Προς το περιεχόμενο

TONELAB LE συνδεσμολογια


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα αγόρασα την TONELAB LE και είμαι στο σταδιο της εξερευνησης του μηχανηματος.

 

A) Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως θα πρεπει να συνδεσω την πενταλιερα με τον λαμπατο ενισχυτη μου (peavy lalve king 112) ο οποιος έχει και FX LOOP?

 

B) η πενταλιερα εχει 2 εξοδους L/R...πρεπει να χρησιμοποιω και τις 2?

 

Γ) έχει κάπου εφε compressor και δεν το έχω δει ακόμα?

 

έχω ψάξει στα διαφορα forums μπας και βρω κάποια απάντηση στα παραπάνω, αλλα...δεν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνωριζοντας απο SE εκδοση, οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα προτεινω να τη συνδεσεις κανονικα στο input, με ρυθμιση amp. Εναλλακτικα στο FX LOOP μπορεις να δοκιμασεις εχοντας επιλεξει εξοδο line. Με αυτο το τροπο εγω πιστευω οτι θα εχεις λιγο καλυτερα κ πιο αληθινα γκαζια..

Παρολα αυτα με αρκετο ψαξιμο στις ρυθμισεις μεσω συνδεσης input δε θα θυσιασεις τη προενισχυση του ενισχυτη σου (που σαφως αξιζει), κ μεσω ενος present που θα εχεις ΤΕΛΕΙΩΣ καθαρο-αδειο απο εφε, pedals,amps κτλ θα εχεις ανα πασα στιγμη τον καθαρο ηχο του ενισχυτη σου σαν να επαιζες σκετα καρφι...

 

Λοιπον στη περιπτωση σου κατ εμε ειναι μια απο τις ελαχιστες φορες που παιζει ρολο το τι ειδους ρεπερτοριο-προγραμμα θες να παιξεις. Αν κατα κυριο λογο θες ψιλο hi gain φαση δοκιμασε κ στο fx loop. αν οχι κανονικα στο input, μe απενεργοποιημενες τις καμπινες ΤΕΛΕΙΩΣ και με ρυθμιση εξοδου amp!!!

 

Αν χρησιμοποιεις κ clean ηχους με καποιο εφε πχ. delay εχε απενεργοποιημενους και τους ενισχυτες ετσι ωστε να εχεις τη πραγματικη χροια του ενισχυτη σου κ μονο το εφε απ τη tonelab.

 

O περισσοτερος κοσμος στο εξωτερικο χρησιμοποιει τις tonelab μονο σε αυτοενισχυομενα και σε PA κ δυσκολα θα βρεις απαντησεις για τη χρηση της connect σε λαμπατο ενισχυτη..

 

Την εχω χρησιμοποιησει τη (SE βεβαια) με πολλους διαφορετικους λαμπατους και μη ενισχυτες κ με αυτο το τροπο συνδεσης επιτυγχανω να υπαρχει μια σχετικη ομοιογενεια στα presets μου, ανεξαρτητου τυπου ενισχυτη, παντα σε live  και εχω παιξει σε μερικους απ τους μεγαλυτερους χωρους στην Ελλαδα με αυτη εχοντας μαλιστα αντιληφθει και τα σνομπ βλεμματα ηχοληπτων-συνεργατων-κ λοιπων παρατρεχαμενων.....  παρολα αυτα ποτε δε με απογοητευσε και σταθηκε παραπανω απο αξια, εκτος απο την εντυπωση μου, οτι <<λασπωνει>> λιγο σε hi gain καταστασεις με αποτελεσμα να εχεις ενταση αλλα οχι ευκρινεια κ διαυγεια, αν με πιανεις.. :)

 

Μεσω της συνδεσης line  στο FX LOOP για γκαζια ισως να σου φανει οτι ξυνει λιγο αλλα στη μιξη κ σε περιβαλλον live θεωρω οτι ακουγεται οπως πρεπει.

 

Εδω μεσα υπαρχουν πολλοι που κατεχουν ακομα πιο εμπειρα τη συγκεκριμενη, κ βοηθηθικα πολυ απ αυτους,  ελπιζω να βοηθησα κ εγω εσενα...

Για οτιδηποτε περαιτερω εδω ειμαστε  ;)

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζοντας απο SE εκδοση, οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα προτεινω να τη συνδεσεις κανονικα στο input, με ρυθμιση amp. Εναλλακτικα στο FX LOOP μπορεις να δοκιμασεις εχοντας επιλεξει εξοδο line. Με αυτο το τροπο εγω πιστευω οτι θα εχεις λιγο καλυτερα κ πιο αληθινα γκαζια..

Παρολα αυτα με αρκετο ψαξιμο στις ρυθμισεις μεσω συνδεσης input δε θα θυσιασεις τη προενισχυση του ενισχυτη σου (που σαφως αξιζει), κ μεσω ενος present που θα εχεις ΤΕΛΕΙΩΣ καθαρο-αδειο απο εφε, pedals,amps κτλ θα εχεις ανα πασα στιγμη τον καθαρο ηχο του ενισχυτη σου σαν να επαιζες σκετα καρφι...

 

Λοιπον στη περιπτωση σου κατ εμε ειναι μια απο τις ελαχιστες φορες που παιζει ρολο το τι ειδους ρεπερτοριο-προγραμμα θες να παιξεις. Αν κατα κυριο λογο θες ψιλο hi gain φαση δοκιμασε κ στο fx loop. αν οχι κανονικα στο input, μe απενεργοποιημενες τις καμπινες ΤΕΛΕΙΩΣ και με ρυθμιση εξοδου amp!!!

 

Αν χρησιμοποιεις κ clean ηχους με καποιο εφε πχ. delay εχε απενεργοποιημενους και τους ενισχυτες ετσι ωστε να εχεις τη πραγματικη χροια του ενισχυτη σου κ μονο το εφε απ τη tonelab.

 

O περισσοτερος κοσμος στο εξωτερικο χρησιμοποιει τις tonelab μονο σε αυτοενισχυομενα και σε PA κ δυσκολα θα βρεις απαντησεις για τη χρηση της connect σε λαμπατο ενισχυτη..

 

Την εχω χρησιμοποιησει τη (SE βεβαια) με πολλους διαφορετικους λαμπατους και μη ενισχυτες κ με αυτο το τροπο συνδεσης επιτυγχανω να υπαρχει μια σχετικη ομοιογενεια στα presets μου, ανεξαρτητου τυπου ενισχυτη, παντα σε live  και εχω παιξει σε μερικους απ τους μεγαλυτερους χωρους στην Ελλαδα με αυτη εχοντας μαλιστα αντιληφθει και τα σνομπ βλεμματα ηχοληπτων-συνεργατων-κ λοιπων παρατρεχαμενων.....   παρολα αυτα ποτε δε με απογοητευσε και σταθηκε παραπανω απο αξια, εκτος απο την εντυπωση μου, οτι <<λασπωνει>> λιγο σε hi gain καταστασεις με αποτελεσμα να εχεις ενταση αλλα οχι ευκρινεια κ διαυγεια, αν με πιανεις.. :)

 

Μεσω της συνδεσης line  στο FX LOOP για γκαζια ισως να σου φανει οτι ξυνει λιγο αλλα στη μιξη κ σε περιβαλλον live θεωρω οτι ακουγεται οπως πρεπει.

 

Εδω μεσα υπαρχουν πολλοι που κατεχουν ακομα πιο εμπειρα τη συγκεκριμενη, κ βοηθηθικα πολυ απ αυτους,  ελπιζω να βοηθησα κ εγω εσενα...

Για οτιδηποτε περαιτερω εδω ειμαστε  ;)

 

To ρεπερτοριο είναι κυμαινόμενο..από Vai, al di meola, μεχρι ελληνικό rock και έντεχνο...γενικά όμως θέλω να πετύχω έναν ήχο κοντά σε αυτόν του Vai για σόλο, έναν ήχο rythm distortion, έναν καθαρό και έναν καθαρό με delay, βάθος, chorus....ανάλογα...κατάλαβες περίπου που κινούμαι..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα σολο ειναι ετσι κ αλλιως πολυ <<ζεστη>> και πιστευω οτι θα μεινεις ικανοποιημενος, ευκολα θα βρεις τις ρυθμισεις για να κανεις ηχους που να σου αρεσουν. Γενικα παιζοντας στο input θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα στα πλαισια και στο υφος που σε ενδιαφερει.

 

Οπως ομως εγραψα κ παραπανω.. αυτο που προς το παρον τουλαχιστον δε μπορω να πετυχω οπως θα ηθελα ειναι το distorted rythm που αναφερεις.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

. αν οχι κανονικα στο input, μe απενεργοποιημενες τις καμπινες ΤΕΛΕΙΩΣ και με ρυθμιση εξοδου amp!!!

 

 

 

 

 

 

συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτο........σε μενα με τον hot rod deluxe οταν απενεργοποιω τις καμπινες ακουγεται....αισχος....τζσιτζτκια σκετα....ετσι εχω παντα ενεργποιημενες τις καμπινες και ο ηχος ειναι super.Αυτο τωρα δεν ξερω τι σημαινει? μηπως οτι το ηχειο του deluxe ειναι πατατα? θα θελα να ακουσω καποιον ο οποιος εχει off τις καμπινες live να δω πως ακουγεται σε αλλον ενισχυτη........μπορει να κανω κατι λαθος εγω.Παντως στο fx loop οντως τα γκαζια ειναι πιο real ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι καθολου πατατα το μεγαφωνο του  deluxe...!!!!

Απλα πιστευω οτι ξεκινας να χτιζεις εναν ηχο εχοντας το προσανατολισμο του (ανευ καμπινας) απ την αρχη!!! Θελει πολυ προσοχη στο eq γιατι οπως λες παιζει να βγαλεις τρελλο τζιτζικι!!!

 

Αφιερωσε λιγο χρονο κ ξεκινα να ρυθμιζεις σε αρχικο σταδιο χωρις καμπινες και θα βγαλεις αποτελεσμα.

 

Μαζι με καμπινα μπορει οντως ο ηχος να ειναι πιο ισοροπημενος αλλα χανεσαι στη μιξη κ δεν εχεις την διαυγεια που χρειαζεσαι.

 

Μη νομιζεις κ εγω αργησα πολυ να προσαρμοστω στους ηχους χωρις καμπινα κ αυτο γιατι επαιρνα ενα ετοιμο preset κ απλα εκανα off τη καμπινα, κ τοτε σκαγαν τα τζιτζικια. Το μυστικο ειναι να φτιαχνεις απ την αρχη τους ηχους σου.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι καθολου πατατα το μεγαφωνο του  deluxe...!!!!

Απλα πιστευω οτι ξεκινας να χτιζεις εναν ηχο εχοντας το προσανατολισμο του (ανευ καμπινας) απ την αρχη!!! Θελει πολυ προσοχη στο eq γιατι οπως λες παιζει να βγαλεις τρελλο τζιτζικι!!!

 

Αφιερωσε λιγο χρονο κ ξεκινα να ρυθμιζεις σε αρχικο σταδιο χωρις καμπινες και θα βγαλεις αποτελεσμα.

 

Μαζι με καμπινα μπορει οντως ο ηχος να ειναι πιο ισοροπημενος αλλα χανεσαι στη μιξη κ δεν εχεις την διαυγεια που χρειαζεσαι.

 

Μη νομιζεις κ εγω αργησα πολυ να προσαρμοστω στους ηχους χωρις καμπινα κ αυτο γιατι επαιρνα ενα ετοιμο preset κ απλα εκανα off τη καμπινα, κ τοτε σκαγαν τα τζιτζικια. Το μυστικο ειναι να φτιαχνεις απ την αρχη τους ηχους σου.

 

μολις γινει καλα το χερι θα το δοκιμασω ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου