Προς το περιεχόμενο

Παίζοντας οτιδήποτε άλλο εκτός από πιάνο σε βαρυκεντρισμένα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Τους τελευταίους μήνες είμαι στη διαδικασία αγοράς synth-workstation.. Έχω ψάξει κι έχω καταλήξει στο korg m50 αλλά το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Μου αρέσει να παίζω κυρίως πιάνο, οπότε σκεφτόμουν να αγοράσω το 88άρι. Αναρωτιέμαι όμως.. Θα είναι δυνατόν να παίξω οποιοδήποτε άλλο ήχο σε βαρυκεντρισμένα?? Pads και synth leads πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά όσον αφορά κιθάρες, ντραμς, πνευστά κλπ?

Επίσης κάπου άκουσα την ιδέα των 2 keyboards.. Δλδ ένα 61 με μη βαρυκεντρισμένα κ ένα stage piano πχ το yamaha p85 (που πλέον έχει 640€ στο thomman ;) ) οπότε έρχεται περίπου στα ίδια χρήματα. Αλλά αυτή η λύση δεν με βολεύει από άποψη χώρου όντας φοιτητής σε μια απλή γκαρσονιέρα!

 

Ποια η γνώμη σας?? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάπου άκουσα την ιδέα των 2 keyboards.. Δλδ ένα 61 με μη βαρυκεντρισμένα κ ένα stage piano πχ το yamaha p85 (που πλέον έχει 640€ στο thomman ;) ) οπότε έρχεται περίπου στα ίδια χρήματα. Αλλά αυτή η λύση δεν με βολεύει από άποψη χώρου όντας φοιτητής σε μια απλή γκαρσονιέρα!

 

Ποια η γνώμη σας?? Ευχαριστώ!

 

H γενια των 700 Ευρω... ;D ;D ;D ;D ;D

(αστειακι) σορι για το οφ τοπικ.. ;D ;D ;D

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Τους τελευταίους μήνες είμαι στη διαδικασία αγοράς synth-workstation.. Έχω ψάξει κι έχω καταλήξει στο korg m50 αλλά το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Μου αρέσει να παίζω κυρίως πιάνο, οπότε σκεφτόμουν να αγοράσω το 88άρι. Αναρωτιέμαι όμως.. Θα είναι δυνατόν να παίξω οποιοδήποτε άλλο ήχο σε βαρυκεντρισμένα?? Pads και synth leads πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά όσον αφορά κιθάρες, ντραμς, πνευστά κλπ?

Επίσης κάπου άκουσα την ιδέα των 2 keyboards.. Δλδ ένα 61 με μη βαρυκεντρισμένα κ ένα stage piano πχ το yamaha p85 (που πλέον έχει 640€ στο thomman ;) ) οπότε έρχεται περίπου στα ίδια χρήματα. Αλλά αυτή η λύση δεν με βολεύει από άποψη χώρου όντας φοιτητής σε μια απλή γκαρσονιέρα!

 

Ποια η γνώμη σας?? Ευχαριστώ!

 

Είναι σίγουρα δύσκολο για τον οποιονδήποτε να παίξει όλα τα είδη ήχων σε ένα βαρυκεντρισμένο κλαβιέ. Εκτός από κιθάρες κλπ που ανέφερες, σκέψου και τα organs, έγχορδα, synth leads και τόσους άλλους ήχους. Εγώ προσωπικά δεν θα το τολμούσα. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο προπονημένα είναι τα δάκτυλά σου. Φαντάζομαι ότι για να προτιμάς βαρυκεντρισμένο κλαβιέ έχεις σπουδές πιάνου.

 

Πάντως είναι θέμα εξάσκησης (π.χ. ο Rudess έχω δει ότι πάντα παίζει σε 88άρια keyboards). Αν νομίζεις ότι μπορείς να παίξεις όλους τους ήχους σε βαρυκεντρισμένο πληκτολόγιο, θεωρώ ότι είναι προτιμότερο/πρακτικότερο να έχεις ένα keyboard παρά δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μέχρι τώρα συνηθίσει το βαρυκεντρισμένο , και έχεις χτίσει μια τεχνική πάνω σε αυτό , προτίμησε το.Είναι πού έχει μάθει κανείς.Εγώ σε βαριά πλήκτρα και παίζω καλύτερα και το ευχαριστιέμαι περισσότερο , γιατί έκανα πιάνο.

Βέβαια η λύση των δύο είναι η καλύτερη , άμα μπορείς να το ρυθμίσεις οικονομικά.

Κυρίως γιατί άμα θελήσεις να παίξεις σε κάποια μπάντα το 88άρι πώς θα το κουβαλάς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ένα 61 με μη βαρυκεντρισμένα κ ένα stage piano πχ το yamaha p85 (που πλέον έχει 640€ στο thomman ;) ) οπότε έρχεται περίπου στα ίδια χρήματα. Αλλά αυτή η λύση δεν με βολεύει από άποψη χώρου όντας φοιτητής σε μια απλή γκαρσονιέρα!

 

Τυχαίνει να έχω ακριβώς αυτό το setup (Μ50 και P-85)  8) και μπορώ να σου πω ότι παρόλο που δεν έχω πρόβλημα να παίζω και organs και drums με τα βαρυκεντρισμένα, συνεχώς μπαίνω στον πειρασμό και τα παίζω απο το Μ50! Είναι απλούστερο όσο να ναι. Απο κει και πέρα είναι και θέμα συνήθειας.

 

Μην νομίζεις ότι ο χώρος που θα σου πιάσει το Ρ-85 παραπάνω θα είναι τπτ υπερβολικό. Έτσι κ αλλιώς μια βάση θα πάρεις, το αν θα είναι διπλή για να κάτσει πάνω το M50 δεν είναι πρόβλημα. Και οι 30 πόντοι περίπου παραπάνω στο μήκος του Ρ85 δεν νομίζω να σε ξεβολέψουν (και εγώ φοιτητής είμαι και τα έχω στριμώξει στα 32 τετραγωνικά  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και για χρόνια χρησιμοποιούσα ένα ηλεκτρικό πιάνο stage για πιάνο κλπ και ένα 61 πλήκτρων για hammonds και τύμπανα κλπ. Ωστόσο αυτό που μου έλειπε από το πιάνο ήταν κυρίως τα after touch, τα modulations και το pitch. Κατέληξα στο Yamaha S90 που είναι πιάνο με όλα αυτά σε ένα (βελτίωσα και τεχνική... ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 2 χρόνια τώρα παίζω σε ένα ημιβαρυκεντρισμένο m-audio axiom 61.... Χρήματα για ωδείο δεν υπήρχαν οπότε μελετούσα μόνος μου! Οκ τα δάχτυλά μου δεν έχουν δυναμώσει τόσο όσο αν έκανα κανονικό πιάνο αλλά βρίσκονται σε αρκετά καλό επίπεδο! Δοκίμασα να παίξω σε σοβαρά ηλεκτρικά και κλασσικά πιάνα και μπορώ να πω ότι μου κάθησαν πάρα πολύ καλά στα δάχτυλα! By the way από Σεπτέμβρη θα αρχίσω κανονικά ωδείο..  ;D

Βέβαια, όπως αναφέρθηκε, αν πάρω το m50-88 δεν θα μπορώ να το μεταφέρω σε περίπτωση κάποιου live.. Όχι ότι έχω τέτοιο πρόβλημα τώρα, αλλά πρόσφατα γνώρισα κάποια παιδιά και έχουμε ξεκινήσει να μαθαίνουμε τραγούδια, οπότε στο μέλλον ίσως χρειαστεί!  ;)

Όταν είχα δοκιμάσει το m50-61 στο bon studio αρχικά απογοητεύτηκα από τα πλήκτρα του λόγω αυτής της ψευτοπλαστικής αίσθησης που έχουν και μάλλον θα έχετε ακούσει σε διάφορα forum..! Ωστόσο μπορούσα να παίξω άνετα κ πολύ εκφραστικά όλους τους ήχους! Ακόμα και στο πιάνο μπορούσα να αποδόσω τις δυναμικές πολύ καλύτερα απ'ότι στο maudio! Τώρα για το aftertouch.. Μου πήρε 2 χρόνια για να καταλάβω ότι το ταπεινό μου maudio είχε τέτοια δυνατότητα! Δεν είναι στις προτεραιότητες μου, γι'αυτό εξάλλου και κοιτάζω ακόμα το m50!

Επίσης δεν ξέρω αν το έχετε δει αλλά βρήκα το m50-61 καινούργιο στα 924€ (899 + 25 μεταφορικά)  ;D ;D

 

http://www.rockpalace.com/en/product/Korg-M50-61-Synth-Workstation

 

Οπότε η λύση των 2 πλήκτρων, m50-61 και P85, έρχεται περίπου στα 1600, όσο και το m50-88, με το πλεονέκτημα της 'φορητότητας' και το μειονέκτημα του χώρου.. Α, και το μειονέκτημα ότι θα πρέπει να διαλέξω πιο θα πάρω πρώτο...... ::)

 

Ερώτηση! Στην περίπτωση των 2 υποθέτω είναι δυνατόν να ελέγξω τους ήχους του m50 με το P85 μέσω midi καλωδίου ε...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου