Προς το περιεχόμενο

διαφορά audio intrface από midi intrface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και πάλι

Λοιπόν ένα προβληματάκι που μάλλον εγώ κάνω λάθος και δεν ξέρω τη λύση

Καταρχάς η κάτρα ήχου που έχω είναι μία εμυ 0202

Ανοιγω ένα midi κανάλι και meta  το groove agent. ετοιμάζω το κανάλι για ηχογράφηση ηχογραφω το pattern που έχω επιλέξει στο ανάλογο τέμπο αλλα μετα στο play back παρατηρώ ότι αυτό to pattern έχει περάσει σε όλο το κανάλι και όχι στα σημεία που ήθελα εγώ. Επίση ανοίγω το χάρτι για να δω τα midi σηματα και να κάνω τις διορθώσεις μου και δεν βλέπω τπτ. Πλήρης ασπρίλα αλλα το πατερν συνεχίζω να το ακούω χωρίς όμως να μπορώ να επέμβω

Γενικά μπορεί κάποιος να γράψει ένα μπουσουλα για το πως περνάμε το εκάστοτε vst μέσα σε ένα midi κανάλι το ίδιο πρόβλημα αντιμετοπίζω και με το stylus

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια καλησπέρα και πάλι.........έκανα μια ερώτηση για το πώς ηχογραφούμε groove agent σε nuendo και παρατήρησα ότι για να ηχογραφηθεί το τεμπο στο τμήμα που θέλουμε καθώς και για να εμφανιστούν τα σημάδια στο χάρτι πρέπει στο midi κανάλι στο in και out να επιλέξουμε ''groove agent''...........όταν πάω όμως να ηχογραφήψω addictive drums και πάω να ρυθμισω το in του καναλιού μου οι μόνες επιλογές που έχω είναι not connected-groove agent-all midi inputs

Δεν έχω όμως addictive drums..............Διάβασα στο manual του nuendo ότι οι επιλογές στο in εξαρτώνται απο το τι midi interface εχω...............

καμιά βοήθεια πάνω σε αυτο

η κάρτα που έχω είναι μία emu 0202

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και πάλι

όσον αφορα το nuendo 3

έχω ανοίξει τα addictive drums

οι ρυθμίσεις μου είναι στο in (all midi inputs)

και στο out (addictive drums)

κάνω λοιπόν ηχογράφηση του patern που θέλω αλλά δυστυχώς δεν ηχογραφείται τπτ

στο κανάλι νομίζω ότι όλα τα έχω σωστα

Καμιά ιδέα.................

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το πρόβλημα το έχεις μόνο με το συγκεκριμένο vst i ? Στο transport του NUENDO φαίνεται ότι παίρνεις midi in από το mother keyboard σου ?

 

Όταν μπαίνεις στο grid editor φαίνεται περασμένη η πληροφορία ή όχι?

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι το έχω με όλα τα vst μου

όχι δεν είναι περασμένη η πληροφορία

όταν αρχίζω ηχογράφηση αρχίζει να σχηματίζεται η μπάρα χωρίς όμως μέσα να αφήνει την οποιαδήποτε πληροφορία

μόλις πατήσω στοπ εξαφανίζεται και τελικά δεν μένει τπτ

το groove βέβαια το ακούω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω το cubase 4 αλλά ίσως είναι το ίδιο και στο nuendo. Στην κολώνα transport κάτω κάτω υπάρχει μια επιλογή retrospective record. Κοίτα αν αυτό είναι επιλεγμένο κι αν ναι ξε-τσέκαρέ το ή κλικαρε το για παν ενδεχόμενο να δεις αν λυθεί το πρόβλημα. Φαίνεται κατ'αρχας ότι το πρόβλημα είναι στο sequenser και όχι σε κάποιο plugin ή σε midi περιφερειακό...

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια αυτήν την επιλογή δεν μου τη δίνει διαθέσιμη. ειναι ξετσεκαρισμενη

μήπως η δουλειά βρίσκεται στο vst set up..........εκεί στο all midi inputs στην δεξιά στήλη δεν υπάρχει τπτ είναι φυσιολογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια αυτήν την επιλογή δεν μου τη δίνει διαθέσιμη. ειναι ξετσεκαρισμενη

μήπως η δουλειά βρίσκεται στο vst set up..........εκεί στο all midi inputs στην δεξιά στήλη δεν υπάρχει τπτ είναι φυσιολογικό?

 

Αν είχες πρόβλημα με το midi interface δεν θα άκουγες καν τον ήχο του vst i την ώρα που πατάς καποιο πλήκτρο γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσες να στείλεις midi out από τον controller σου

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου