Προς το περιεχόμενο

Ηχοαπορρόφηση στον χώρο μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χώρος μου είναι ο παρακάτω:

projectt.th.jpg

(Να σημειώσω πως κάτω απο τα τύμπανα έχω ένα χαλάκι και το ταβάνι και οι τοίχοι είναι γυμνοί)

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια/-ες οικονομική/-ες λύση/-εις για ηχοαπορρόφηση  ;D

Εγώ σκέφτηκα να τοποθετήσω κουρτίνες και ρικοφόν όπως παρακάτω:

project2.th.jpg

Θα έχω αποτέλεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ'ότι έχω καταλάβει, κουρτίνες και χοντρά χαλιά κάνουν σημαντική διαφορά, αλλά κυρίως στις μεσαιοπρίμες συχνότητες. Τα πιο σοβαρά προβλήματα είναι συνήθως στις μπάσες συχνότητες, και ο γενικός κανόνας είναι ότι όσο πιο κοντά σε τοίχο(υς) τόσο χειρότερα.

 

Απ'τα λίγα που έχω διαβάσει, αν έχεις καταλήξει σε ρικοφόν, πρέπει πρώτα να καλύψεις τα σημεία που σκάνε οι πρώτες αντανακλάσεις, ειδικά αυτές που επιστρέφουν απ'ευθείας πάνω σου ή στα μικρόφωνα. Δοκίμασε να καλύψεις πρώτα τους τοίχους στα σημεία ακριβώς αριστερά, δεξιά, μπροστά, πίσω απ'τα ντραμς και στο ταβάνι. Ή τουλάχιστον κουρτίνες αριστερά-δεξιά (όσο πιο βαριές γίνεται και με διπλάσιο-τριπλάσιο μήκος ώστε να κάνουν πτυχώσεις) και ρικοφόν μπρος-πίσω και πάνω. Πιστεύω ότι κομμάτια ενός τετραγωνικού μέτρου σε κάθε σημείο θα είναι αρκετά. Μη σου προτείνω και νέο λουκ για το γραφείο (πίτα στο ρικοφόν!!!  ;D )

Απο εκεί και πέρα, δες αν όντως άλλαξε ο ήχος προς το καλύτερο, τόσο με το αυτί όσο και στις ηχογραφήσεις, και πειραματίσου.

 

Σαν δεύτερο βήμα μπορείς να βάλεις καμιά μπασοπαγίδα στις γωνίες. Υπάρχουν έτοιμες στην αγορά ή αν έχεις όρεξη για μαστορέματα, ρίξε μια ματιά σ'αυτά τα links απ'τα "αγαπημένα μου".

http://www.petethomas.co.uk/home-studio-acoustics.html

http://www.runet.edu/~shelm/acoustics/bass-traps.html#Costs

http://basstraps.net/

 

Γενικά πιστεύω ότι το acoustic treatment θέλει μια άλφα μελέτη πρώτα. Δεν πας να γεμίσεις έτσι απλά ρικοφόν όλο το δωμάτιο... Πιστεύω θέλει ντεσιμπελόμετρο και μικρόφωνο, για να δεις τι ακριβώς παίζει. Αν μπορείς στείλε μου ένα καλό impulse response του δωματίου, να δω τι μπορώ να σου προτείνω.

Πάντως απ'τις διαστάσεις που έδωσες, ως προς το αριστερά-δεξιά και μπρος-πίσω, θα έχεις resonance στις νότες Β απ'την 2η οκτάβα και πάνω (περίπου 62Hz, 124Hz, 248Hz κτλ), ενώ για το ύψος βγαίνει κάπου στη G2 (98Hz, 186z, κτλ.) Πάντως οι κουρτίνες στο αριστερά-δεξιά μπορεί να βοηθήσουν λίγο. Btw, μήπως έκανες λάθος με το 1,75μ ύψος; γιατί μου φαίνεται ΠΟΛΥ χαμηλά! Το πόσο έντονο θα είναι το πρόβλημα, εξαρτάται από πολλά. Πχ. ακόμα και μετακίνηση όλου του σετ ένα μέτρο πέρα-δώθε μπορεί να κάνει αισθητή διαφορά.

 

Αν πάλι έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα σε κάποιες συχνότητες, και έχεις όρεξη για δουλειά, μπορείς να σκεφτείς και αυτές τις λύσεις: http://www.audioholics.com/education/acoustics-principles/helmholtz-resonant-absorber

Δεν ξέρω αν υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο, είναι ούτως ή άλλως φτιαγμένα να δουλεύουν σε 5-10Hz bandwidth.Είναι κατασκευές που είναι φτιαγμένος για πολύ "χειρουργική"  παρέμβαση, αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος πρώτα, ότι ξέρεις πού είναι το πρόβλημα σου!

 

Αυτά εν ολίγοις. Να ξεκαθαρίσω πάντως, ότι σε καμιά περίπτωση δεν σου δίνω "επαγγελματικές" συμβουλές και ότι δεν έχω φτιάξει τέτοιες κατασκευές. Αυτά είναι πράγματα που έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα, βιβλία ακουστικής.

Θέλω να treatάρω τον χώρο μου αλλά πιθανότατα θα μετακομίσω σύντομα οπότε δεν μπαίνω στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι έχω καταλάβει...

...οπότε δεν μπαίνω στον κόπο.

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την εκτενέστατη απάντηση σου. Να σου επισημάνω πως είμαι παντελώς άσχετος με το... άθλημα (ή την τέχνη, όπως θέλετε) και ορισμένα απο αυτά που είπες μου φάνηκαν... ακαταλαβίστικα. Βέβαια δεν στοχεύω σε "σοβαρές" ηχογραφήσεις ή οτιδήποτε άλλο που να απαιτεί μελέτη (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω), αλλά ακόμα και να στόχευα σε κάτι τέτοιο δεν το επιτρέπει ο χώρος, κυριώς λόγω διαστάσεων. Το ύψος του χώρου δυστυχώς δεν είναι λάθος, είναι 1,75μ. Ούτε όρθιος δεν μπορείς να σταθείς.

Θα δοκιμάσω σήμερα (μάλλον) τις κουρτίνες δεξιά και αριστερά και θα δω τι θα συμβεί, αν και δεν προβλέπω κάποια σημαντική διαφορά. Σε ξανα ευχαριστώ για την απάντηση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την εκτενέστατη απάντηση σου. Να σου επισημάνω πως είμαι παντελώς άσχετος με το... άθλημα (ή την τέχνη, όπως θέλετε) και ορισμένα απο αυτά που είπες μου φάνηκαν... ακαταλαβίστικα. Βέβαια δεν στοχεύω σε "σοβαρές" ηχογραφήσεις ή οτιδήποτε άλλο που να απαιτεί μελέτη (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω), αλλά ακόμα και να στόχευα σε κάτι τέτοιο δεν το επιτρέπει ο χώρος, κυριώς λόγω διαστάσεων. Το ύψος του χώρου δυστυχώς δεν είναι λάθος, είναι 1,75μ. Ούτε όρθιος δεν μπορείς να σταθείς.

Θα δοκιμάσω σήμερα (μάλλον) τις κουρτίνες δεξιά και αριστερά και θα δω τι θα συμβεί, αν και δεν προβλέπω κάποια σημαντική διαφορά. Σε ξανα ευχαριστώ για την απάντηση  ;D

 

ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Μην νομίζεις ότι κι'εγώ είμαι κανένας "υπερ-σχετικός" ή επαγγελματίας...

Δοκίμασε με τις κουρτίνες και -αν μπορείς- ένα χοντρό χαλί, και αν δεν δεις ιδιαίτερη διαφορά, δοκίμασε και με λίγα κομμάτια ρικοφόν στα σημεία που σου πρότεινα. Ίσως και άλλα μέλη να μπορούν να προτείνουν ιδέες για το που να μπει ρικοφόν. Η δικιά μου πρόταση είχε το νόημα, ότι αν έχεις περιορισμένη ποσότητα πρέπει πρώτα να καλύψεις τα σημεία που ανέφερα στο προηγούμενο post. Αν μπορείς να αγοράσεις λίγο ακόμα, πιθανότατα θα πετύχεις κάτι καλύτερο.

Το ρικοφόν το έχω βρει σχεδόν 15 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, με 5 εκατοστά πάχος. Το αναφέρω απλά γιατί νόμιζα ότι γενικά ήταν φθηνό, σε περίπτωση που έχεις την ίδια εντύπωση.

 

Κατά τ'άλλα, "ζυγίζεις" την κατάσταση, και ανάλογα με τις απαιτήσεις, αποφασίζεις. Εξαρτάται τι είσαι έτοιμος να ξοδέψεις τόσο σε χρόνο όσο και χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον θα ακολουθήσω το παρακάτω σχέδιο με ρικοφόν και κουρτίνα:

project2jyx.th.jpg

Όσο για το ταβάνι μάλλον θα καλύψω με ρικοφόν μόνο το εμβαδό ακριβώς πάνω απο το σετ όπως προανέφερε ο infectme247 γιατί είναι που είναι (υπερ-)χαμηλοτάβανο...   

Ευχαριστώ για το link chembeast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ λίγα λεφτά και πολύ όρεξη μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά, δες στο παρακάτω link μια ωραία ιδέα

 

http://www.johnlsayers.com/phpBB2/viewtopic.php?f=10&t=12321

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ λίγα λεφτά και πολύ όρεξη μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά, δες στο παρακάτω link μια ωραία ιδέα

 

http://www.johnlsayers.com/phpBB2/viewtopic.php?f=10&t=12321

 

Πολύ ενδιαφέρον και δεν φαίνεται ιδιαίτερα απαιτητικό ούτε σε χρήματα αλλά ούτε και σε χρόνο/εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον και δεν φαίνεται ιδιαίτερα απαιτητικό ούτε σε χρήματα αλλά ούτε και σε χρόνο/εργασία.

 

Ακριβώς. Για τις μπασοπαγίδες στις γωνίες ένα φύλλο πετροβάμβακα 5εκατ. σου δίνει 8 "τριγωνάκια" δηλαδή για 2 γωνίες θα χρειαστείς περίπου 8 φύλλα πετροβάμβακα. Οπότε με δυο πακέτα (το καθένα περιέχει 10) είσαι οκ! Φρόντισε να πάρεις χαμηλής πυκνότητας (40 ή 50), κοστίζουν περίπου 20 ευρώ το πακέτο και κόβονται πανεύκολα με ένα μεγάλο κοπίδι.

 

Τα αποτελέσματα που θα έχεις θα είναι εντυπωσιακά!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ύψος του χώρου δυστυχώς δεν είναι λάθος, είναι 1,75μ. Ούτε όρθιος δεν μπορείς να σταθείς.

 

Δε σε τρελαίνουν οι ανακλάσεις από τα πιατίνια σε τόσο χαμηλό δωμάτιο;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου