Προς το περιεχόμενο

Οργανα εταιρειας η Χειροποιητα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο πολλα χρονια ψαξιματος οργανων και οικονομικης αφαιμαξης απο μικρες και μεγαλες εταιρειες,εντελως τυχαια επεσε στα χερια μου μια κιθαρα strat-type φτιαγμενη απο τα χερια του Κοτζαμποπουλου.Ηταν οτι καλυτερο σε strat ειχε περασει απο τα χερια μου.Μετα απο αρκετο καιρο γνωριμιας και αφου ακουσα ολα του σχεδον τα οργανα,σας προτεινω να ελθετε σε επαφη μαζι του.   http://www.kotzabopoulos.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Φίλε μου καλως ήρθες. Ο τρόπος που εκφράζεις την ικανοποίηση σου δεν είναι οτι  καλύτερο.

 

1. Από τη μια συγκρίνεις ανόμοια πράγματα όπως τα χειροποίητα με τα βιομηχανοποιημένα. Είναι σαφές ότι το χειροποίητο θα υπερέχει στη λεπτομέρεια, αλλά ταυτόχρονα και στην τιμή. Αρα τι συγκρίνεις; Μηλα με πορτοκάλια; Από πότε στην αγορά ενός οργάνου δεν παίζει ρόλο η τιμή; Επίσης μια τετοια κιθάρα δεν έχει την συλλεκτική αξία μιας "επώνυμης". Οσο πιό βαθιά το ψάξεις θα δεις ότι για πολύ διαφορετικούς λόγους ο καθένας μας μπορεί να καταλήξει στην αγορά ή την ανάθεση κατασκευής ενός οργάνου.

 

2. Οσο έμπειρος και να είσαι, (κατι που μονο εσύ το ξέρεις) η άποψη σου έτσι αστήρικτη όπως την έθεσες δεν έχει μεγάλο βάρος στον αναγνώστη και ιδιαίτερα στο πρώτο σου ποστ στο Noiz. Θα μπορούσες π.χ. να είσαι και ο ίδιος ο κος Κοτζαμπόπουλος. Μόνο που δεν πιστεύω να έκανε κατι τόσο παιδαριώδες, αν και στο παρελθον το έχουν κάνει μερικοί. Οσο φανατικός πελάτης λοιπόν κι αν είσαι του εν λόγω κατασκευαστή, ίσως και να μην τον εξυπηρετείς με τον τρόπο που διάλεξες. Και γι αυτό θα σε παραπέμψω στην παραγραφο 7 των κανονισμών για του λόγου το αληθές.

 

Σε παρακαλώ προσπάθησε να στηρίζεις με περισσότερα στοιχεία τις απόψεις σου στα μελλοντικά θέματα και ιδιαίτερα όταν προτίνεις σε άλλους να βαλουν το χέρι στην τσέπη τους. Καλώς όρισες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε άργησες...εδώ ανακαλύψαμε τους Τσέχους... ;D ;D ;D

Υ.Γ καλώς ήρθες στο forum

 

Δεν ξαναδινουμε πανω απο 250€ για οργανο λεμεεεεεε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξαναδινουμε πανω απο 250€ για οργανο λεμεεεεεε

 

Ειδα "τελευταια απαντηση απο playloud", ημουν σιγουρος οτι θα ηταν τσεχα related. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα "τελευταια απαντηση απο playloud", ημουν σιγουρος οτι θα ηταν τσεχα related. ;D

O Yameth φταίει, εάν με είχε πάρει μαζί στη Messe, θα είχα δεί πριν από τους Τσέχους την αντιπροσωπεία και θα πούλαγα εγώ τώρα (δεν θα πούλαγα ΘΑ ΧΑΡΙΖΑ).....πάρε-πάρεεεεεεεεεεεεε

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και δεν ειμαι ο κατασκευαστης αυτοπροσωπως.Απλα θεωρησα καλο και χρησιμο να σωσω καποιους για να μη χωσουν βαθια το χερι στην τσεπη.Το να πληρωνει καποιος 2000 ευρω πχ και να νομιζει οτι παιρνει ενα οργανο που αντικειμενικα αξιζει αυτα τα χρηματα,θεωρω οτι ειναι η μεγαλυτερη εμπορικη απατη στην αγορα οργανων.Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν να βαλει το χερι στην τσεπη και να αγορασει απο τον εν λογω κατασκευαστη.Απλα προσπαθω να προτεινω μια ενναλακτικη λυση σε καποιους "πονεμενους" σαν κι εμενα.Προς Θεου μην με παρεξηγησετε.Υπ'οψιν δε οτι το ποσον που αναφερω (2000 ευρω) ειναι ενδεικτικο.Αν για ενα καλο jazz σκαφος Gibson χρειαζεσαι απο 4000-15000 ευρω,νομιζω οτι μπορειτε να καταλαβετε γιατι αποφασισα να ασχοληθω με το θεμα.Σε αυτες τις τιμες δεν μπορουμε πλεον να μιλαμε για διαφορα ποιοτητος μεταξυ χειροποιητου οργανου και οργανου εταιριειας,οταν μαλιστα οι ιδιες οι εταιρειες μοσχοπουλουν τα εν λογω οργανα σαν χειροποιητα.Ειδα και ακουσα οργανα που στοιχιζουν τα μισα χρηματα απ' οτι τα αντιστοιχα των εταιρειων,που επαιζαν ομως 2 φορες καλυτερα.Βεβαια ο καθενας αντιλαμβανεται τον καλο ηχο με τον δικο του ξεχωριστο τροπο.Καλως σας βρηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφως και δεν ειμαι ο κατασκευαστης αυτοπροσωπως.Απλα θεωρησα καλο και χρησιμο να σωσω καποιους για να μη χωσουν βαθια το χερι στην τσεπη....

 

Ευχαριστούμε. Παραλίγο να την πατήσουμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Vazibouzoukos, επειδή μπήκες λίγο σαν ταύρος εν υαλοπωλείο να μας "σώσεις", πες μας μερικά πράγματα για σένα. Τι κιθάρα έχεις, πόσο καιρό παίζεις, τι παίζεις, τι σημαίνει το

Μετα απο πολλα χρονια ψαξιματος οργανων και οικονομικης αφαιμαξης απο μικρες και μεγαλες εταιρειες...

είχες τέτοια όργανα (και τί), τα είδες απλά σε κάποιους φίλους, σε κάποια μαγαζιά, με τι ενισχυτή παίζεις...έτσι για να γνωριστούμε καλύτερα!

 

Ας απαντήσω και λίγο στο θέμα σου, επειδή με ενδιαφέρουν τα χειροποίητα όργανα

Ηταν οτι καλυτερο σε strat ειχε περασει απο τα χερια μου

Ο περί ου ο λόγος μάστορας, έφτιαχνε 1) το σώμα και το μπράτσο της Strat από την αρχή? ή απλά 2) τά έπερνε από το εξωτερικό και τα συναρμολογούσε?

Εάν 1) εγώ προσωπικά θεωρώ (τουλάχιστον) αφελή όποιον θα παρηγγελνε κάτι τέτοιο, όταν υπάρχουν οι Warmoth, οι USACustomguitars, o Hefner και άπειρα Licensed by Fender Customshops που δουλέυουν με CNC τεχνολογίες για Fender κλώνους. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ μάστορας δεν θα φτάσει την τελειότητα, τον χρόνο παραγωγής και το κόστος ενός τέτοιου σώματος. Και βέβαια σε οποιδήποτε είδους εξωτικό τρελλό ξύλο φανταστείς. Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι εάν θέλω ένα σώμα Strat από Zebrawood, η Warmoth το έχει σε στοκ (το Zebrawood) ενώ ο οποιοσδήποτε μάστορας πρέπει να παραγγείλει ένα κομμάτι με όλα τα συναφή (επιπλέον) έξοδα.

Εάν 2) Τότε δεν κάνει κάτι παραπάνω από πάμπολους μάστορες της Ελληνικής (και ξένης αγοράς), που σημαίνει πολύ καλό σετάρισμα, που δίνει αυτή την αίσθηση που περιγράφεις.

Τώρα εάν μου πείς ότι έφτιαχνε ένα σώμα με ξεχωριστά χαρακτηριστικά (που δεν βλέπω ποιά είναι σε μια Strat), πχ ένα σώμα Tele με τις καμπύλες μίας Strat, πάλι δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πάρεις ένα Warmoth και να το φτιάξεις...(και ο δικός μας ο Yann το έκανε).

Αλήθεια πόσο έκανε η Strat του μάστορά σου?...Φαντάζομαι ότι δεν τυλίγει μόνος του μαγνήτες...αλλά αγοράζει από τους έτοιμους!

 

Όσο για τις Jazz που αναφέρεις, και τις τιμές...να σου πώ την αλήθεια, στις 15000 που λές θα έβαζα και άλλα 15000 και θα έπερνα μια Manzer, και όχι οποιουδήποτε "άγνωστου"κατασκευαστή

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία ακόμα ερώτηση...εσύ, έχεις αγοράσει μια  τέτοια κιθάρα από τον μάστορα? Εάν ναι δεν μας ποστάρεις φωτογραφίες, κλιπς και περιγραφές?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου