Προς το περιεχόμενο

Οργανα εταιρειας η Χειροποιητα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω πως θα λιποθυμήσω βλέποντας τα μηδενικά στα νούμερα που υπάρχουν σε αυτό το ποστ... Και εγώ γκρινιάζω που έχω μείνει άφραγκος επειδή η επέμβαση στο μπάσσο μου κοστίζει τελικά 50 ευρω παραπάνω??? Περαν αυτού όμως... Γιατί συγκρίνουμε χειροποίητα όργανα με τα όργανα μιας εταιρίας?? Το να τα συγκρίνουμε σε παραδοσιακά όργανα που θέλει τεχνογνωσία πιο ειδικευμένη κλπ το δέχομαι... Αλλά όταν μιλάμε για ηλεκτρικές κιθάρες και μπάσσα τότε νομίζω πως δεν έχει νόημα. Δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος θα φτιάξει κάτι δικό του. Σημαίνει πως θα πρέπει να κόψει το δέντρο, να το αφήσει να ξεραθεί, να μπει σε δωμάτιο με την κατάλληλη υγρασία για συγκεκριμένα χρόνια. Και σου λέω πως το παίρνει έτοιμο αυτό. Έχει δουλέψει σε ξυλουργείο κανεις να δει τι ιδρώτας βγαίνει? Βγάζεις κάλλους από το γυαλόχαρτο... Αλλά εγώ σου λέω πως έχεις το μεράκι και το κάνεις. Και φτιάχνεις ένα όργανο τον μήνα (λογικά κάπου εκεί θα πάει...) Πως το κοστολογείς? Μία χειροποίητη...καρέκλα (!) παίρνεις και κάνει 200-300 ευρώ και είσαι τυχερός! Αν το πάμε πάλι στα όργανα (θα μιλήσω για παραδοσιακά γιατί για ηλεκτρικά δεν έχω επαφή) ένα ούτι βιομηχανικό κάνει γύρω στα 150-200 ευρώ και χειροποίητο αγκίζει το χιλιάρικο... Τα λαούτα αρχίζουν από 300 ευρώ βιομηχανοποιημένα και χειροποίητα ξεκινάνε από τα 1000-1300 ευρώ. Οι λύρες βιομηχανοποιημένες από τα 150 ευρώ και χειροποίητες από τα 500. Για να μην αναφερθώ σε βιολιά και κόντρα μπάσσα... Οπότε αν συγκρίνεις αυτές τις τιμές νομίζω πως σου φεύγει η όρεξη για χειροποίητα όργανα... Και εγώ θα ήθελα ένα χειροποίητο μπάσσο αλλά... Επίσης μην ξεχνάμε πως στα ηλεκτρικά όργανα το τι γράφει το Headstock παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Επειδή δυστυχώς είμαστε ανικανοποίητα όντα οι μουσικοί και συνεχώς αλλάζουμε εξοπλισμό δεν έχει την ίδια αξία μεταπώλησης ένα όργανο που γράφει gibson, fender κλπ με ένα όργανο που γράφει "Μανώλης κάστομ" ή οτιδήποτε άλλο άγνωστο ακόμα και αν είναι άπειρες φορές καλύτερο... Σόρρυ για το μεγάλο μου ποστ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετα απο όλα τα άλλα πάντως, εχω παίξει κι εγώ όργανα του κοτζαμπόπουλου στο παρελθόν και είναι όντως εξαιρετικά.

Εξηγήστε μου παρακαλώ τι σημαίνει εξαιρετική Kotsabopoulos Strat...Μπράτσο στα μέτρα μου? (δεν το κάνει δηλ η Warmoth?), Nitro finish, τέλειο σετάρισμα? Και πόσο κάνει?

 

Οπότε αν συγκρίνεις αυτές τις τιμές νομίζω πως σου φεύγει η όρεξη για χειροποίητα όργανα...

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Το χειροποίητο όργανο είναι κάτι που θέλει υπομονή, σίγουρα λεφτά, αλλά σε ανταμοίβει από το αποτέλεσμα. Εάν η Tele που έφτιαξα θεωρείται "χειροποίητη" ή τουλάχιστον όχι βιομηχανική, σε βεβαιώνω ότι άξιζε και τον 1 και κάτι χρόνο που μάζευα τα υλικά (άρα μου ερχόταν περίπου 100 ευρώ/μήνα) αλλά και το τελικό ακουστικό αποτέλεσμα

http://www.customshop.gr/giger.html

Υ.Γ Το απόγευμα θα ανεβάσω κλιπ και περιγραφές για συζήτηση

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει την ίδια αξία μεταπώλησης ένα όργανο που γράφει gibson, fender κλπ με ένα όργανο που γράφει "Μανώλης κάστομ" ή οτιδήποτε άλλο άγνωστο ακόμα και αν είναι άπειρες φορές καλύτερο... Σόρρυ για το μεγάλο μου ποστ...

Εάν είσαι μουσικός (και ζείς από αυτό), κατά την άποψή μου, επιβάλλεται μετά τις GibsonFender να έχεις και ένα όργανο (ασχέτως ονόματος) που να περιέχει τον ήχο που θέλεις και τις ιδιότητες που ή εμπειρία σου απαιτεί.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η Tele που έφτιαξα θεωρείται "χειροποίητη" ή τουλάχιστον όχι βιομηχανική, σε βεβαιώνω ότι άξιζε και τον 1 και κάτι χρόνο που μάζευα τα υλικά (άρα μου ερχόταν περίπου 100 ευρώ/μήνα) αλλά και το τελικό ακουστικό αποτέλεσμα

http://www.customshop.gr/giger.html

Υ.Γ Το απόγευμα θα ανεβάσω κλιπ και περιγραφές για συζήτηση

 

 

Ναι βρε Marathon αλλά αν την κοστολογούσες αυτή την κιθάρα πόσο θα την έδινες? ΠΟΣΑ μηδενικά θα είχε στο τέλος? Το να το κάνεις για την πάρτυ σου προφανώς και συμφέρει και έχεις και τη χαρά της δημιουργίας και δν θα το πουλήσεις/πετάξεις/αλλάξεις ποτέ... Άλλο όμως να το κάνεις για να πουλάς. Και άλλο το να πάρεις τα υλικά και να τα συναρμολογείς και άλλο να το φτιάχνεις από την αρχή. Εκεί ήταν η ενστασή μου εμένα. Διότι αν τα πάρεις έτοιμα κα τα συναρμολογήσεις τότε να πάω να πάρω απο κίνα τα υλικά να τα συναρμολογήσω με ένα black&decker και να τα πουλάω ως χειροποίητα... Δεν θέλω να μειώσω τη δουλειά σου, ίσα ίσα που την θαυμάζω και πολύ αλλά είναι χειροποίητη επειδη πήρες κάποια μέρη και τους άλλαξες και λίγο τα φώτα (το βάψιμο στην τελε τα σπάει και ελπίζω να έχεις αφήσει το διάφανο Pickguard)... Αν δεν το είχες κάνει αυτό τότε θα ήταν μία τέλε με warmoth (αν θυμάμαι καλά) μανίκι. Οκ... Μαμώ αλλά όχι χειροποίητη. Custom το δέχομαι... Μία χάρλευ που τις αλλάζεις τα φώτα, παίρνεις west coast chopper κινητήρα και τον βάζεις πάνω, κλπ δεν είναι χειροποίητη... Είναι custom.. Χειροποίητο θα ήταν αν τα έφτιαχνες στο χέρι όλα... Εκεί είναι η διαφωνία μου... Για αυτό και στα παραδοσιακά όργανα δικαιολογείται αυτή η τιμή. Γιατί παίρνουν μόνο τις πρώτες ύλες και μετα κόβουν και ξύνουν μόνοι τους. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι χειροποίητο... σωστα?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγήστε μου παρακαλώ τι σημαίνει εξαιρετική Kotsabopoulos Strat...Μπράτσο στα μέτρα μου? (δεν το κάνει δηλ η Warmoth?), Nitro finish, τέλειο σετάρισμα? Και πόσο κάνει?

 

πάνε πολλά χρόνια, πάνω απο 15 που είχα παίξει κιθάρες του άρα δεν ξέρω για τιμές. Ναι η warmoth κάνει τα ίδια πράγματα αλλά τότε, εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα αν υπήρχε warmoth και πως μπορούσα να αποκτήσω μια τέτοιου τυπου κιθάρα (πλην φυσικά του να αποτανθώ σε κάποιον έλληνα κατασκευαστή).

Εξαιρετική (αν και δεν ειχα παίξει στρατ) σημαίνει σωστή κατασκευή, σωστο φινίρισμα, επιλεγμένα και ελαφριά ξύλα, ωραίος ήχος κλπ κλπ. Όλα αυτά υπήρχαν... Αν σήμερα συνεχίζει να φτιάχνει όργανα και αν είναι και ανταγωνιστικός στις τιμές (με τα warmoth ή με άλλες φίρμες) τότε ζήτω του και μπράβο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και μιας και μπήκα στην περιέργεια και έψαξα, είδα πως υπάρχει ακόμα, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται απο αυτό το site: http://www.kotzabopoulos.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε Marathon αλλά αν την κοστολογούσες αυτή την κιθάρα πόσο θα την έδινες? ΠΟΣΑ μηδενικά θα είχε στο τέλος? Το να το κάνεις για την πάρτυ σου προφανώς και συμφέρει και έχεις και τη χαρά της δημιουργίας και δν θα το πουλήσεις/πετάξεις/αλλάξεις ποτέ... Άλλο όμως να το κάνεις για να πουλάς. Και άλλο το να πάρεις τα υλικά και να τα συναρμολογείς και άλλο να το φτιάχνεις από την αρχή. Εκεί ήταν η ενστασή μου εμένα. Διότι αν τα πάρεις έτοιμα κα τα συναρμολογήσεις τότε να πάω να πάρω απο κίνα τα υλικά να τα συναρμολογήσω με ένα black&decker και να τα πουλάω ως χειροποίητα... Δεν θέλω να μειώσω τη δουλειά σου, ίσα ίσα που την θαυμάζω και πολύ αλλά είναι χειροποίητη επειδη πήρες κάποια μέρη και τους άλλαξες και λίγο τα φώτα (το βάψιμο στην τελε τα σπάει και ελπίζω να έχεις αφήσει το διάφανο Pickguard)... Αν δεν το είχες κάνει αυτό τότε θα ήταν μία τέλε με warmoth (αν θυμάμαι καλά) μανίκι. Οκ... Μαμώ αλλά όχι χειροποίητη. Custom το δέχομαι... Μία χάρλευ που τις αλλάζεις τα φώτα, παίρνεις west coast chopper κινητήρα και τον βάζεις πάνω, κλπ δεν είναι χειροποίητη... Είναι custom.. Χειροποίητο θα ήταν αν τα έφτιαχνες στο χέρι όλα... Εκεί είναι η διαφωνία μου... Για αυτό και στα παραδοσιακά όργανα δικαιολογείται αυτή η τιμή. Γιατί παίρνουν μόνο τις πρώτες ύλες και μετα κόβουν και ξύνουν μόνοι τους. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι χειροποίητο... σωστα?

 

1) Έχεις δίκαιο, ότι αυτή η κιθάρα δεν αξίζει φράγκο (παρ όλο το κόστος της που είναι μετρούμενο), για κανένα άλλο (γιατί δεν είναι επώνυμη), εκτός από εμένα

2) Μα αυτό ακριβώς ρωτάω και αντιλέγω...Ποιός ο λόγος να φτιάξεις πάλι ένα σώμα Strat, Tele όταν υπάρχουν εκατοντάδες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.?

3) Θέλεις να κάνουμε ένα πείραμα? Να σου βάλω απέναντί 5 κιθάρες (real όχι ηχητικά δείγματα) να παίξεις να μου πείς ποιό σώμα είναι κινέζικο?...Άμα το βρείς, οι μπύρες δικές μου.

 

Υ.Γ

Το διάφανο pickguard μου έσπασε!!!! σε μία επεξεργασία. Έβαλα ένα άσπρο που το τύπωσα και βγήκε καλύτερο από πρίν!!!

Το μπράτσο είναι Moses

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως όσον αφορά στα ηλεκτρικά όργανα πιστεύω πως το "χειροποίητο" έχει να προσφέρει μόνο στην ομορφιά του οργάνου. (εφόσον δε μιλάμε για περίεργα όργανα αλλά απλά για κιθάρες τύπου στρατ-τελε)

 

ακουστικά και παικτικά, δε νομίζω οτι υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ "χειροποίητων" και εργοστασιακών απο τα 700 ευρώ και πάνω.. το παν είναι οι μαγνήτες και το σετάρισμα

 

τα παραπάνω για ηλεκτρικά όργανα... για ακουστικά όργανα αλλάζει το πράγμα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική (αν και δεν ειχα παίξει στρατ) σημαίνει σωστή κατασκευή, σωστο φινίρισμα, επιλεγμένα και ελαφριά ξύλα, ωραίος ήχος κλπ κλπ. Όλα αυτά υπήρχαν... Αν σήμερα συνεχίζει να φτιάχνει όργανα και αν είναι και ανταγωνιστικός στις τιμές (με τα warmoth ή με άλλες φίρμες) τότε ζήτω του και μπράβο του!

Συμφωνούμε απόλυτα και σε όλα...αλλά πρίν 15 χρόνια δεν υπήρχε το Ebay, ούτε το $ είχε 1,40...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου