Προς το περιεχόμενο

danelectro guitars...


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει κανεις καμια danelectro, η τουλαχιστον αν εχει παιξει με καμια??αναφερομαι στα reissues που βγαινουν τωρα.

 

υπαρχει κανενα μαγαζι στην ελλαδα που να εχει danelectro?

 

και μια φωτο...

 

 

 

jim77_danelectro2.jpg

 

kaγμακης

και αυτη ειναι η DC3 του Page εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

kaγμακης

 

και αυτη ειναι η DC3 του Page εννοω

 

DC59 (3021) θες να πεις ,η DC3 ειναι προσφατο reissue με 3 μαγνητες , του Page ειχε δυο μαγνητες (μαλιστα δεν ηταν original αλλα αποτελουνταν απο τα κομματια δυο dc του 59 & ειχε αλλαξει και τη γεφυρα με μια badass)

 

μερικα πολυ ενδιαφεροντα για τις Dano θα βρειτε εδω

 

http://www.provide.net/~cfh/dano.html

 

παντως μολις εβγαλαν σε επανεκδοση και την περιζητητη 63

 

http://www.danelectro.com/guitars_main.html

 

αγαπημενη πολλων blues μουσικων

 

σωστοι!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντως μολις εβγαλαν σε επανεκδοση και την περιζητητη 63

 

http://www.danelectro.com/guitars_main.html

 

 

 

Καθένας με τον πόνο του αλλά....

δεν θυμίζει λίγο mosrite στο στυλ;  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπον παιδια... Ας το θεσω απλα (αλλα και μακρα!)...

 

Προκειται να ξαναασχοληθω με την ηλεκτρικη κιθαρα την οποια εχω παρατησει ΧΡΟΝΙΑ...

 

Οταν ξεκινησα ειχα αγορασει απο συνοικιακο καταστημα μια Epiphone Tony Iommi model και εναν ενισχυτη Fender Frontman 65R... Τρομερα λαθος αγορα αλλα πού Νοιζ αυτες τις μερες να με διδαξει στα τεχνικα θεματα...

Ξερετε, ηταν η εποχη που ηξερες ΛΙΓΑ, δηλαδη περισσοτερα για την μουσικη και λιγοτερα μακραν για τα τεχνικα θεματα, και ησουν ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ

(οσοι απο σας θυμαστε και περασατε απο αυτην την φαση...).

 

Τελοσπαντων αυτον τον εξοπλισμο τον εχω και σημερα και δεν ξερω τι θα τον κανω, προσωρινα ετσι κι αλλιως δεν προκειται να τον χρησιμοποιησω, οποτε κανουμε σαν να μην υπαρχει.

 

Το θεμα ειναι οτι παικτικα, ηχητικα και εμφανισιακα (αυτα τα 3 τα βλεπω αδιαχωριστα, δεν μπορω να με χαλαει το ενα και να με ικανοποιουν τα αλλα δυο) ανεκαθεν γουσταρα 4-5 αρχετυπα ηλεκτρικης κιθαρας... Το ενα η sg, το αλλο η tele, ενα ακομη η es, η jazzmaster... και η DANO DE59!!!

 

Τετοιες κιθαρες θα ηθελα να εχω για να γουσταρω, ασχετα αν πλεον σημερα δεν παιζω και τοσο καλα...τελοσπαντων.

 

Την danelectro την ηξερα απο παλια και τον ηχο της ειχα εκτιμησει, απο ολες τις γκαραζιες και μπλουζιες που ακουγα και ηξερα οτι "ηταν αυτη".

 

 

Και μια ωραια μια πρωια, βλεπω στον Τομαν, "200e"!!!

Και λεω: "αυτη ειναι η μια κιθαρα απο τις ονειρεμενες-φετιχ που ΝΑΙ μπορω ΑΜΕΣΑ να αποκτησω."

 

Και ρωτω τωρα (και ειδικα τους εχοντες η εχοντες ακουσει απο κοντα): -Να το πραξω?

 

Μιας και εδω ΔΕΝ μπορω να την δω απο κοντα αλλα ουτε και την πειρα εχω, αν γινοταν κανας γνωστης να εξεθετε καμια σεβαστη αποψη...

 

π.χ. απο αντοχη τι λεει? Τι ειναι αυτο το masonite, αξιοπιστο υλικο η... θελει δεουσα προσοχη η κιθαρα για να μην σου μεινει στο χερι? Οι μαγνητες τι λενε? Ηχος? Gain? (π.χ. ρωταω για ηχο μιας και αυτην την κιθαρα την εχω ακουσει κυριως μεσα απο τους δεοντως "μεροληπτικους" Vox των '60s) απο playability?

 

 

(παντως προς το παρον για το brandname "danelectro" εχω σχηματισει μια γνωμη οτι πολυ συχνα προσφερει πολυ φθηνα στον... λαο οχι με προθεση να τον εξαπατησει, καθε αλλο μου φαινεται, μεχρι τωρα τουλαχιστον...)

 

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη και...αναγκαια παντως (λογω ασχετοσυνης εμου).

 

 

(α και προφανως η κιθαρα θα συνδυαστει με epiphone valve junior + καμπινα ... ;D ;D )

 

 

(οι μουσικες που ακουω ειναι αναλογικες ψυχεδελειες, rhythm'n'blues, εθνικες/παραδοσιακες ανεξαρτητως...χρωματος, πανκ, ροκ φυσικα, ο,τιδηποτε εκτος απο... μεταλ...)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήρα πρόσφατα! Έχω παίξει 2 λάιβ μ'αυτήν, κάποιες λίγες πρόβες και ακόμα δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη... Πάντως μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ελπίζω να μη βγω ψεύτης στο μέλλον, αλλά μέχρι στιγμής αισθάνομαι σα να έχω πάρει με 200 ευρώ μια κιθάρα κατηγορίας 600-700... Οψώμεθα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήρα πρόσφατα! Έχω παίξει 2 λάιβ μ'αυτήν, κάποιες λίγες πρόβες και ακόμα δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη... Πάντως μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ελπίζω να μη βγω ψεύτης στο μέλλον, αλλά μέχρι στιγμής αισθάνομαι σα να έχω πάρει με 200 ευρώ μια κιθάρα κατηγορίας 600-700... Οψώμεθα!

Ποιο μοντέλο ακριβώς έχεις? Και με τι εξοπλισμό περίπου παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια κ αυτια εδω!  ;)

 

προσωπικα η δικια μου το μονο που ηθελε ηταν ενα καλο σετ απ κ ενα σετ καινουρια κλειδια.

 

για προσωπικους λογους αλαξα τον μαγνητη κ εβαλα εναν διπλο Lipstick κ κατι διακοπτακια να κανουν μαγκιες!  :P

Danelectro_01.thumb.jpg.1328b966149fd509f9ce929c09af4e41.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου