Προς το περιεχόμενο

Split σε Μ3...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας εχω ζαλισει το τελευταιο καιρο με τα "προσωπικα μου",αλλα τι να κανω,ψαχνω πριν παω στο καταστημα και αφησω τα λεφτα μου για να αγορασω ενα οργανο!

Θελω να μαθω κατι...

Το M3 εχει λειτουργια split,οπως τα arrangres?

Δηλαδη να μπορω να εχω δυο ξεχωριστους ηχους στο κλαβιε (μισο και μισο,οχι combi)

και οποτε θελω να αλλαζω τον ηχο στο δεξι,πχ παιζω μπασο κιθαρα και αλλαζω τον ηχο στο δεξι και παιζω μπασο στο αριστερο και μια σολιστικη φωνη στο δεξι!Πιστευω να γινομαι κατανοητος...

 

Οσοι γνωριζουν ας μου πουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να φτιάξεις splits αλλά θα είναι σε cobi.

 

Έχει άπειρες θέσεις για user cobi να φτιάξεις ότι θέλεις εσύ με ότι όργανα θες από presets αλλά και από samples. Μπορείς πχ να σαμπλάρεις farfisa M1 και να την παίζεις στο δεξί με μπάσο από το Triton στο αριστερό χέρι.

 

Ότι split θα κάνεις όμως θα είναι σε cobi τα prog  είναι πάντα αυτούσιοι οι ήχοι, τι σε ενοχλεί το cobi?

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το COMBI (KORG) όπως PERFORMANCE ή LIVE (ROLAND) είναι λειτουργία που σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς πάνω από έναν ήχο (8 - 16 ή ανάλογα) στο κλαβιέ και σε διάφορες ζώνες {LAYERS ή SPLITS} (2 - 16 ή ανάλογα). Όλα αυτά ταυτόχρονα. Όπως καταλαβαίνεις αυτή η λειτουργία χρησιμοποιεί ή αξιοποιεί αν θες την πολυχρωματικότητα (multitimbrality) του οργάνου.

 

Edit.

Αν και σχετικό, το split είναι κάτι το οποίο μπορείς να το κάνεις σε COMBI ή PERFORMANCE MODE.

Όσο για τα Arrangers είναι συνεχώς σε Combi - Performance Mode, εάν αυτό σε απασχολούσε μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο τροπος ειναι ανετος στο live?Οι εναλλαγες στους ηχους στα combi γινετε και μεσω των rad που εχει το M3 κατω απο την οθονη η ειναι πιο ζορικο...Γιατι με ενδιαφερει η διευκολυνση σε αυτο τον τομεα,επειδη ειμαι μονος σαν πληκτρας και σαν ακκορντας στο γκρουπ και ψρειαζονται οι γρηγορες εναλλαγες ηχων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Οποιος ειναι κατοχος του οργανου και το γνωριζει καλα σε θεμα λειτουργικοτητας και interface ας μας πει δυο λογια πανω στο θεμα που ξεκινησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι πολύ εύκολο.

 

Στα User Cobi μπορείς να μαζέψεις  και να αποθηκεύσεις όλους τους ήχους που θες, τα splits, με τα εφφέ τους και τις ρυθμίσεις για κάθε ένα ξεχωριστά. Έτσι μπορείς να τους έχεις όλους τους ήχους σου μαζεμένους εκεί και να μην ψάχνεις στο live στα εργοστασιακά presets. Το ίδιο όπως στα programs.

 

Το ίδιο ισχύει και για το m50 αλλά εκεί δεν μπορείς να κάνεις samples import, δουλεύεις με τα εργοστασιακά rom samples. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιους (pcg) ήχους του m3 αλλά λιγότερες θέσεις user prog&cobi εκεί και δεν υπάρχει aftertouch στα πλήκτρα.

 

Τα pads είναι για άλλη δουλειά μην τα ανακατεύεις.

 

Πήγαινε δες ένα από κοντά σε μια αντιπροσωπεία αλλιώς δεν γίνεται ότι και να σου λέμε.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...Απο Δευτερα θα παω να το δω και απο κοντα...Απλα ξερω οτι ειναι ενα καλο οργανο που αξιζει,απλα θελω να δω την αποψη οσων το εχουν πανω σε αυτα που λεω παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου