Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με cpu στο nuendo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και πάλι

καταρχάς νομίζω ότι ανοίγω καινούργιο θέμα .σορρυ αν κάνω λάθος

Λοιπόν .........έχω ανοίξει ένα project στο nuendo στο οποίο έχω ανοίξει καμιά δεκαριά κανάλια........

στο play back  έχω πολλά προβλήματα με χρατσ χρουτσ, σταματήματα, κλπ

πάω στο cpu από vst performance και το βλέπω πολύ ψηλά

πως το διορθώνω αυτό? νομίζω ότι τα χρατσ χροθτσ από εκεί προερχονται........

καμια ιδέα ευχαριστώ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μας δίνεις αρκετά στοιχεία.

Γράψε:

 

α) Λειτουργικό Σύστημα

β) Έκδοση Προγράμματος

γ) Ποια κάρτα ήχου χρησιμοποιείς

δ) Αν έχεις τους δικούς της drivers ή άλλους

ε) Αν την έχεις να λειτουργεί σε ASIO mode

στ) Ποια plugins έχεις ενεργά την ώρα που συμβαίνει αυτό

ζ) Τι επεξεργαστή και πόση μνήμη έχει ο υπολογιστής σου

 

Έτσι, θα μπορούμε να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ο eye protocol έχει απόλυτο δίκιο. Όλα αυτά είναι πολύ σχετικά...

Εννοείται ότι αν και τα δέκα αυτά tracks που λες είναι midi, φορτωμένα το καθένα και με ένα vst instrument και ο υπολογιστής είναι π.χ P4 στα 2.4 με 512 mbRAM, το cpu θα βαρέσει κόκκινο... Αν δε κάποια από τα vst i  είναι και "πολλά κιλά" (βλ. omnisphere, bfd, stylus rmx κ.λ.π) τότε πάλι καλά που ξεκινάει και παίζει μετά το play...

H αύξηση του buffer size φυσικά θα βελτιώσει την κατάσταση αλλά θα αυξηθεί και το latency στο midi recording.

Αν μας πεις τί audio interface και τί midi interface χρησιμοποιείς μπορούμε να δώσουμε πιο ευκολα κάποιες βοήθειες

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...υπολογιστής είναι π.χ P4 στα 2.4 με 512 mbRAM...

 

Προσωπικα εχω βγαλει παραγωγες με 40 και 50 καναλια σε τετοιο υπολογιστη πριν 5-6χρονια...

...πάω στο cpu από vst performance και το βλέπω πολύ ψηλά

πως το διορθώνω αυτό? νομίζω ότι τα χρατσ χροθτσ από εκεί προερχονται........

καμια ιδέα ευχαριστώ.........

 

2 πιθανα προβληματα βλεπω..

 

το ενα ειναι οπως το ειπε ο φιλτατος οσον αφορα το buffer.. δοκιμασε να το ανεβασεις μπας και μειωθει η εξαφανιστει το φαινομενο...

 

και το δευτερο εχει να κανει με τα plug ins.. μερικα σκαλωνουν (ειδικα καποιες σπασμενες εκδοσεις των waves) και σου γονατιζουν την cpu. Για να δεις αν ειναι καποιο σκαλωμενο plug in που δημιουγει αυτο το προβλημα πατα το F12 ωστε να βλεπεις συνεχομενα το performance του cpu και στην συνεχεια αρχισε να βαζεις σε bypass ενα ενα τα plug ins ξεκινοντας απο τα vst-i's. εαν καποια στιγμη πεσει αποτομα το cpu τοτε προφανος θα εχεις καποιο κολλημενο plug in

 

10 καναλια ειναι, δεν θα σου παρει πολυ να τα check-αρεις...

 

Ελπιζω να βοηθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπέρα και πάλι

 

λοιπόν..........................

δουλεύω σε ένα λαπτοπ λενοβο τ61 με Intel Core 2 Duo T8300 2.4GHz Dual Core  και 3 G μνήμη

Η κάρτα μου είναι η emu0202............έχει τους δικούς της drivers και τη λειτουργώ σε asio mode.........

Τα μόνα midi που δουλεύω είναι είναι τα vst μου. δεν έχω midi controller μιας και η κάρτα μου δεν διαθέτει Ι/Ο μιντι

Σκοπεύω όμως να αγοράσω ένα ξεχωριστώ midi interface

Για το συγκεκριμένο project που σας έγραψα το δουλεύω σε nuendo 3 kai  έχω δέκα κανάλια ανοιχτά

τα δύο είναι midi me addictives kai groove agent αντίστοιχα

τα υπόλοιπα είναι audio...............

Τα έχω βέβαια παραφορτώσει με εφε και δεν ξέρω μήπως αυτό δημιουργεί το πρόβλημα

Οσον αφορά το buffer size δεν έχω ιδέα από που το αλλάζουν

Please αν ξέρει κάποιος ας πει

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω βγαλει παραγωγες με 40 και 50 καναλια σε τετοιο υπολογιστη πριν 5-6χρονια...

 

Μάλλον αναφέρεσαι σε audio κανάλια και με λίγα plugs στο καθένα, οπότε η σύγκριση δεν πολυστέκει.

 

Ενιγουεϊ στο συγκεκριμένο θέμα το πρόβλημα παίζει να είναι εδώ

Τα έχω βέβαια παραφορτώσει με εφε και δεν ξέρω μήπως αυτό δημιουργεί το πρόβλημα

Αφού γράψεις και πλέον βρίσκεσαι στο στάδιο της μίξης, αύξησε το buffer και κάνε freeze τα κανάλια. Θα είναι σαν να έχεις audio απελευθερώνοντας έτσι αρκετούς πόρους.

 

 

Βέβαια παίζει να είναι και κανά πολύ απαιτητικό plug, ή κάποιο προβληματικό ή και 1.000.000 άλλοι λόγοι, αλλά για αρχή κάνε τα 2 που σου έγραψα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά το buffer size δεν έχω ιδέα από που το αλλάζουν

Please αν ξέρει κάποιος ας πει

 

Στη πάνω αριστερά μεριά του Nuendo έχει επιλογές.

Μπαίνεις στο "Devices" και επιλέγεις την υποκατηγορία "Device Setup".

Στο παράθυρο που θα ανοίξει υπάρχει η επιλογή "Control Panel", την επιλέγεις και ανοίγει ξεχωριστό παράθυρο όπου σου δίνετε η δυνατότητα να αυξήσεις ή να μειώσεις το buffer size.

 

Ανάλογα την έκδοση του Nuendo ή το λειτουργικό του υπολογιστή, ίσως να υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές στις επιλογές που ανέφερα.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40-50 midi και φορτωμένα με εφε, δίχως freeze και να τρέχουν όλα μαζί, απλώς δε γίνεται ούτε με σημερινούς υπολογιστές.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου