Προς το περιεχόμενο

Drummers - Νεο αιμα.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μερικους απο τους πιο προσφατους drummer που εκλεψαν την προσοχη μου τα τελευταια 5 χρονια.

Μερικοι δεν ειναι τοσο νεοι..ωστοσο η φημη τους περασε τον Ατλαντικο σχετικα προσφατα.

Ο βασικος λογος που ηθελα να τους μοιραστω μαζι σας ειναι οτι ο καθενας απο αυτους μου εκανε τρομερη εντυπωση με την φρεσκαδα της προσεγγισης τους στην υλη, νεες ιδεες , Groove, καινοτομιες αλλα και παιξιμο και προσεγγιση με γκρουπ. Απο εκει και περα ειναι στο χερι σας αν θα τους ψαξετε, αυτους και την δισκογραφια τους . Σιγουρα θα ξεχναω και αρκετους και οποιος εσεις κρινετε ότι πρεπει να βρισκετε σε αυτή τη λιστα παρακαλω να παραθεσετε videakion.

Ο πρωτος που θα θελα να αναφερω ειναι ο Keith Carlock..που ξεχωριζε κατα πολυ σε εκεινο το Modern drummer dvd του 2005 με το τοσο open και  Moeller παιξιμο του..που με γυρισε στα θρανια εκεινο το καλοκαιρι προσπαθωντας να τελειοποιησω το Mοeller μου με το pad στη βεραντα.Eιναι ο drummer πισω από το 1ο προσωπικο αλμπουμ της Tal Wilkenfeld .

Τι να πρωτοπουμε για τον Gavin Harrison..Porcupine tree , King Grimson, 05ric με οποιον επαιξε...πραγματικα με τρελανε..με την φρεσκαδα , το groove και τις νεες ιδεες του στα breaks.

Ο Carter Beauford..τον παρακολουθω περιπου 10 χρονια..και πραγματικα θεωρω οτι εχει παρα πολλα να δωσει..η GroovoΜηχανη πισω απο τον Dave Matthews.

Σειρα εχει ο Stanley Randolph  drummer του Stevie wonder . Ενας Gospel drummer με απιστευτη τεχνικη και καταπληκτικο groove που πραγματικα αξιζει να ψαξετε..

O Adam Nassbaum  δεν είναι νεος..ωστοσο..οταν τον πετυχα στο youtube τι κανει με τις σκουπες…θεωρω οτι αξιζει να είναι σε αυτή την λιστα.

Ο Dafnis Prieto ηρθε με τον Μ.Camillo πριν μερικα χρονια στο μεγαρο..και μας εστειλε αδιαβαστους…με το μουσικο του παιξιμο και την απιστευτη τεχνικη του.Απιστευτος Latin drummer.

Σειρα εχει ο Johnny Rabb . Αυτό το videaki  αξιζει να το δειτε μεχρι το τελος..

2006[/url]

Όταν εχεις μπαμπα τον Abraham Laboriel και δασκαλο τον Jeff Porcaro δειτε…τι βγαινει..

Abraham Laboriel Jr.

Sting - Synchronicity II

Αυτόν το τυπο τον πρωτακουσα να παιζει στο αλμπουμ τον Perfect Circle ..Eκτοτε εχει παιξει με πολύ κοσμο. Πολυ καλος ροκ drummer .  Josh Freese.

περιμενω τα δικα σας videakia για τυχον νεους που ξεχασα.

Β.Μουλακακης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς, οι μη drummers (όπως εγώ) κινδυνεύουμε να νομίζουμε για καλό drummer κανένα κασμά... :D

Από ότι μπορώ να κρίνω από videos που έχω δει το παιδί μου άρεσαν οι παρακάτω:

 

 

Non Dominant Hand playing και ωραία grooves...

 

TOMAS HAAKE AT DRUMMERLIVE 2006 HQ PT. 1

 

OK τι να πεις για αυτόν τον τύπο...

 

(και άλλοι στα είδη αυτά είναι αρκετά καλοί πιστεύω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/results?search_query=antonio+sanchez+drum+solo&aq=1

 

antonio sanchez

 

 

Thomas Pridgen Modern drummer Festival 2008

 

Thomas Pridgen

 

 

 

Derico Watson

προσφατα το βρικα και με τρελανε!πολυ ανοικτο παιξιμο -  και δυναμικες οραιες.

 

Γενικα να πω οτι οι gospel chopers εχουν προκαλεσει μια αναταραχη στη ντραμιστικη κοινοτιτα με το παιξιμο τους (μαμο τα τριπλετς πως γκρουβαρουν ετσι ;D).

 

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/results?search_query=antonio+sanchez+drum+solo&aq=1

 

antonio sanchez

 

 

Thomas Pridgen Modern drummer Festival 2008

 

Thomas Pridgen

 

 

 

Derico Watson

προσφατα το βρικα και με τρελανε!πολυ ανοικτο παιξιμο -  και δυναμικες οραιες.

 

Γενικα να πω οτι οι gospel chopers εχουν προκαλεσει μια αναταραχη στη ντραμιστικη κοινοτιτα με το παιξιμο τους (μαμο τα τριπλετς πως γκρουβαρουν ετσι ;D).

 

Ο Derico ανηκει στους Wowwww drummer. Δεν τον ηξερα. και μονο που μου τον συστησες χαλαλι η ωρα και το recearch που μου πηρε για να κανω το post.

tnx man

Καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε καλα βαγγελη.παρε αλλο ενα κερατο που ξερω θα το γουσταρεις :P

 

δες και το βιντεο που παιζει με τον wayne krantz,ενα θα πω.Α Ρ Ω Σ Τ Ι Α

 

 

καλη χρονια και σε σενα

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o mark giulliana ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!ΤΕΛΟΣ!τον ειδα το καλοκαιρι στην καλαματα και εκανα και μαθημα μαζι του ΚΑΙ σεμιναριο με ολη την μπαντα(now vs. now-jason linder,keys/panagitotis andreou,bass).τον παρακολουθω εδω και καποια χρονια...ψαξτε το προσωπικο του(heernt-locked in a basement οπως και το jason linder's now vs. now)μουσικη που κοιταει μπροστα!

 

με τον ντερικο επισης ειχα κανει μαθημα οταν ειχε ερθει με τον βικτορ γουτεν στον φακανα...εκπληκτικος ντραμερ και γλυκυτατος ανθρωπος...α,και το πιο scary/funky right foot που εχω δει/ακουσει ποτε μου!

 

ο καρλοκ επισης αρρωστια,απο τους πολυ αγαπημενους μου και πολυ οριτζιναλ ντραμερ της τελευταιας δεκαετιας...εχει κανει τους παντες στην νεα υορκη να πεταξουν(σχεδον)τα παντα μεσα απο την κασα...πολυ φυσικος ηχος,βαθυτατο feel και groove...

 

ενας αλλος αγαπημενος μου της τελευταιας 5ετιας ειναι αυτος!

the word is POCKET!DEEP POCKET! 8)

 

α,κι ενα αλλο θηριο...

Doyle Bramhall II - Great Wall - Smokestack

 

βεβαια για μενα οι τρεις κορυφαιοι ντραμερ της εποχης μας ειναι αυτοι

YouTube - Broadcast Yourself.

 

 

i'd rather go blind - Trixie Whitley w/ Brian Blade and Daniel Lanois

 

thank you

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε μηχαλη :)γουσταρω που συνφωνουμε για τους 3 πρωτους που αναφερεις και εσυ

μαρκ,ντερικο και καρλοκ (εκανες και μαθημα κουφαλα ;D).Πραγματικα οπως το ειπες ο μαρκ ειναι η αληθεια!!!εχει κατι το approach του about musik.

Φυσικα να συμειωσουμε οτι ειναι νταμμερς με προσωπικοτητα - ταυτοτητα δικη τους και ηχο δικο τους .αυτος ειναι ο σκοποπς του καθε ενα απο εμας ......να παιξουμε τον εαυτο μας και οχι το χθες.

τους τελευταιους τρεις δε τους ξερω αλλα ευκαιρια να τους ψαξω.

Να σε καλα καλη χρονια ευχομαι!!!

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο ολους αυτους που ειπατε (με μια ιδιαιτερη αγαπη στον Laboriel) μου αρεσει πολυ και αυτο το κτηνος

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου