Προς το περιεχόμενο

Ποσοι παιζετε με κεφαλη και καμπινα σπιτι σας!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι δυνατόν να στοιχίζει η καμπίνα κάτω από 186 ευρώ. Εγώ δύο ηχεία αγόρασα (celestion βέβαια) και μου στοιχισαν 206 ευρώ. Δεν μπορεί κάποιο λάθος έχει γίνει.

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή να πάρεις μια 4x12 καμπίνα για ένα 5 watt ενισχυτή. Τώρα βέβαια με τα λεφτά της συγκεκριμένης καμπίνας ούτε 1x12 δεν παίρνεις. Μήπως θα ήταν καλυτερο να προσανατολιστείς σε κάτι πιο ποιοτικό και πιο μαζεμένο, 2x12 π.χ.?

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάθε σύστημα ενίσχυσης στο σύνολό του αποτελείται από δύο διακριτά κομμάτια, τον προενισχυτή και τον ενισχυτή.

 

Ο προενισχυτής ενισχύει το σήμα σε volt και είναι υπεύθυνος για το μεγαλύτερο ποσοστό της διαμόρφωσης του τελικού ήχου. Εκεί υπάρχουν και τα ρυθμιστικά eq (tremble, mid, bass συνηθέστερα). Εκεί γεννάται και το μεγαλύτερο ποσοστό της παραμόρφωσης υπεροδηγώντας το κύκλωμα ενίσχυσης. Εκεί είναι που βρίσκεις τις γνωστές 12ΑΧ7 (ή ECC83) λυχνίες.

 

Ο ενισχυτής ή καλύτερα τελικός ενισχυτής, ενισχύει το σήμα της εξόδου του προενισχυτή σε ampere. Εκεί βρίσκεις τα ρυθμιστικά presence αν πρόκειται για λαμπάτο ενισχυτή.

 

Θα μπορούσαμε να το αναλύσουμε και άλλο αλλά καλύτερα θα ήταν να το googlαρεις.

Στην ουσία λοιπόν όταν μιλάμε για ενισχυτή κιθάρας μιλάμε για το ζεύγος προενισχυτή/ενισχυτή.

(Αν έχω κάνει κάποιο λάθος στα προηγούμενα διορθώστε ελεύθερα, δεν είμαι τεχνικός)

 

 

αυτο το ηξερα πανω κατω.. αλλα δεν καταλαβα γιατι να χωριστουν κερδιζεις κατι? ειναι για ρακ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ηξερα πανω κατω.. αλλα δεν καταλαβα γιατι να χωριστουν κερδιζεις κατι? ειναι για ρακ?

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι για ρακ αν εξαιρέσεις κάποιους προενισχυτές σε μορφή πεταλιού.

Τώρα τι κερδίζεις, η απάντηση είναι σχετική και εξαρτάται τι θές. Σίγουρα ένα τέτοιο σχήμα είναι πιο ευέλικτο και σου δίνει την δυνατότητα να εξερευνήσεις περισσότερο τον ήχο, αφού μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορους προενισχυτές. Έχει και το επιπλέον πλεονέκτημα του stereo ήχου. Επιπλέον, τις περισσότερες φορές είναι καλής κατασκευής. Εμένα προσωπικά το συγκεκριμένο σχήμα με εξυπηρετεί για δύο λόγους. 1) Γλυτώνω χώρο (έχω μια θέση στην βιβλιοθήκη μου που είναι ότι πρέπει), 2)δεν χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου μια κεφαλή 20+ κιλών στο studio οταν έχω πρόβα αφού μπορώ να συνδέσω τον προενισχυτή (αρκετά ελαφρύτερος) κατευθείαν στο fx loop της εκάστωτε κεφαλής και να διατηρώ σε μεγάλο βαθμό τον 'ήχο μου'. Άσε που έχουν μια ..πως να το πώ... επαγγελματική αισθητική.

Τέλος, αν το ψάξεις λίγο και με λίγη τύχη, μπορεί να σου βγεί και πιο οικονομικό από μια κεφαλή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να στοιχίζει η καμπίνα κάτω από 186 ευρώ. Εγώ δύο ηχεία αγόρασα (celestion βέβαια) και μου στοιχισαν 206 ευρώ. Δεν μπορεί κάποιο λάθος έχει γίνει.

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή να πάρεις μια 4x12 καμπίνα για ένα 5 watt ενισχυτή. Τώρα βέβαια με τα λεφτά της συγκεκριμένης καμπίνας ούτε 1x12 δεν παίρνεις. Μήπως θα ήταν καλυτερο να προσανατολιστείς σε κάτι πιο ποιοτικό και πιο μαζεμένο, 2x12 π.χ.?

Aυτό σκέφτομαι να το πάρω για να έχω άνεση να κουμπώσω κ μεγαλύτερο κεφάλι στο μέλλον.

Αναφορικά με την ποιοτητα...δε λέω εγκληματικά φθηνό αλλά ειναι eminence...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καμιά γνώμη ακόμα για την καμπίνα θα την εκτιμούσα....μην ανοίγω καινούργια thread τώρα που σφίξαν οι ζέστες... ;D

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ειχαν ενα πολυ ωραιο κυριακατικο ξυπνημα με χαμηλοκουρδισμενα ριφς που τοσο αγαπανε.  :)  :) χεχε

 

 

αχχαχαχαχααχχα ελιωσα στο γελιο !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "φάρμακο" λέγεται εξοχικό....

Πας εκεί και "μαρσάρεις" τον Super Twin Deluxe" μέχρι να κάψεις μεγάφωνο....

 

 

σιγουρα θα γινει καποια στιγμη... εχω κατι ελιες στο χωριο....

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ... αλλα εχω αποψη  ;D

 

Μεγαλος ενισχυτης = μεγαλος ηχος

Μικρος ενισχυτης = Μικρος ηχος...

 

Απλα και ξαστερα....

 

Την δουλεια σου την κανεις και με μικρους ενισχυτες... Το θεμα ειναι τι ζητας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ... αλλα εχω αποψη  ;D

 

Μεγαλος ενισχυτης = μεγαλος ηχος

Μικρος ενισχυτης = Μικρος ηχος...

 

Απλα και ξαστερα....

 

 

ουτε απλα,ουτε ξαστερα.. ;D

 

αλλωστε υπαρχουν αρκετα... καλυτεροι και εμπειροτεροι κιθαριστες απο εσενα που διαφωνουν καθετα με αυτα που λες... ;D

 

http://www2.gibson.com/News-Lifestyle/Features/en-us/10-huge-sounds-recorded-521.aspx

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου