Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη bridge σε μπασσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εδω και καιρο σκεφτομαι να αναβαθμισω λιγο το μπασσο μου. Βασικα θελω να αλλαξω γεφυρα.

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τις BadAss II . Δεν ξερω ομως τι παιζει με το string spacing και αν ολες οι γεφυρες κανουν για ολα τα οργανα ή μηπως υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω.Το οργανο ειναι ενα washburn t14 .Οποιεσδηποτε συμβουλες και διευκρινισεις πραγματικα ευπροσδεκτες, ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εδω και καιρο σκεφτομαι να αναβαθμισω λιγο το μπασσο μου. Βασικα θελω να αλλαξω γεφυρα.

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τις BadAss II . Δεν ξερω ομως τι παιζει με το string spacing και αν ολες οι γεφυρες κανουν για ολα τα οργανα ή μηπως υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω.Το οργανο ειναι ενα washburn t14 .Οποιεσδηποτε συμβουλες και διευκρινισεις πραγματικα ευπροσδεκτες, ευχαριστω :)

 

Μια ερωτηση που πρεπει να κανεις στον εαυτο σου ειναι ΓΙΑΤΙ θελεις να αναβαθμισεις τη γεφυρα, τι περιμενεις δηλαδη να κερδισεις απο αυτη την αλλαγη ωστε να αποφασισεις αν η το κερδος αυτο αξιζει τα λεφτα που θα δωσεις. Το να βαλεις π.χ. μια γεφυρα που κανει 100 ευρω, η μαγνητες που κανουν 120 ευρω σε ενα μπασο που κανει 150 ευρω, ειναι επενδυσεις που προσωπικα δεν τις θεωρω ιδιαιτερα καλες.

 

Οσον αφορα το string spacing παντως, οι badass γεφυρες ειναι σχεδιασμενες να μπορουν να μπουν κατευθειαν πανω σε fender μπασα. Οποτε πρεπει να δεις αν η δικη σου γεφυρα εινα "τυπου fender" για να μπορει να μπει η νεα γεφυρα χωρις να χρειαζονται τρυπες για τις βιδες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση που πρεπει να κανεις στον εαυτο σου ειναι ΓΙΑΤΙ θελεις να αναβαθμισεις τη γεφυρα, τι περιμενεις δηλαδη να κερδισεις απο αυτη την αλλαγη ωστε να αποφασισεις αν η το κερδος αυτο αξιζει τα λεφτα που θα δωσεις. Το να βαλεις π.χ. μια γεφυρα που κανει 100 ευρω, η μαγνητες που κανουν 120 ευρω σε ενα μπασο που κανει 150 ευρω, ειναι επενδυσεις που προσωπικα δεν τις θεωρω ιδιαιτερα καλες.

 

Η αλλαγη της γεφυρας χρειαζεται γιατι η τωρινη ειναι σχεδον για πεταμα :P και οσο να ναι ειναι το πρωτο μου οργανο και θελω να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο σε αξιοπρεπη κατασταση.

 

Παντως ευχαριστω για την πληροφορια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη της γεφυρας χρειαζεται γιατι η τωρινη ειναι σχεδον για πεταμα :P

Αν η γεφυρα δεν τριζει η δεν "πανε ταξιδι" τα saddles οταν παιζεις δυνατα ΔΕΝ ειναι για πεταμα.Αν τριζει,παιξε λιγο με τα saddles ετσι ωστε να τα φερεις σε τετοια θεση που να μην τριζουν.Αν δεν τα καταφερεις σκεψου κ την gotoh που κανει κ το 1/3.Εμενα προσωπικα μου αρεσει το sustain k τα πριμα που εχει η badass,αλλα για να δωσω τοσα λεφτα για να την βαλω σε ενα τοσο φθηνο μπασο,θα επρεπε το μπασο να εχει ηδη καλο ηχο κ να παιζει πολυ καλα.

Εκ πρωτης οψεως φαινεται να ταιριαζει η γεφυρα στο μπασο σου,χωρις να πονταρω κ το κεφαλι μου σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ήθελα να αλλάξω γέφυρα στο μπάσσο και έχω καταλήξει στη gotoh λόγω χρημάτων και λόγω του ότι είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το sustain της... Και λόγω το spacing των χορδών και λόγω του όγκου της και επειδή θα με βοηθούσε στο πιο χαμηλό κούρδισαμα. Απο κει και πέρα εσύ τι θέλεις από την γέφυρα? Να σου κρατάει κούρδισμα? Να έχεις μεγαλύτερο sustain? Η γέφυρα γενικά δεν είναι και τόσο μεγάλή "αναβάθμιση". Είναι μάλλον πειραματισμός πάνω στον ήχο και στο τι θές... Δηλαδή με το να αλλάξεις τη γέφυρα δεν θα αποκτήσεις ένα μαματο μπάσσο, αλλά το δικό σου μπάσσο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου