Προς το περιεχόμενο

Guitar rig και διαφορά latency usb, pci, onboard, firewire……


toybani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά… είμαι καινούριος και θα ήθελα να εκφράσω μια απορία…. Ας ξεκινήσω με το background..

 

Λοιπόν είχα ένα pc πριν κάμποσα χρόνια και ηχογραφούσα με μία κάρτα ήχου creative sound blaster 5.1,, η οποία είχε από μόνη της λογισμικό με το οποίο πρόσθετες οποιασδήποτε λογής εφέ τα οποία δημιουργούσες μόνος σου χωρίς την παραμικρή latency. Έτσι βολεύτηκα και εγώ και και δεν είχα ψάξει τίποτα σε software το οποίο να προσθέτει εφέ στο κιθαρόνι ή όταν λαλάω στο μικροφώνι….

 

Ήρθε όμως ο καιρός να πεταχτεί το παλιόpc… και πήρα ένα τέτοιο:

CPU Type: QuadCore Intel Core i7 920

Motherboard Name: Asus P6T Deluxe

System Memory : 3062 MB  DDR3-1600

 

Πήγα και πήρα μια creative titanium, αλλά μου βγήκε ελαττωματική >:( και την έστειλα πίσω και είπα να το ψάξω λίγο. Πριν πάρω καινούρια κάρτα ήχου άρχισα να πειραματίζομαι με το guitar rig χρησιμοποιώντας την onboard(μεγάλη μάπα). Πήγα να δουλέψω στην αρχή αλλά τζίφος… μετά ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα κάποιον που έλεγε για το asio4all.. το εγκατέστησα και τα πράγματα έφτιαξαν, βέβαια η ποιότητα είναι χαμηλή, αλλά δεν έχω «καθόλου» latency.

Λέω να πάρω την  emu 0404 usb. Με αυτήν την κάρτα θα έχω περισσότερο latency απ’ ότι με την onboard λόγο του usb;;; θα ήταν καλύτερη μια firewire;;; Γενικά με το pc μου θα έχω αισθητά  προβλήματα latency;;;; τα φώτα σας.!!!!!!!!!!!!! :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και καλως ήρθες,

 

κοιτα κάτω από το post μου πόσα θέματα έχουν τις απαντήσεις που ζητάς. Πολύ γενικά θα σου πω.. αν σε ενδιαφέρει για μουσική δημιουργία πάρε κάρτα. Αν σε ενδιαφέρει για games οχι. Είτε usb είτε firewire καλά είσαι για αρχάριος, προτιμότερο λόγο αρχιτεκτονικής του ειναι το firewire γιατί μπορει να διαχειρίζεται ευκολοτερα περισσότερα δεδομένα παρόλο που θεωρειτικά το usb 2.0 ειναι γρηγορότερο.

Τέλος η emu ειναι καλή αλλά γενικά ψάξτο, βάλε ένα τοπ λεφτών που θες να διαθέσεις και ψάξε να δεις τι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα κάτω από το post μου πόσα θέματα έχουν τις απαντήσεις που ζητάς.

 

Τα είδα τα παρακάτω και έχω πάρει μια ηδέα… αυτό που ρωτάω όμως είναι συγκεκριμένο ???…. Και ψάχνω συγκεκριμένη απάντηση…. Και προφανώς για να μπήκα εδώ να ρωτήσω μάλλον ενδιαφέρομαι για recording. [move]Φιλικά………….[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντήσεις έχουν δωθεί. Και για να καταλάβεις θα ξεκινήσω με ερωτήσεις που εχουν χιλιογίνει και στα άλλα ποστ.

 

1) Πόσο budget διαθέτεις;

2) Πόσα όργανα θα ηχογραφείς; Ταυτόχρονα; Multisession? Τι σε ενδιαφέρει?

3) Τι προγράμματα χρησιμοποιείς; Σε ενδιαφέρει χαμηλή καθυστέρηση;

4) Επειδή λές οτι η creative σου είχε και εφε, θες δηλαδη καρτα με ενσωματωμένα εφέ;

 

Νομίζω γενικώς για guitar rig και χαλαρά πράγματα σε καλύπτει μια χαρά μια φτηνή καλή κάρτα όπως M AUDIO FAST TRACK USB AUDIO INTERFACE. (http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=2064)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντήσεις έχουν δωθεί. Και για να καταλάβεις θα ξεκινήσω με ερωτήσεις που εχουν χιλιογίνει και στα άλλα ποστ.

1) Πόσο budget διαθέτεις;

2) Πόσα όργανα θα ηχογραφείς; Ταυτόχρονα; Multisession? Τι σε ενδιαφέρει?

3) Τι προγράμματα χρησιμοποιείς; Σε ενδιαφέρει χαμηλή καθυστέρηση;

4) Επειδή λές οτι η creative σου είχε και εφε, θες δηλαδη καρτα με ενσωματωμένα εφέ;

Νομίζω γενικώς για guitar rig και χαλαρά πράγματα σε καλύπτει μια χαρά μια φτηνή καλή κάρτα όπως M AUDIO FAST TRACK USB AUDIO INTERFACE. (http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=2064)

 

1) διαθέτω μέχρι 200εουρος…. άντε μπορεί και λίγα παραπάνω...

2) δεν ηχογραφώ ταυτόχρονα…. Όπως είπα πριν το παίζω και το τραγουδώ… θέλω και midi

3) από προγράμματα cubase, sonar …. Η βασική μου απορία έχει να κάνει με την καθυστέρηση, αφού θέλω live effects  από το guitar rig….

4) θέλω εξωτερική κάρτα κατά προτίμηση και αν δεν κάνω λάθος υπερτερούν… τι να το κάνω να έχει πάνω ένα reverb, όταν θέλω πολύπλοκα πράγματα….

[move]Φιλικά………….[/move]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αυτη που σου είπα σου κάνει μια χαρά. Εφε μπορεις να εχεις απο cubase. Τωρα αν θες να εξαντλήσεις το budget μπορεις να κοιτάξεις κι άλλες κάρτες με δυο εισόδους μεχρι 200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έστειλα για να βρω κάρτα... απάντηση ακόμα δεν πήρα στο ερώτημα...... και ξαναδείνω..

 

Με την emu 0404  θα έχω περισσότερο latency απ’ ότι με την onboard λόγο του usb;;; θα ήταν καλύτερη μια firewire;;; Γενικά με το pc μου θα έχω αισθητά  προβλήματα latency;;;;

 

[move]φιλικά.........[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προφανώς αφού ενδιαφέρεσαι για recording θα πάρεις μια κάρτα και όχι μια του στυλ creative titanium. Προτάσεις άπειρες. Όποια και να πάρεις το επίπεδο latency είναι πολύ χαμηλό και δεν το καταλαβαίνεις.  Απλά αφού το θες για κιθάρες να φροντίσεις να έχει και την ειδική είσοδο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έστειλα για να βρω κάρτα... απάντηση ακόμα δεν πήρα στο ερώτημα...... και ξαναδείνω..

 

Με την emu 0404  θα έχω περισσότερο latency απ’ ότι με την onboard λόγο του usb;;; θα ήταν καλύτερη μια firewire;;; Γενικά με το pc μου θα έχω αισθητά  προβλήματα latency;;;;

 

[move]φιλικά.........[/move]

 

Η emu ειναι καλύτερη. Οχι, δεν θα εχεις περισσότερο latency λογο usb. Και όχι, εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η πολυκάναλη ηχογράφηση ταυτοχρονα δεν θες firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προφανώς αφού ενδιαφέρεσαι για recording θα πάρεις μια κάρτα και όχι μια του στυλ creative titanium.

 

Καλά σίγουρα,, εγώ απλά κοίταξα creative επειδή με την παλιά που είχα, είχα μείνει απίστευτα ικανοποιημένος και είχε απίστευτο λογισμικό……. Αλλά η καινούρια ήταν λίγο κουράδες… ευτυχώς που ήταν και ελαττωματική και την έστειλα πίσω….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου