Προς το περιεχόμενο

Σάτυροι - Βρυκόλακας (pre release mastering)


kathodios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα τεμάχιο απο το καινούριο album που ετοιμάζουμε, σε διαφορετικό mastering απο αυτό της τελικής κυκλοφορίας.

 

Μουσική: Σάτυροι

Ποίηση: Αριστοτέλης Βαλαωρίτης

Ηχοληψία, μίξη, pre release mastering: Μιχάλης Σκαράκης, 133 studio.

 

Κάθε γνώμη και παρατήρηση πολύτιμη!

 

https://satyrs.bandcamp.com/track/vampire

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τεμάχιο απο το καινούριο album που ετοιμάζουμε, σε διαφορετικό mastering απο αυτό της τελικής κυκλοφορίας.

 

Μουσική: Σάτυροι

Ποίηση: Αριστοτέλης Βαλαωρίτης

Ηχοληψία, μίξη, pre release mastering: Μιχάλης Σκαράκης, 133 studio.

 

Κάθε γνώμη και παρατήρηση πολύτιμη!

 

https://satyrs.bandcamp.com/track/vampire

 

 

Πέραν απο την παραγωγή που ηχητικά χρήζει βελτίωσης αλλά αυτό φαντάζομαι είναι στα σχέδια, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι πως τα  μέτρα της συνήχησης του κλαρίνου (κλαρίνο δεν είναι?χαχαχαχα) και της κιθάρας τα βρίσκω λίγο κουραστικά στην ακρόαση.

Προσπάθησα να βρώ τι με ενοχλεί ακριβώς και με αποτρέπει απο το να το ξαναακούσω, ακούγοντάς τα μερικές φορές και το πρόβλημα που βρίσκω είναι στό μόλις μπαίνει το τετράμετρο της συνήχησης, η κιθάρα π.χ. στο πρώτο μέτρο έχει άλλη κατάληξη με το κλαρίνο, είναι στη σχετική βέβαια, αλλά ακούγεται κουραστικά εως φάλτα σε συνδιασμό με την τονική του μπάσου.

 

Και σε άλλα σημεία η ενορχήστρωση είναι κουραστική, θα ήθελε περισσότερες.............. θεματικές αναπνοές το λέω εγώ, για να δώσει έμφαση στο ρυθμό και να αναδείξει π.χ. στο κουπλέ την φωνή ωστε στο ρεφραίν να υπάρχιε καλυτερη κορύφωση.

 

Αν γίνεται, κατά τη γνώμη μου και  πάντα βέβαια βάση της δική μου αισθητικής αλλά και εμπειρίας στην εκτέλεση και τη σύνθεση  (δεν είμαι και κορυφαίο σημείο αναφοράς αλλά και σαν απλός ακροατής διαφόρων ειδών μουσικής) οι μουσικοί της παρέας και όποιος κάνει χρέη μαέστρου ας το λάβουν αυτό υπόψη να το βελτιώσουν και μετά να πάτε στα άλλα στάδια για να γίνει (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) πιο καλό στην ακρόαση, στην εντύπωση και να δημιουργεί την επιθυμία της.......... επανακρόασης που εμένα δεν μου βγαίνει.

 

Και αυτές οι παρεμβάσεις θα δώσουν και βάση για μια καλύτερη παραγωγή όταν επιμεληθεί ο ............ μιξαδόρος-μαστεράς :-) τα υπόλοιπα.

 

Εντελώς φιλικά.

Είναι ωραίο βέβαια για το είδος του, εμένα μου αρέσει.

 

Αυτά από εμένα.

Καλή επιτυχία σε ότι κάνετε :-)

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο !

Η ιδέα μου αρέσει, οι φωνές μου αρέσουν.

Συμφωνώ με τον cos_dr σε ότι έγραψε .

Η κιθάρα στην αρχή και σε κάποια σημεία ακόμα με ενοχλεί.

Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι επίτηδες γιατί θα του πήγαινε το κάπως κοροϊδευτικό , αλλά εάν είναι το ζητούμενο, προσωπικά θα το έκανα περισσότερο προφανές και θα επέλεγα έναν λιγότερο συνηθισμένο ήχο, λιγότερη παραμόρφωση ίσως ;

 

Πραγματικά είναι καλό και μου έχει κολλήσει στο μυαλό.

Μπράβο και καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ενδιαφέρον κομμάτι με προοπτικές και σεβασμό στο ποίημα...  μου άρεσε...

 

τώρα μια και είναι  pre release και ίσως να έχει κάποιο νόημα μια γνώμη μου, να σας πω και  δυο πράγματα που με "ενόχλησαν" στην παραγωγή (ως τώρα και στο στάδιο που βρίσκεται βέβαια)...

 

πρώτον τα τύμπανα με το "κατσαρολέ" hi hat που με γύρισαν πίσω σε ήχο προβάδικων τέλος 80s και μου αφήνουν μια "ερασιτεχνική" αίσθηση και δεύτερον το ωραίο μεν με το "Σαβοπούλειο ύφος" πνευστό ως παίξιμο, αλλά ηχητικά "πνιγμένο" ανάμεσα στις κιθάρες, "κλινικό" με μάλλον τσεκουρεμένες με υπερβολικό q μεσαίες που δημιουργούν μια "ασυνέχεια" στο συχνοτικό του φάσμα και μια "κρίση ταυτότητας" (τουλάχιστον στα παράξενα αυτιά μου)... είναι κλαρίνο?... είναι sax?... είναι sax που μικρό ονειρευόταν να γίνει κλαρίνο και μεταμφιέστηκε?...  8) ;D

 

κατά τα άλλα γεμάτη χαμηλά παραγωγή χωρίς να χάνει τον έλεγχο (με μόνο πρόβλημα την "διακριτότητα" των οργάνων -και της φωνής σε σημεία- χαμηλομεσαία) και μαλακές ψηλές που πάντα μου αρέσουν...

 

τώρα όλα αυτά που εμένα τον γερό παράξενο ενοχλούν, θα μπορούσε να είναι ηχητική σας "άποψη"... θεμιτόν και κατά συνέπεια σεβαστόν, οπότε αυτόματα το μήνυμά μου θα αυτοκαταστραφεί σε 5,4,3,2,1...μπουμ...

και σόρυ αν σας την ψιλοέσπασα και ξεχάστε ότι το διαβάσατε... ;) ;D

 

αν δεν όμως, δυστυχώς πρέπει να ξέρετε ότι εν προκειμένω "fix it in the mastering" δεν παίζει ως πιθανότητα...

 

καλή επιτυχία κι από μένα...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ θερμά για τις παρατηρήσεις και για το χρόνο που αφιερώσατε στην ακρόαση. Δεν ήταν και λίγος!

Οι παρατηρήσεις σας θα ληφθούν υπ όψιν καθώς η μίξη των υπολοίπων ασμάτων έπεται.

Οι καταλήξεις του ριφ ψιλοεναλλάσσονται από κιθάρα και σαξόφωνο (με πανηγυρτζίδικη διάθεση) με το δεύτερο σε πιό ελεύθερο ρόλο μιας και στα εν λόγω σημεία δεν παίζει το ίδιο θέμα.

 

Και πάλι σας μερσώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου