Προς το περιεχόμενο

Jackson Dinky


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνωμες εχετε για αυτην την κιθαρα πιο πολυ με ενδιαφερει το playability και το Lincesed FR που εχει , γιατι κανεις δεν αμφιβιτει τους Duckan μαγνητες http://www.jacksonguitars.com/products/specSheet.php?product=2911000803

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το ειχα ξαναπει, αλλα το γραφω παλι.

 

 

Πριν απο μερικα χρονια εψαχνα για κιθαρα για ενα φιλο μου και η jackson αυτης της κατηγοριας ηταν μεσα στις υποψηφιες. Σε καποια φαση εφερε ενα γνωστο καταστημα 3 Dinky DK2 και πηγα να τις τσεκαρω. Πηγαινοντας στο μαγαζι βλεπω οτι η μια κιθαρα ηταν 100κατι ευρω ακριβοτερη απο τις αλλες δυο. Κοιταω τα καρτελακια, και οι δυο DK2 Dinky, ιδιο μοντελο. Παραξενεμενος ψαχνω να δω σε τι οφειλεται η διαφορα τιμης. Σκεφτηκα μηπως ήταν κανενα custom colour ή ακριβη ή flame top. Τιποτα απο τα δυο, η ακριβη ηταν το σχεδιο με τις φωτιες και οι 2 φτηνοτερες ηταν η μια με flame maple top και η αλλη με crimson twirl χρωμα, οποτε η διαφορα τιμης δεν οφειλοταν σε κατι απο αυτα...

 

 

Κοιτωντας πιο προσεκτικα ειδα οτι η ακριβη ηταν ακριβως ιδια με αυτες που εβλεπα στις φωτογραφιες στο site της Jackson, ιδια με αυτη του λινκ που εβαλες. Οι αλλες δυο ομως, ειχαν μεν duncan bridge μαγνητη, οι neck και middle ομως δεν ηταν ssl1 αλλα duncan designed!!!!

 

 

Λεει στο site οτι εχουν Duncan, φαινεται και στις φωτο, αλλα εγω ειχα μπροστα μου 3 κιθαρες που εγραφαν το ιδιο ακριβως μοντελο πισω απο το headstock αλλα οι 2 ειχαν μονο εναν Duncan και 2 Duncan Designed.

 

Εν ολιγοις, τιποτα μην αφηνεις αδιαμφισβητητο...

 

 

 

Και πιο ontopic, αυτες οι κιθαρες σαν ηχος/κατασκευη δε μου φανηκαν τιποτα ιδιαιτερο οταν τις δοκιμασα τοτε. Σε συγκριση δηλαδη με Cort X series σε αυτα τα λεφτα δε πιανανε μια (για μενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ενα μονο θα σου πω για τις cort x που αναφερες! Ειμαι κατοχος μιας cort x-6 και εχωσα πανω εναν duncan invader για bridge( αν και λιγο ιδιαιτερος μαγνητης,δεν αρεσει σε ολους) και εναν duncan jazz για neck  και η κιθαρα......πεταει!!! Ειχα δοκιμασει κι εγω μια jackson kelly με  Duncan Designed και.....ας το καλυτερα!! Και μαλιστα ηταν οι Duncan Designed invader αλλα δεν ειχαν και πολυ σχεση και τους κανονικους invader. Και απο κατασκευη οι jackson δεν μου αρεσαν καθολου. το flame maple top που ειχε δεν ηταν οπως θα επρεπε δηλαδη τουλαχιστον 2-3 ποντους παχος , αλλα καπλαμας, και ετσι με μικρα χτυπηματα κατευθειαν εκανε ρωγμες!!! και για τα 800 περιπου ευρω που εκανε δεν προσφερε και κατι ιδιαιτερο!Αποψη μου παντα....Τωρα θα μου πεις εσυ δεν μιλας για την kelly .....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ενα μονο θα σου πω για τις cort x που αναφερες! Ειμαι κατοχος μιας cort x-6 και εχωσα πανω εναν duncan invader για bridge( αν και λιγο ιδιαιτερος μαγνητης,δεν αρεσει σε ολους) και εναν duncan jazz για neck  και η κιθαρα......πεταει!!! Ειχα δοκιμασει κι εγω μια jackson kelly με  Duncan Designed και.....ας το καλυτερα!! Και μαλιστα ηταν οι Duncan Designed invader αλλα δεν ειχαν και πολυ σχεση και τους κανονικους invader. Και απο κατασκευη οι jackson δεν μου αρεσαν καθολου. το flame maple top που ειχε δεν ηταν οπως θα επρεπε δηλαδη τουλαχιστον 2-3 ποντους παχος , αλλα καπλαμας, και ετσι με μικρα χτυπηματα κατευθειαν εκανε ρωγμες!!! και για τα 800 περιπου ευρω που εκανε δεν προσφερε και κατι ιδιαιτερο!Αποψη μου παντα....Τωρα θα μου πεις εσυ δεν μιλας για την kelly .....

 

+200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου