Προς το περιεχόμενο

POG2: καινουργιο πεταλακι απο την Electro-Harmonix


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστέυω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι με μια midi kιθάρα, δεν έχεις ανάγκη από κανένα τέτοιου είδους πετάλι.

 

Χμμμ... και ναι και όχι.

 

Το ΣΚ κουβάλησα το GR-20 (+ την κιθάρα με το midi), πρακτικά για 2 κομμάτια μόνο στο live. Θα προτιμούσα χίλιες φορές να μπορώ να βγάλω τον ήχο που ήθελα με το πολυεφφέ μου (ή με ένα έξτρα πεταλάκι).

 

Η παράμετρος "guitar synth σε live" είναι πολύ σοβαρή για να αγνοηθεί. Γενικά οι δυναμικές και η φιλοσοφία του παιξίματος είναι πολύ διαφορετικές και ο τρόπος που αντιδρά το synth ειδικά στις πολυφωνίες, απαιτεί άλλη αντιμετώπιση απ'ότι ένα πετάλι όπως το POG.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η παράμετρος "guitar synth σε live" είναι πολύ σοβαρή για να αγνοηθεί. Γενικά οι δυναμικές και η φιλοσοφία του παιξίματος είναι πολύ διαφορετικές και ο τρόπος που αντιδρά το synth ειδικά στις πολυφωνίες, απαιτεί άλλη αντιμετώπιση απ'ότι ένα πετάλι όπως το POG.

Συμφωνούμε...το live είναι μια παράμετρος που δεν περνάει καν από το μυαλό μου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά, εμένα δε μ' αρεσει παντως ;D

Kαι επανα-flam-άρω οτι τετοιους ηχους βγαζουν οι ψηφιακες πεταλιέρες που τυγχανουν σνομπισμού :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορούμε να κρατάμε κατά νου ότι μπορείς να το ρυθμίσεις και ήπια. Δεν χρειάζεται να ακούγεται έτσι. Μπορεί ίσα-ίσα να βγαίνουν οι οκτάβες (η πάνω ή/και η κάτω) και να ακούγεται σχεδόν φυσικός ο ήχος αλλά πολύ πιο πλούσιος. (Εχω ένα POG αλλά δεν το έχω "εξαντλήσει"). Bends και γρήγορα περάσματα συντελούν στο να "βγεί" η συνθεσαιζερίλα. Σε αργά αρπίσματα περνάνε πιο εύκολα απαρατήρητες οι έξτρα οκτάβες αλλά "γεμίζει" ο ήχος. Ενδιαφέρουσα η πάνω οκτάβα με phaser.

 

Επίσης.... δεν είναι ένα εφφέ για αποκλειστική χρήση με κιθάρα παιγμένη με τον συμβατικό τρόπο. Π.χ. ακούγεται πολυ ωραία με ebow. (Επίσης -μόνο οκτάβα πάνω- με ebow σε μπάσο). Θέλω να δοκιμάσω επίσης τι κάνει ΜΕΤΑ από το delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και για funk λεει πολυ αυτο το πεταλι. σαν special effect σε σολος, ειδικα αν συνδυαστει με καποιο synth pedal. παλια χρησιμοποιουσα δυο απλα boss πεταλια octave & synth 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που βρηκαμε μπασσιστα κ το oct3 μου ειναι περιτο λεω να το χτυπησω για να κανω psycho synth ηχους μαζι με wah k τετοια καψιματα!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα, μιας και αγόρασα το Pog2...!

Ενα απίστευτο πολυμηχάνημα, κάτι πολύ περισσότερο απο octaver. Έχει φυσικά την δυνατότητα να κατέβει 2 οκτάβες κάτω και να ανέβει 2 πάνω, αλλά έχει και Low Pass Filter, attack, ρυθμιζόμενο Q, Detune ΚΑΙ την χρησιμότατη λειτουργία της αποθήκευσης 8 preset!

Με αυτά τα εφέ λοιπόν (εκτός του στάνταρ octaver) μπορείς να φτιάξεις synth like ήχους και κυρίως organ ήχους!!! Το Q έχει 4 levels και αυτό μαζί με άλλα effects είναι ρυθμιζόμενα στα αν θα επιρεάζουν και το καθαρό σήμα εκτός απο αυτό που πάει στις οκτάβες.

Καθώς το rotary (boss rt20) είναι πάντα ανάμεσα στα πετάλια μου, ο συνδιασμός των organ ήχων με το rotary είναι εκπληκτικός...!

 

ένα αρκετά καλό video απο youtube:

 

 

Παράπλευρο θέμα, το αγόρασα απο το playback σε πολύ καλύτερη τιμή απο τον "γερμανό" που συνήθως αποτελεί σημείο αναφοράς. Επίσης, είχα παραγγείλει και ένα πακέτο των 10 set χορδών και κάνανε λάθος και μου στείλανε 1 σετ...!! Έστειλα mail άμεσα και το σωστό πακέτο είχε έρθει μέσα σε 22 ΩΡΕΣ απο την ώρα αποστολής του mail μου.....!!! φυσικά με τις απαραίτητες συγγνώμες εκ μέρους τους..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά φίλε Frunobulax!!! :) Καλόπαιχτο!!! Πω πω φαντάζομαι οτι θα σπάει κόκκαλα το πετάλι είναι τρομερό!!  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου