan;¶ντε το Tremolo υπάρχει σε πετάλι με το Pan τι παίζει;

 

Υ.Γ Εχω στην πεταλιέρα μου(ΖοοM GFX707)και τα δύο αυτά εφέ και ακούγονται ακριβώς το ίδιο

 

Tο Pan για να λειτουργήσει θέλει δυο ενισχυτές.Εναλλακτικά, αν βάζεις την πεταλιέρα σου σε κάρτα ήχου πρέπει να βγάλεις από το output της πεταλιέρας (συνήθως έχουν 2 εξόδους L Mono και R) 2 μονοφωνικά καλώδια και να τα ενώσεις με έναν αντάπτορα σε 1 στερεοφωνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι tremolo ,μπορεις να το πετυχεις με οποιοδηποτε τρεμολο κυκλοφορει στην αγορα και εχει square wave setting.

ΔΕΝ ειναι παναρισμενο οποτε δεν χρειαζεσαι στερεο εξοδο & δυο ενισχυτες....

Λαβε υπόψιν σου οτι ΠΡΙΝ απο το τρεμολο εχει και distortion :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia sou Janick' date='

 

Tin petaliera pou kai pos ti sundeeis?[/quote']

 

Είναι μυστήρια φάση.Την έχω στο loop μαζί με άλλα πετάλια και χρησιμοποιώ μόνο το tremolo και το talk της.

 

Δηλαδή Superfunk σε στέρεο κατάσταση το pan θα ακούγεται εναλλάξ στα ηχεία ενά το tremolo και στα δυο;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχεις μπερδευτει ΔΕΝ υπαρχει εφε pan.

Η λεξη pan προερχεται απο το panning που σημαινει στην ηχοληπτικη γλώσσα "πανοραμικοτητα" :o πολυ απλα το panned tremolo θα ακουγεται "απο το ενα ηχειο στο αλλο" με την προυποθεση βεβαια οτι θα χρησιμοποιησεις δυο ενισχυτες και το σημα του καθενος θα το στειλεις hard left & hard right..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τι το έχει η πεταλιέρα;Για να λέω ότι έχω pan και να χαίρομαι; :lol:

Πλάκα έχουν... :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει αλλα δεν ειναι εφε,ειναι ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να κανει pan το σημα σου....(προφανως κανει pan & άλλα εφε που εχει η πεταλιερα σου )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PANNING: the ability to place a monaural signal at any point in the stereo soundfield of a stereo signal using amplitude clues for localization. Short for "panorama," a pan control on a mixing board is a rotary control where the extreme counterclockwise position routes a signal to the left-channel output, the extreme clockwise position routes the signal to the right and the center position sends the signal equally to the right and left sides.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου