Προς το περιεχόμενο

Πειτε μου γιατρε, θα ζησει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατευεθειαν στο ψητο...

 

Προσφατα απκτησα το G-major της TC... Θελωντας να δω το κατα ποσο επηρεαζει τον ηχο σε bypass mode, συνδεσα σειριακα :

 

προενισχυση -> G major -> a-b box (boss Ab-2)

και το αλλο output της προενισχυσης sto AB-2 και την εξοδο του στο input του τελικου....

 

Εκει λοιπον που εκανα τα πειραματα μου, ωραια και καλα, ξαφνου ο ηχος σταματησε 8O 8O 8O :cry: :cry: :cry:

 

Κλεινω τον boogie, τον ανοιγω και ανοιγωντας το stand by δεν κανει το χαρακτηριστικο μπουμ που εκανε (if you know what I mean :wink: )

 

Πειτε μου λοιπον αν μπορειτε, πεθανε ο boogie? και αν ναι, εχει σχεση το A-B test που εκανα, και ο τροπος που το εκανα??? :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι απο ενδεχόμενη υπεροδήγηση στην είσοδο έφτασε να βγεί εκτός λειτουργίας.Για πες ειναι τελείως λαμπάτος ή η προενίσχυση τρανζίστορς ?? Ισως τότε μπορέσω να βοηθήσω.Ενδεικτικά παροχής τάσης ανάβουν ???

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα νεα! Για να συνδεσω τον ενιχυτη με την καμπινα, μη εχοντας διαθεσιμο το ενδεδιγμενο καλωδιο, χρησημοποιουσα καλωδιο κιθαρας.

Σημερα το πρωι που δοκιμασα να παιξω σε αλλο ενισχυτη με το ιδιο καλωδιο, συνειδητοποιησα πως τα ειχε παιξει!!!

 

Δοκιμαζοντας λοιπον, τον πιστο μου boogie με καποιο αλλο καλωδιο δουλεψε κανονικοτατα!!!! Συμπερασμα :

Boogie = δεν σπαει, δεν χαλαει 8)

Ειναι απιστευτο το ποσο γκαντεμης ειμαι ωστε να χαλασει μια κι εξω το καλωδιο, πανω στο τεστ :lol: :lol: :lol:

 

Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν με το προβλημα μου, παρολα αυτα αν ξερετε καποιον τεχνικο ειδικευμενο σε τετοια μηχανηματα πειτε...

 

Για την ιστορια, το G-major, ειναι αρκετα transparent μηχανημα, αλλα παρολα αυτα μια ελαααχιστη αλλαγη στον ηχο την κανει το ατιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι φίλοι,

γενικότερα μην χρησιμοποιείτε καλώδια κιθάρας για σύνδεση τελικόυ-καμπίνας. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην αντέχει το καλώδιο την ισχύ του τελικού και να καεί. Η απώλεια ενός καλωσίου βέβαια είναι πολυ μικρή ζημια. ΑΛΛΑ από πιθανό βραχυκύκλωμα μπορεί να προκληθεί απώλεια του τελικού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αγαπητοι φίλοι' date='

γενικότερα μην χρησιμοποιείτε καλώδια κιθάρας για σύνδεση τελικόυ-καμπίνας. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην αντέχει το καλώδιο την ισχύ του τελικού και να καεί. Η απώλεια ενός καλωσίου βέβαια είναι πολυ μικρή ζημια. ΑΛΛΑ από πιθανό βραχυκύκλωμα μπορεί να προκληθεί απώλεια του τελικού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote']

 

 

+10-

 

@stavrilian: Το ξέρω ότι τα ξέρεις αυτά....γενικώς υπογράφω αυτό που είπε ο alexander. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου