Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για RG370


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την παραπανω ibanez. http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg370dxbk.htm.

Αποφασισα λοιπον να ελλαξω μαγνητες. Δεν της εχω ξαναλλαξει και αποφασισα οτι ηρθε ο καιρος να αλλαξει λιγο ο ηχος της ;)

Επειδη δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικος οσον αφορα τον ηχο απο διαφορους μαγνητες θα ηθελα να ακουσω προτασεις για πληρες σετ μαγνητων. Παιζω κυριως rock-alternative αλλα ωρες ωρες και ενα σορο αλλα ειδη(τελευταια με την μπαντα μου βγαζουμε μεχρι και κομματια ska). Θελω δηλαδη να εχω και καλα καθαρα, και ενα γλυκο overdrive ηχο. Ακουω προτασεις.

Ευχαριστω εκ των προτερων ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συγκεκριμένη κιθάρα είναι πολύ μακριά από τα είδη που αναφέρεις, θα σου πρότεινα, αντί να δώσεις 200 ευρώ για μαγνήτες, να δώσεις τα ίδια λεφτά (ή και λιγότερα)για μια squier strat ή tele, που θα κάνει χίλιες φορές καλύτερα τη δουλειά που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας θα διαφωνήσω με τον kultura. Έχω την RG320FM (το παλιο μοντέλο οχι το dx) και πιστεύω πως είναι πολύ all round κιθάρα. Δεν είναι τόσο μεταλλάδικη όσο φένεται... Κοίτα εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις στο neck τον Hambucker From Hell της DiMarzio και στον bridge τον Air Zone της DiMarzio... Τώρα για τον μεσαίο μαγνήτη θα σου έλεγα να τον αφήσεις όπως είναι γιατί είναι αρκετά καλός για πιο vintage πράγματα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τις προτασεις σας. Κιθαρα δεν προκειται να αλλαξω τωρα. Μαζευω λεφτα για να παρω τα Χριστουγεννα που θα παω Αμερικη μαλλον. Θελω απλα να αλλαξω τον ηχο αυτης. Εε την εχω και μερικα χρονακια, τον βαρεθηκα πια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρότεινα να πουλήσεις την κιθάρα σου, αλλά να τη χρησιμοποιείς παράλληλα με μια άλλη...

 

Πάντως, αφού δεν σκοπεύεις να αγοράσεις κιθάρα, νομίζω ότι οι p-rails, αν είναι τόσο καλοί όσο υπόσχονται, θα σε καλύψουν μια χαρά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την παραπανω ibanez. http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg370dxbk.htm.

...Παιζω κυριως rock-alternative αλλα ωρες ωρες και ενα σορο αλλα ειδη(τελευταια με την μπαντα μου βγαζουμε μεχρι και κομματια ska). Θελω δηλαδη να εχω και καλα καθαρα, και ενα γλυκο overdrive ηχο.

 

οκ.

 

.. Κοίτα εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις στο neck τον Hambucker From Hell της DiMarzio και στον bridge τον Air Zone της DiMarzio... Τώρα για τον μεσαίο μαγνήτη θα σου έλεγα να τον αφήσεις όπως είναι γιατί είναι αρκετά καλός για πιο vintage πράγματα...

 

+1

 

νοτ οκ  :P

 

Τον μαμάκερ απ'την κόλαση τι θα τον κάνει; Για να έχει καλά καθαρά ή μήπως γλυκό overdrive?

 

 

 

 

Αφού ο φίλος δεν έχει εμπειρία, καλύτερα να πάει πρώτα σε μια στάνταρ all-around λύση που καλύπτει ΠΟΛΛΑ είδη και γούστα:

 

Neck: Seymour Duncan SH-2N Jazz

 

Middle: Seymour Duncan SSL-2 Vintage ή το SSL-1 Vintage staggered

 

Bridge: Seymour Duncan TB-4 JB Trembucker

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα βρε αστροχαζευτή σοβαρά να βάλουμε p-rails στην Ibanez ?

whatever.

Εγώ πάντως είμαι με τον κουλτουριάρη ............ στην πρώτη του τοποθέτηση  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα βρε αστροχαζευτή σοβαρά να βάλουμε p-rails στην Ibanez ?

whatever.

:)

Εγώ πάντως είμαι με τον κουλτουριάρη ............ στην πρώτη του τοποθέτηση  ;D

 

Μα κι εγώ μαζί του θα ήμουν αν ο φίλτατος kako δεν είχε ήδη απορρίψει το σενάριο αυτό.

 

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω το λόγο για τον οποίο θεωρείς οτι είναι παράλογος ο συνδιασμός...

Έπαιξα με παρόμοια Ibanez (με το τρέμολο σφηνωμένο) με p-rails και ακουγόταν πολύ όμορφα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου