Προς το περιεχόμενο

Ηχοαπορρόφηση στον χώρο μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε σε τρελαίνουν οι ανακλάσεις από τα πιατίνια σε τόσο χαμηλό δωμάτιο;

 

Παίζω μόνο με ακουστικά. Αλλιώς φυσικά και δεν γίνεται. Ειδικά αμα βάλω και china γίνεται χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεςι κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου να κάνεις για το ταβάνι; Μου φαίνεται καλή ιδέα να δοκιμάσεις να βάλεις κάποιο πάνελ απορρόφησης (ή 2-3) σε γωνία(ες) από πάνω από το σετ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεςι κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου να κάνεις για το ταβάνι; Μου φαίνεται καλή ιδέα να δοκιμάσεις να βάλεις κάποιο πάνελ απορρόφησης (ή 2-3) σε γωνία(ες) από πάνω από το σετ.

 

Όπως είπα και πριν σκέφτομαι να βάλω ρικοφόν ακριβώς απο πάνω απο την εκτάση που καταλαμβάνει το σετ. Όταν λες πάνελ απορρόφησης εννοείς σαν και αυτό που ανέφερε πριν ο fleamail, σωστα? Όταν λες σε γωνία εννοείς σε γωνίες του τοίχου, ή πάνελς που να έχουν κλίση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν σκέφτομαι να βάλω ρικοφόν ακριβώς απο πάνω απο την εκτάση που καταλαμβάνει το σετ. Όταν λες πάνελ απορρόφησης εννοείς σαν και αυτό που ανέφερε πριν ο fleamail, σωστα? Όταν λες σε γωνία εννοείς σε γωνίες του τοίχου, ή πάνελς που να έχουν κλίση?

 

Α συγνώμη μου ξέφυγε το σημείο εκείνο που το ανέφερες. Ναι, εννοώ σαν αυτό που είπε ο fleamail. Πάνελς που να έχουν κλίση, κατά προτίμηση στερεωμένα με τέτοιο τρόπο που να μπορείς να τους δώσεις οποιαδήποτε κλίση και προσανατολισμό (ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις να δεις πως βολεύει καλύτερα και δεδομένου ότι μπορεί να θες να αλλάξεις αργότερα διαρύθμιση στα τύμπανα και να προσθέσεις/αφαιρέσεις πιατίνια) και να μπορείς άνετα να τα βγάλεις και να τα ξαναβάλεις (μιας και ο χώρος είναι περιορισμένος).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α συγνώμη μου ξέφυγε το σημείο εκείνο που το ανέφερες. Ναι, εννοώ σαν αυτό που είπε ο fleamail. Πάνελς που να έχουν κλίση, κατά προτίμηση στερεωμένα με τέτοιο τρόπο που να μπορείς να τους δώσεις οποιαδήποτε κλίση και προσανατολισμό (ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις να δεις πως βολεύει καλύτερα και δεδομένου ότι μπορεί να θες να αλλάξεις αργότερα διαρύθμιση στα τύμπανα και να προσθέσεις/αφαιρέσεις πιατίνια) και να μπορείς άνετα να τα βγάλεις και να τα ξαναβάλεις (μιας και ο χώρος είναι περιορισμένος).

 

Μ' αρέσει η ιδέα σου αλλά η αλήθεια είναι πως δεν τα πάω και τόσο καλά στα μαστορέματα, δεν "πιάνουν τα χέρια μου" ιδιαίτερα  ;D

Και δεν ξέρω πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί η ιδέα σου για ελεύθερη κίνηση των πάνελς, ειδικά απο τη στιγμή που ο τοίχος σε ορισμένες πλευρές δεν διαπερνάται ούτε απο το τρυπάνι  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ενα swivel head (δεν μου έρχεται στα greek τώρα  ;D). Άμα το βρω στο νετ θα το ποστάρω αργότερα, stay tuned  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ καλή τιμή για τετραγωνικό μέτρο, πράγματι, αν και λέει ότι δεν καλύπτεται το συγκεκριμένο προϊόν από την πολιτική του καταστήματος για πάγια έξοδα αποστολής, λόγω διαστάσεων...

Πάντως όσο και να βγαίνουν τα μεταφορικά σίγουρα θα συμφέρει, ειδικά αν χρειάζεσαι πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το ψιλο-offtopic, αλλά βλέποντας ξανά τις φωτό στο προηγούμενο link του fleamail (http://www.johnlsayers.com/phpBB2/viewtopic.php?f=10&t=12321) μου κάνει εντύπωση γιατί όλοι βάζουν τις μπασοπαγίδες και τα πάνελ κολλητά στον τοίχο. Τι εννοώ... Έχω διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι πού, δυστυχώς), ότι προτείνεται τα πάνελ να μην είναι κολλητά με τον τοίχο, να έχουν μια μικρή απόσταση 10-20 εκατοστών. Παρ'όλο που δεν δινόταν κάποια εξήγηση γιατί να γίνει έτσι, κατέληξα ότι αυτό έχει νόημα μόνο όταν το πάνελ είναι ανοιχτό και από πίσω ώστε να "δουλεύει" και απ'τις δυο μεριές, (έχω δει σε φώτος ότι κάποιοι τα φτιάχνουν έτσι)

 

Δεν έχω δει να αναφέρεται κάτι αντίστοιχο για μπασοπαγίδες, αλλά αν αφήναμε ένα μικρό κενό με την γωνία του τοίχου, δεν θα τριπλασιάζαμε ουσιαστικά την απορροφητική επιφάνεια της μπασοπαγίδας; Δεν λέω φυσικά ότι θα τριπλασιαζόταν η απορρόφηση, αλλά δεν θα είχαμε -έστω και λίγο- καλύτερη απόδοση λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας; Δεν πάει στράφι τόση ωφέλιμη επιφάνεια -η οποία δεν έρχεται καν σε επαφή με τον αέρα- αφού είναι χωμένη κολλητά με τον τοίχο? (επαναλαμβάνω ότι δεν εννοώ να απομακρυνθεί πολύ, μιλάω για μικρό κενό όπως ανέφερα και παραπάνω...)

 

Γνωρίζετε / έχετε ακούσει κάτι σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ενα swivel head (δεν μου έρχεται στα greek τώρα  ;D). Άμα το βρω στο νετ θα το ποστάρω αργότερα, stay tuned  :)

 

Κάτι βρήκα:

 

cm1750s.jpg

 

Στερεώνεις τη βάση στο ταβάνι και βιδώνεις το πάνελ με πεταλούδα (για να μπορείς να βιδώνεις/ξεβιδώνεις με το χέρι). Ο άξονας μπορεί και παίρνει διάφορες θέσεις σε σχέση με τη βάση, λογικά εσύ θα θες κάτι με πιο μακρύ άξονα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου